Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 22. 8. 2017 00:17

Taky může pomoct stará finta, provázkový stativ. Tedy šňůrka připevněná k foťáku, a když je dost dlouhá, přišlápnutá k zemi a napnutá k oku. Nebo přivázaná k pásku a napnutá..., nebo chytit se jednou rukou za rameno a do ohbí lokte položit foťák...... Je to různé. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 22. 8. 2017 06:51

E-P5 se seťákem za 10tku:
https://www.olympusobchod.cz/katalog/ou ... a-ART05222
Podle mne dobrá cena :)
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 8. 2017 07:46

monikash píše:Mě to dvouosá stabina u Panase GX7 dělala taky. A to i u kratších časů. Trochu pomohla elektronická závěrka, ale nevím, jestli ji pl6 má. A taky nevím, jestli to náhodou nebyla náhoda....
E-PL6 už má elektronickú uzávierku (len ju zrejme treba aktivovať), staršia E-PL5 ju nemá.

Prečo ale mohol byť ten záber máznutý aj napriek stabilizácii?
Jedna vec je, že 1/13s je pomerne krátky čas, ale foťák by to mal zvládnuť.
Problémom môže byť napríklad tá dvojosá stabilizácia, ktorá nedokáže ustabilizovať rotáciu foťáku, ktorá môže vzniknúť stlačením spúšte.

pcnatko: fotievaš dvoma, alebo len jednou rukou? Namačkávaš, alebo hneď docvakávaš?

-- 22. 8. 2017 08:48 --

Inak pozrel som aj firmware ku E-PL6 (pcnatko má 1.1) a vo verzii 1.3 sa niečo prerábalo ohľadom stabilizácie (síce kvôli rozpoznaniu stabilizovaných objektívov, ale možno by mohlo pomôcť aj v iných prípadoch)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 8. 2017 08:26

monikash píše:Mě to spíš připadne, že se to zaostřelo kousek za ten klobouček (podle recenzí tím trpěly E-M10 a M5 Mk.I).

Ano, vyzera to zaostrene za, je tam ostry uzky pas travy /nie je to rozmazane dlhym casom/. Ale pises, ze v recenziach toto popisovali ? No pred 1-2 rokmi som sem daval fotky a stazoval si, ze moja M10 niekedy divne zaostri za, aj ked stvorcek bol tam kde bolo treba a sklo bolo spickove. No a vida .. uz vieme kde je chyba /asi som fakt mal vtedy pockat chvilu a zobra verziu II/, nemas odkaz , precitam si to. A M5 Mk.I. , tak s nim su tiez casto problemy, doporucil som prejst na MKII. Skoda, ze moj stary EPL1 je pomaly ako chromy slimak a nema EVF, to by som nepresiel na novsi model /plus trpi na rozostrenie od uzavierky pri 1/160, co je cas, co dava najradsej/
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 8. 2017 08:47

Ja som na M5 I nejaké problémy s ostrením nepozoroval, a to som mal sveteľné sklá. Väčšinou ak bolo špatne zaostrené, boli to moje gramblavé pracky.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 8. 2017 09:55

Aj E-M1 mi par obcas zaostri ale uplne ze mimo. Spominam si na jeden pripad ked zaostrila tam kde som chcel, no uplne inde nez mala. Asi mi cita myslienky :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rnechvatal 22. 8. 2017 10:11

Zdravím. Neví někdo zda jde na Olíku M1 MK II při clonové automatice nastavit foťák tak, aby udržoval nějaký nejnižší čas, jak to jde nastavit u některých Canonů ???
Např, při cloně třeba 4, aby mi držel minimální čas 1/1000 s a k tomu dopočítal AutoISO.
rnechvatal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 8. 2017 10:36

Pokial viem, Olympus to nevie. Aspon ked som sa s MK II hral, tuto moznost som nevidel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 22. 8. 2017 11:04

To Itokar, Panasonic to nedělá. Ale zase má stejně "nevyzpytatelnou" stabilizaci jako Oly.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pcnatko 22. 8. 2017 11:09

Děkuji za všechny podněty.
firmware jsem již aktualizoval na 1,3 uvidíme v čem bude zlepšení.
fotím namáčknutím, abych viděl kam zaostří, případně určím místo zaostření na displayi. Stativek (tripol) mám, ale pravda, u této fotky jsem jenom poklekl, opřel si ruce o nohy, ale je možné, že jsem se při namáčknutí trochu hnul. A jelikož jsem olympus neměl, myslel jsem, že za to může nastavení ohniskové vzdáleností u stabilizace (S-IS)

Ganec. fotím vždy obouruč. levou rukou pod foťákem ovládám zoom, případně manuálně doostřuji. fotím přes vyklopený display, nejčastěji si jej opíram o břicho. U této fotky jsem jej měl položeny (opřený) o nohu.
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 8. 2017 11:24

Rnechvatal

Tohle má zatím jen GH5.

Celkem nechápu, proč to em1 mark 1 nebo 2 nemají, ale zatím to tam prostě není.

Dtto kompenzace expozice v man. režimu (což je ale vlastně jen změna ISO)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 8. 2017 11:39

rnechvatal píše:Neví někdo zda jde na Olíku M1 MK II při clonové automatice nastavit foťák tak, aby udržoval nějaký nejnižší čas
U mojej E-P5 je na to workaround, ale len do 1/320s: menu F (blesk) => slow limit
(ale malo by to fungovať aj u iných modelov)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 22. 8. 2017 11:44

U E M1 I jde nastavit minimalni cas 1/320, pokud se nepletu, u prvni verze EM5 to byl cas 1/250. Neni to nic moc, ale porad lepsi nez nic.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 8. 2017 11:48

Jo ale bacha, neplatí to pro elektronickou závěrku, jen pro mechanickou.
U em1 mark2 je už sensor readout time použitelný (asi 1/60 sec), takže by elektronická závěrka mohla být používána častěji, ale tahle finta při ní nefunguje, bohužel :-(
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod adrenalic 22. 8. 2017 11:50

Pavel Breit píše:E-P5 se seťákem za 10tku:
https://www.olympusobchod.cz/katalog/ou ... a-ART05222
Podle mne dobrá cena :)


Ahoj, poprosil bych o radu.
Chci začít seriozně fotit a mám ve výběru O-MD 10 II. a tento výprodejový Pen P5 kit (bez hledáčku).
Spíš se kloním z důvodu lákavé ceny k P5, ale říkám si, jestli 4 letý foťák už nebude postrádat některé současné technické vychytávky, díky čemž by byl za rok, dva zastaralý.. Díky.
adrenalic
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků