Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 12. 2017 19:43

Mirus1 píše:S tou nulou mě to taky nefunguje.... :hm ten jejich vyhledávač mají nějaký domršený, když tam vložíš jejich název 0lympus tak to nic nenajde a přitom tam jak foťáky tak skla mají..

V tom liste sa to ukaze, ale vyhlada mi Nikony, ale cez google , site filter a 0 mi to najde. Hmm.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pcnatko 6. 12. 2017 20:06

Proč to hledat na anglicky psaném webu, když to samé psal na svém webu :-) :_)
https://www.patrikstanek.cz/olympus-om- ... ybral.html
Já se do té diskuse o tom, co je lepší nechci zapojovat, poněvadž nemá konce :-) Ale ty časy u těch fotek má zřejmě tak krátké proto, že zvířata fotí cíleně podexponované, kvůli pozdějšímu postprocesu. Jen jsem chtěl poukázat na článek v češtině
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 12. 2017 20:24

"fotí cíleně podexponované, kvůli pozdějšímu postprocesu."

??
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 12. 2017 20:26

Podexponovat to predsa moze aj nizsim ISOm, nie ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pcnatko 6. 12. 2017 20:33

Takto píše ve svých tutorialech že fotí většinou s - 1 až - 2EV a upravuje to v korekci expozice kterou má Olympus defaultně na předním kolečku. . Asi je to pro něj rychlejší než upravovat ISO a to ISO má možná dle světelných podmínek nastavené na pevno , nevím. Tak mu poloautomat tou korekcí zvedá čas. Píši jak jsem nakoupil.
Něco o tom podexponovaní jsem četl zde https://www.patrikstanek.cz/jak-na-foto ... pozor.html ale pamatuji si na nějakou diskusi na Facebooku, kde psal že jde vždy s korekci do mínusových čísel

Edit : třeba tady v 25 vteřině říká, že vše fotí podexponovaně
https://youtu.be/REfPsja6xLw
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 12. 2017 20:49

pcnatko píše:ve svých tutorialech že fotí většinou s - 1 až - 2EV a upravuje to kompenzaci expozice. Asi je to pro něj rychlejší než upravovat ISO a to ISO má možná dle světelných PODMÍNEK nastavené na pevno , nevím
Netreba napevno .. aspoň ja mám nastavený len horný limit na ISO (ktorý viem, že foťák ešte fpohode zvláda)
No a v horších podmienkach ma potom proste podrží stabilizácia.

V tom článku sa píše čosi podobné:
"nepotřebujete tak rychlé časy na pořízení fotografie a tudíž není nutné šponovat hodnoty ISO do tísíců... "
(čo je aj názorne predvedené na záberoch, na ktorých sú hodnoty ISO nižšie ako 1000 ;-] )

A k tomu podexponovávaniu: je to kvôli zvýšeniu istoty záberov (predchádzaním prepalov).
Presne to isté robí Olympus interne: nastaví pri tom istom expozičnom čase nižšie fyzické ISO a potom to digitálne zosvetlí na nastavené ISO. Je to proste praktické využitie "Exposure latitude" (ktoré je testované napríklad v dpreview recenziách).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 12. 2017 20:56

Jo, takze Olympus potrebuje dve 5 ose stabilizacie na to aby udrzal z ruky 1/1000 sekundy a udrzal tak ISO pod 1000 ? Teda aspon to si napisal. To mi nejako nevychadza.

A ak by podexponovaval pri tych fotkach o 2 EV kvoli zachovaniu prepalov ... nic v zlom, ale rychlo to prosim zmaz, pretoze by to naznacovalo, ze aktualny top model Olympusu ma DR na urovni iPhonu ...
Naposledy upravil Fidko dne 6. 12. 2017 21:03, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 12. 2017 20:58

pcnatko píše:ty časy u těch fotek má zřejmě tak krátké proto, že ..
.. bolo dosť svetla :D
(ako býva u väčšiny denných záberov)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 12. 2017 21:01

A preto ze bolo dost svetla pouzil hranicne (podla jeho slov je to najvyssia akceptovatelna hodnota) ISO 800 a cas 1/1000 napriek tomu, ze mu vdaka stabilizacii udajne staci 1/50 a teda daleko mensie ISO. Jo, to dava zmysel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 12. 2017 21:02

pcnatko píše:Edit : třeba tady v 25 vteřině říká, že vše fotí podexponovaně
https://youtu.be/REfPsja6xLw
hehe, vraví tam aj prečo ;-)
(v 35 sekunde)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pcnatko 6. 12. 2017 21:06

Fidko, můžeš mi prosím ukázat, kde konkrétně jsem psal o stabilizaci?
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 12. 2017 21:07

To je zvlastne ako sa nestretava teoria s praxou. Vdaka EVF by mal predsa vzdy vidiet co je preexponovane a co nie, no v praxi to proste vzdy necha podexponovane rovnako ako pri OVF :-)

pcnatko: Ja som reagoval an Ganca.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pcnatko 6. 12. 2017 21:21

Tak to se omlouvám
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 12. 2017 21:44

Fidko píše:A preto ze bolo dost svetla pouzil hranicne (podla jeho slov je to najvyssia akceptovatelna hodnota) ISO 800 a cas 1/1000 napriek tomu, ze mu vdaka stabilizacii udajne staci 1/50 a teda daleko mensie ISO. Jo, to dava zmysel.


Bingo. Bylo jasne, ze nefotograf Cvach nepochopi, v cem je hacek.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 6. 12. 2017 23:30

Otázka na Gance, který napsal:
"Netreba napevno .. aspoň ja mám nastavený len horný limit na ISO (ktorý viem, že foťák ešte fpohode zvláda)"
Jaký je horný limit ISO, který Olympus PEN-F fpohode zvláda ? Když tak i fotografii, jako ukázku...
Díky za odpověď. P.
pavelmeli
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků