Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 10. 2017 16:16

Jasný je, ze jediný opravdu správný řešení je 12-40/2,8 + 40-150/2,8 + 17 a 25 a 45/ 1,8

A pokud si pcnatko nedá pozor, skončí s podobnou sestavou ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 10. 2017 16:29

Ja sam si chcem kupit Olympus 17 f1.8, co mi pride ako super sklo, ale kvalita je asi to posledne co by som tam riesil. Mam 12-40 f2.8 a to sklo je famozne ostre. Pevne na tom asi bude lepsie, ale rozdiel nebude velky. Akurat svetelnost by samozrejme mohla byt lepsia, ale to len vylozene kvoli HO.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 10. 2017 16:44

Fidko, tobě do té sestavy už moc nechybí, že ? ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 10. 2017 19:32

No vlastne je toho hromada co by mi este chybalo, ale nechcem si kupovat nove objektivy len aby ma vytiahli fotit von, takze kym sa tomu nevenujem trochu aktivnejsie, snazim sa odolat :D

Co sa ale spomenutej zostavi tyka, po 45 a 25 f1.8 netuzim. Osobne dam prednost skor Sigme 30mm C f1.4 :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 10. 2017 19:35

:-)

Já se též snažím odolávat, i když jen s pochybným úspěchem ... :-)

P.S.

Vidíš, tu ještě nemám :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 10. 2017 19:40

No mna by strasne tesilo keby sa Sigma do toho pustila aktivnejsie. 30mm f1.4 je podla mna vyborne sklo a navyse lacne. Dokonca aj to, ze je vacsie mi vyhovuje viac :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod opaviar 10. 10. 2017 14:12

Pro mě je 12/40 hodně návykové a pevná skla druhým rokem zahálí ve skříni.
opaviar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 10. 2017 18:20

To je v zasade pravda, ale poslednu dobu sa casto stretavam s nazorom, ze s pevnymi sklami sa lahsie komponuje a a ze je to celkovo iny pocit. Ja som mal mimo pevnej 50mm na Canone len zoomy, takze tuto skusenost nemam. Celkom ale zvazujem tu 17mm f1.8 a dokonca mozno aj s E-M10 MK II. Ten fotak sa mi hrozne paci :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pcnatko 10. 10. 2017 20:02

Já zase 14-45 neměl nasazeny skoro vůbec (já vím, kvalitou nelze srovnávat s 12-40, porovnávám spíše rozsah ohnisek).
1. když mě prcek viděl, že ho fotím, začal se schovávat, tak jsem ho musel fotit delším sklem (45-150), aby o tom nevěděl a já měl přirozené fotky
2. prcek pořád běhá a u 14-45 jsem musel být poměrně blízko a tak mi rychle utekl ze záběru. S delším sklem to jakštakš šlo.
Ono asi fakt neexistuje univerzální výběr, když každý fotí jiné žánry.

Teď si druhý den užívám 25 f1,7 panasonic a je to fakt úplně (kresba) něco jiného než seťák 14-45 a ve špatných světelných podmínkách to ani nejde srovnat. Ten si rozhodně nechám a myslím, že bude mým miláčkem. Ještě pouvažuji nad něčím širším světelným, třeba 17kou.

Co se týče OM-D E10Mark II, tak jsem něco prodělal a pročetl desítky recenzí, než jsem se k němu dopracoval, ale rozhodně nelituji. Já ty kolečka, čudlíky a intuitivní nastavení miluji. :-)
Původně jsem koupil SONY Alpha A5100, který měl proti Olymu o galaxii lepší a rychlejší ostření, které dokonce předvídá pohyb :-) a větší snímač. Tělo sice nemělo stabilizaci, zato objektívy měly stabilizaci slušnou. Taky si ale za lepší objektívy nechají nekřesťansky zaplatit :-( Hlavní důvod, proč jsem ho poslal do světa (samozřejmě s malou ztrátou) byl ovládání , kde jsem musel do menu i kvůli změně clony ISO apod. než jsem něco nastavil, byl okamžik pryč a na automat je s takovým foťákem hřích fotit :-(
Koupil jsem Olympus E-PL6 s vidinou levnějších objektívu a větší nabídky bazarových objektívu pro micro 4/3 (pro e-mount je nabídka ještě žalostná). Teprve tady (i když Alpha to taky neměl) jsem si uvědomil, jak mi chybí hledáček (a to předtím, jsem fotil jenom mobilem přes display). Navíc mě štvala tá dvouosá stabilizace a často rozmazané snímky. To ovládání taky nebyla žádná sláva, ale proti Sony měl alespoň "rychle menu" do kterého se muselo vlézt pro změny času, clony apod. což bylo trochu rychlejší než u SONY
Tak jsem koupil (bazarový) OM-D e10 MII a už nic jiného nechci (utěsnění proti prachu a vodě nepotřebuji). V mezičase jsem měl ještě epl-6 než jsem to (jak jinak než se ztrátou :-) ) prodal, tak jsem na OM-D E10II měl možnost zkusit ty seťáky a super. Teda ne ty seťáky, ale 5-ti osá stabilizace. Když jsem se opřel o zeď, udržel jsem 1,2" čas v ruce. A to ovládaní,,,,,Mňamózní. Epl-6 šel taky do světa :-)

Teď už jenom vyladit sestavu objektívu. Dnes jsem koupil Lumix G Vario 45-200mm f4-5,6 MEGA O.I.S na takové ty rychlocvaky v ZOO apod, tak uvidím jestli ho budu taky posílat do světa, nebo si ho i přes horší světelnost nechám. Už zbývá vyřešit jenom širší ohnisko
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 10. 2017 20:19

Dobrá story, ale každý asi po cestě párkrát prodělal, teda aspoň já jo :-)

Dvě kolečka jsou základ, jinak je snad lepší kompakt.

A pevná 17/2,8 nebo 15/1,7 jsou super skla, i když se člověk musí naučit je používat.

A na portréty pak 45/1.8 ... :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 10. 10. 2017 20:26

Pokud jde o pevná světelná skla, je dobré si ověřit, nejlíp osobně, jak to kreslí na nejmenší cloně. Pokud dám 1,4 a každou fotku musím dopatlat v editoru, tak takové sklo mě je nanic. Ta Sigma 30/1,4 podle testů vypadá skutečně výborně.
Když jsem prodával Oly 12-40/2,8, tak jedině proto, že jsem si byl předtím osobně v H.Králové vyzkoušet Oly 12-100/4 a udělat testovací fotky. Doma po zhlédnutí nebylo co řešit. Oželel jsem světelnost 2,8 a šel do 4, ale pro fotky jaké potřebuji vyfotit mě to vůbec netrápí, za to jsem získal senzační rozsah, stabilizátor navíc a kvalitu, troufám si říct ještě o fous lepší jak u 12-40...
Na tom testu v H.K. jsem si vyzkoušel i různá Oly pevná skla 25/1,2,,12/2,,8/1,8,,45/1,8.....
Když jsem potom doma na monitoru všechny fotky porovnával, tak jsem měl celkem problém poznat, která je focená pevným sklem a která tím 12-100...Mám dvě pevná Oly 60/2,8 macro-super sklo + ten starý Pentacon 29/2,8..To je sklo které jsem koupil asi za 900,-Kč, ale přes redukci super zábava, hlavně to kroužkování, když se naučíš jak s tím fotit, tak to nemá chybu..

Loni u Škody v Praze jsem si zkoušel i 40-150/2,8 + 300/4..luxus....Ale i ta cena je luxus a i já znám své meze kam až zajít..To, co mám teď, mě pro moje focení bohatě stačí... :-) Tak asi tak, synci... :-D
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 10. 2017 07:27

Ono už aj tá 12-100 stojí celkom raketu, ale zas je pravda že kvalita je tam špičková. Mne stačilo pozrieť recenziu na ephoto. Parádne sklo.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 11. 10. 2017 12:40

Fidko, už je tu III.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 10. 2017 19:02

Jo,ale pre mna by nemal cenu. E-M10 by som chcel skor pre radost, ten fotak sa mi velmi paci. Bral by som aj MK I, ale MK II priniesla dost vyznamne vylepsenia a za MK III sa asi priplacat neoplati. To mam cast tej 17mm f1.8 :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 10. 2017 19:05

Osvědčený postup, nekoupit si to úplně nejdražší a za ušetřené peníze si něco koupit :-)
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků