Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod igorge 4. 1. 2018 10:38

Najskôr všetkým všetko dobré do roku 2018 a krásne fotky a svetlo.
Vymieňam M10II za M5II, ktorú mám na ceste. Na m10 mám 14-42 mm 1:3.5-5.6 II R.Rozmýšľam nad tým či si ho nechať alebo k 5-ke dokúpiť M.Zuiko ED 12-50 mm 1:3.5-6.3 EZ, alebo PANASONIC 12-60 mm f/3,5-5,6? Tiež dlhšie rozmýšľam nad kúpou olympusom 17mm f1,8, či tento nahradí tri spomínane.
Prepáčte, že Vás s týmto otravujem, prešiel som z nikonu na oly a tak sa v tom moc nevyznám. Tiež viem, že možno je to tu niekde spomenuté ale ťažko sa mi to hľadá. Dik za pochopenie.
igorge
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 4. 1. 2018 12:23

Ahoj, dík za přání :-)
Můžu dotaz? Co tě přivedlo k myšlence vyměnit E-M10 II za E-M5 II ? Teď mě napadá jediná (pro mě) zásadní věc, velikost hledáčku. Možná stabilizace v těle E-M5 II je eště o trochu výkonnější než u E-M10 II... co byl u tebe spouštěč?
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 4. 1. 2018 12:36

Pokiaľ Ti nejde primárne o mierne makro a waterproof u olyka, tak určite radšej Panasonic. Obrazovo podstatne lepšie sklo s lepšou sveteľnosťou a mierne väčším rozsahom.
Či Ti jedno prime sklo nahradí zoom? To je len Tvoj boj, niekto s tým zvláda v pohode, iný nie, to za Teba nikto nemôže rozriešiť. Ale jednoduchá rada je, daj na ten seťák ohnisko 17 a skús s tým pár dní fotiť bez zoomovania. Uvidíš či Ti nebudú chýbať ostatné ohniská. (Mne by chýbali)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 4. 1. 2018 13:43

Nebo si můžeš nechat obě těla a nemusíš přehazovat objektivy. Na jednom si necháš pevnou 17ku a na druhém zoomovací 14-42. Popřípadě přikoupíš 45-150.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod igorge 4. 1. 2018 14:05

Almik píše:Ahoj, dík za přání :-)
Můžu dotaz? Co tě přivedlo k myšlence vyměnit E-M10 II za E-M5 II ? Teď mě napadá jediná (pro mě) zásadní věc, velikost hledáčku. Možná stabilizace v těle E-M5 II je eště o trochu výkonnější než u E-M10 II... co byl u tebe spouštěč?


Ďik za odpoveď. K výmene som sa rozhodol lebo ako uvádzaš aj to a ešte aj to, že telo je utesnené, a hlavne to, že nejaký krátky čas dozadu som fotil manželku, ktorá stála vonku pred takými vrbinami a doma pri úprave fotiek som zistil, že manželka nie je dobre ostrá a ostré boli tie vrbiny. O tom, že často foťák ostrí na pozadie som sa dočítal, mám dojem na digimánii.
bob222 píše:Pokiaľ Ti nejde primárne o mierne makro a waterproof u olyka, tak určite radšej Panasonic. Obrazovo podstatne lepšie sklo s lepšou sveteľnosťou a mierne väčším rozsahom.

-- 4. 1. 2018 14:16 --



-- 4. 1. 2018 14:18 --

bob222 píše:Pokiaľ Ti nejde primárne o mierne makro a waterproof u olyka, tak určite radšej Panasonic. Obrazovo podstatne lepšie sklo s lepšou sveteľnosťou a mierne väčším rozsahom.
Či Ti jedno prime sklo nahradí zoom? To je len Tvoj boj, niekto s tým zvláda v pohode, iný nie, to za Teba nikto nemôže rozriešiť. Ale jednoduchá rada je, daj na ten seťák ohnisko 17 a skús s tým pár dní fotiť bez zoomovania. Uvidíš či Ti nebudú chýbať ostatné ohniská. (Mne by chýbali)


Dik. Možno sa rozhodnem pre Panasonic, ešte uvidím. Ja viem, že zoom je dobrí, ale mne chýba svetelný objektív najmä pre fotenie v miestnosti keď fotím vnúčata. Akp píšeš skúsim fotiť na ohnisku 17 potom sa rozhodnem. Na makro mám objektív M.Zuiko Digital ED 30 mm 1:3.5 Macro.

-- 4. 1. 2018 14:19 --



-- 4. 1. 2018 14:24 --

monikash píše:Nebo si můžeš nechat obě těla a nemusíš přehazovat objektivy. Na jednom si necháš pevnou 17ku a na druhém zoomovací 14-42. Popřípadě přikoupíš 45-150.


Dik za radu. Som na dôchodku a tak ak si chcem niečo kúpiť musím na to niekoľko mesiacov šetriť. Preto musím
predať E.M10 II.
igorge
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PavlinaH 4. 1. 2018 15:35

igorge, EM5 Mark II má navíc Hi Res, kdy můžeš fotit veškeré statické snímky s rozlišením 40 Mpx. Zrovna tento model mám také a je skvělý. Budeš jistě spokojený.

Pokud jde o zoom, tak jestli nevadí menší rozsah, doporučuji ti Panasonic 12 -32 mm. Případně Panasonic 12 - 60mm.

Co se týká pevného reportážního ohniska, velmi jsem si oblíbila Panasonic 15 f 1,7. Je ostřejší než Olympus 17 mm a více širokoúhlý, což se v interiérech nejednou hodí.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod igorge 4. 1. 2018 16:45

PavlinaH píše:igorge, EM5 Mark II má navíc Hi Res, kdy můžeš fotit veškeré statické snímky s rozlišením 40 Mpx. Zrovna tento model mám také a je skvělý. Budeš jistě spokojený.

Pokud jde o zoom, tak jestli nevadí menší rozsah, doporučuji ti Panasonic 12 -32 mm. Případně Panasonic 12 - 60mm.

Co se týká pevného reportážního ohniska, velmi jsem si oblíbila Panasonic 15 f 1,7. Je ostřejší než Olympus 17 mm a více širokoúhlý, což se v interiérech nejednou hodí.


Ďakujem za Tvoje informácie. Verím, že budem spokojný s EM5II. Páči sa mi Panasonic 12 -32 mm, čítal som recenziu na digimánie, kde je hodnotený veľmi dobre. Na tu 15-ku musím počkať až predám m10 II.
Ešte mám dotaz k firmware, díval som sa, že na olympuse ich je dosť. Ak si ich robila tak ich treba dávať postupne, alebo dať len poslednú a v tej je zahrnuté všetko?
igorge
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 1. 2018 21:23

Firmware určite stačí ten posledný.
Výberom firmwaru sa vôbec netreba trápiť: updater si ho nájde sám. Stačí pripojiť foťák cez kábel, updater si zistí verziu vo foťáku aj najnovšiu verziu (aj tela aj nasadeného objektívu) a v prípade novšieho ho ponúkne na nainštalovanie. Potom ho aj stiahne a nainštaluje.
Treba len postupovať podľa jeho inštrukcií a mať nabitú batériu (aby to nechcíplo počas aktualizácie)

Ohľadom svetelného skla: mám 17/1.8 a môžem ju len odporúčať. Rýchla, tichá, ...
15/1.7 je možno ostrejšia, ale len pri priclonení. A so 17-kou prakticky necloním, takže o nič neprichádzam.
(mám aj starý Panasonic 20/1.7 ktorý je tiež pri zaclonení ostrejší, no nepoužívam ho kvôli pomalosti)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 4. 1. 2018 23:48

waterproof je i ten panas 12-60, ale bez makra. Na OMD 5 MKII jsem pochopitelně používal jen 12-40 a 12-50 od oly, takže pro ilustraci je jak 12-40. tak 12-60 asi tak o parník a půl jinde. Se stabilem by jsi neměl mít problémy. Za sebe bych raději doporučil 12-40, spíš jen kvůli tomu, že panasoní sklo naplno využiješ u nejnovějších Lumixů. Ale i kdybys ho pořídil, tak je to dobrá volba oproti 12-50 (ve své době fajn univerzál, dnes už je trošku mimo)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pcnatko 5. 1. 2018 09:52

Ďik za odpoveď. K výmene som sa rozhodol lebo ako uvádzaš aj to a ešte aj to, že telo je utesnené,

Pokud Ti jde o focení v nepřiznivých podmínkách, tak ze zmiňovaných objektivu je utesněný myslím pouze 12-50 který zvláda i makro (nic moc, ale lepší než ostatní zmiňované objektívy). Jeho negativem je, že je málo světelný, zvláště na dlouhém konci :-( a nebo potom 12-40 f2,8, ale ten je už v jiné cenové kategorií
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 5. 1. 2018 10:36

Inak tak trochu nevýhodou 12-50 sú aj jeho rozmery v kontexte s malými olympus telami. Dosť to je dlhé a trčí to. :D Tá moja 12-50 bola väčšinou obrazovo slabšia ako 14-42. A to už je čo povedať.
V každom prípade v interiéri na fotenie capartov IMHO nevhodné sklo.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pcnatko 5. 1. 2018 10:52

jo, ja jej taky prodal :-( Kvůli te velikosti a na takové bežné vycházky, kde cíl byla procházka nikoli pouze focení, jsem pořídil 14-42 pancake, se kterým strčím teď v zimě foťák do kapsy u bundy.
Ja reagoval na to, že u E-M5 oceňuje to utěsnění, a 12-50 je utěsněn.

-- 5. 1. 2018 11:21 --

Dovolte mi pár dotazů, na které jsem nenašel dostačující odpověď v manuálu.
Týká se OM-D E-M10 Mark II
1: jaký je rozdíl mezi zvětšeným jedním ostřícím bodem a skupinou bodů, když zabírají stejnou plochu kompozice?
Zvětšený bod
Obrázek
Skupina bodů
Obrázek

2:V jaké situaci je dobré použit tyto malé body (kde je jejich využití)?
Obrázek

3:Měření expozice s důrazem na střed. Ten důraz na střed je myšleno střed fotky bez ohledu na to kam ostřím, nebo je myšlen střed ostřícího bodu? Když si tedy nastavím ostříci bod na pravé straně, kde bude měřit expozici? Někde jsem (ale u E-M 1 Mark II) četl, že už umí měřit střed ostřícího bodu.
Obrázek

4: Co jsou tyto rybičky? Zkusil jsem si je nastavit na editovatelné tlačítko, ale nepozoroval jsem, k čemu to je.
Obrázek

Děkuji
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 5. 1. 2018 12:10

Tie rybky som si ani nevšimol! Vtipný piktogram, som tiež zvedavý na čo to je...

K tým bodom, to čo si zobrazil je vlastne skupina bodov, zaostrí pravdepodobne spoľahlivejšie ako ten jeden ostriaci bod, je ale riziko, že ak fotíš presne, napríklad ostríš na oko, že sa môže chytiť napríklad na obočie alebo podobne.
Ono sa to samozrejme u seťáku stratí v HO, ale napríklad už u 45/1,8 a podobne to už môže byť pekne vidno...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 5. 1. 2018 12:51

Tak ty rybičky se nastavují při focení pod vodou pro zazoomování objektivu do Wide (viz manuál).
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 1. 2018 12:59

Rozdiel medzi bodom a skupinou bodov je asi len používateľský:
- jeden bod sa využíva pri dotykovom ovládaní (kde sa dotykom dá meniť aj jeho veľkosť)
- skupiny bodov (a zmenšené body) sa využívajú pri ovládaní pomocou šipiek

to "Měření expozice s důrazem na střed" asi treba vyskúšať .. alebo si prečítať manuál :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků