Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rodri 15. 4. 2018 20:54

pavelmeli píše:Já se k fotkám téměř nevyjadřuji... vím že tady šlo především o objektiv, ale když to beru jako celek, ten výstup je pro mě neakceptovatelný kvůli bokehu a až na první fotku, hrůza. Lednáček je fajn, třeba mám jiné nároky, ale fotku nedělá jen hlavní, hezky prokreslený objekt. Taky nechápu, proč ten fotograf používal tak vysoké clonové číslo, když mohl jet na F4. Njn malý čip pro můj způsob focení není.
P.


Souhlas, co se týká bokehu, nejsou ty fotky nic moc. Mě šlo ale hlavně o ostrost objektivu, která se tu probírala, s tou člověk nic neudělá, za to scénu si může připravit tak, aby mu vyhovovala. Z vlastní zkušenosti vím, že vzít foták a vyrazit fotit fóglíky do přírody bez přípravy moc pěkných fotek nepřinese, zvlášť, pokud je k dispozici objektiv s bídnou světelností. A to bez ohledu na velikost čipu, i když, velikost se samozřejmě počítá.
syk-web.jpg
EM-5+100-300/5.6
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 4. 2018 06:14

Takeho krasavca mam aj ja, zo vcerajska :-) (ale nie s Oly - sorry za OT)
Obrázek
Naposledy upravil landov dne 16. 4. 2018 06:18, celkově upraveno 1
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 4. 2018 06:15

Rodri

Tahle je velmi povedená. Skoro bych řekl nadprůměrně ostrá.

Neřek bych, že hloubka ostrosti je problém té Panaleica. Z vlastní zkušenosti vím, že může být i malá (na 400/6,3), pokud se podaří přiblížit se na 10-15m. Její délka je 2-3 cm.

I profíci s nejsvětelnějšími objektivy se vždy starají o pozadí snímku, ani tam nejde se spolehnout vždy jen na to, že mám sklo 800/5,6 , hlavně proto, že ho skoro nikdo nemá :-) A hodně snímků zrvna s timto objektivem je cloněno na 8, a hezké pozadí je dosaženo pečlivou kompozicí.

Pokud se podaří postavit se tak, že pozadí je trochu dál, tak s ním problém vůbec není. Rozhodně bych neřekl, že tohle sklo nějak výrazněji zabraňuje udělat snímek s uspokojivým bokehem. Oproti objektivům v obdobné cenové relaci. Asi je trochu horší, než 600/6.3 na APS-C, ale žádná tragedie.

4F70DF6A-1DDE-4B2F-976A-12DDE67B8C34.jpeg


-- 16. 4. 2018 07:16 --

Landov

Už se to vyrojilo :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 16. 4. 2018 14:58

S ledňáčkem je to složitější. Pokud nemáte lokalitu, kde si na něj můžete počkat, musíte se spokojit i s horším pozadím.

Obrázek
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 4. 2018 15:57

To je to horší pozadí ?

Tak to ukaž ještě i něco s tím lepším :-)

To jsi byl někde v úkrytu, nebo je to z procházky ? ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 16. 4. 2018 16:36

Je to náhodný snímek v místě, kam chodím fotit ptactvo. Ledňáček tam zřejmě jenom prolétal, neboť jsem ho tam viděl po cca 15 letech poprvé a bohužel naposledy.

Obrázek
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 4. 2018 18:06

Co dodat. Moc hezký.

Btw. díval jsem se na tvoje stránky. Lepší důkaz toho, že je to hlavně o rukách, by jeden pohledal.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 16. 4. 2018 18:34

Davidof píše:Co dodat. Moc hezký.

Btw. díval jsem se na tvoje stránky. Lepší důkaz toho, že je to hlavně o rukách, by jeden pohledal.

Zbyňek to dával na výbornú už so starým 4/3 systémom.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 4. 2018 19:22

Přesně tak, koukal jsem na to.

Trochu závist ... :-) ale hlavně naděje ... Někde v tom foťáku už to je, jen to najít.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 16. 4. 2018 23:14

Davidof 14. 4. 2018 v 14:55 napsal:
"Možná bys mluvil jinak, kdybys někdy ledňáčka fotil ;-)) Člověk může být rád, že ho vůbec objeví. Clonu 4 mohl dát těžko, když max. je 6,3 (na 400 = 800EQ) :-)"

Omluva za tu clonu, viděl jsem f4 a 6,3 jsem přehlédl... nějak jsem předpokládal, že to je v celém rozsahu zoomu. Takže jel na plnou díru - ten bokeh je ale stejně z mého pohledu hrozný. Ty další fotky z odkazu, ale i vložené od Tebe, Zbyňka, landova Rodriho to je jiná, tam s tím nemám problém a je vidět, že se to dá i s lepším pozadím.
Leňáčka jsem potkal několikrát, ale nepustil mě k sobě moc blízko. Na rybníku pár km od Žatce jsem ještě s 7D + 70-200 s 2xTK dostal do jednoho záběru dokonce 2, ale bylo to tak na 60-70 m, to by mi nepomohl ani ultrazoom. Už si nejako dobu slibuji, že se tam opět vypravím :) Na ptáky se nespecializuji, ale při toulkách pokud se poštěstí, tak si je rád "cvaknu" hlavně v pohybu...
Omluva za OT.
lednačci_2015.jpg


Moli75 14.4.2018 v 17:19 napsal:
"Můžeš mě poradit, ty Velkej čipe, jakej zoom si mám pořídit na ff, abych měl znatelně menší dof na ekv.800mm?"

Samozřejmě že mohu, sice jsi nenapsal bajonet, ale nabízí se Canon 200-400/f4 L IS USM který má v sobě možnost TK 1,4 + k tomu TK 2x, tak se dostaneme na 840mm při cloně f8 (jestli jsem to dobře spočítal). https://objektivy.heureka.cz/canon-200- ... l-is-usm/# Docela by se mi zamlouval a ani váha by nebyla (zatím) překážkou, akorát je už trochu mimo můj budget.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 4. 2018 04:37

Pavel

:-)

V Tvém případě se divím, že ledňáčky nefotíš ze Tvého kouzelného okna ;-)

Ad Canon 100-400 + TK 2x

Tohle by asi šlo. To už nejde okecat , tahle sestava je prostě lepší :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 4. 2018 10:12

Ledňáček .. to som doteraz ani len nepočul (rybárik už áno, ale už by som si nespomenul ako vypadá).

Zistujem že mám v tom celkom medzery. Včera som si myslel že som nafotil vranu (keďže havran vyzerá inak).
Ale keď som si pozrel iné fotky, tak som zistil že aj vrana vyzerá inak.

Som sa musel až kolegu spýtať .. a on z fleku "to je kavka":
Obrázek
PEN-F + 75-300
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Allydamm 3. 5. 2018 08:47

To znamená podzimní příchod nových modelů!? :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 3. 5. 2018 09:32

No, to bývali brutálne zľavy hlavne lacnejších končiacich modelov (EPM som vtedy kúpil tuším za 50% pôvodnej ceny aj so sklom), ale neviem či túto milú tradíciu olouš ešte dodrží.
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků