Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Amalary 21. 5. 2019 21:16

Davidof: díky :-) Jdu to stahovat. Ty z toho máš jaké závěry?
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 5. 2019 21:28

ltokar píše:

Dost z toho krici postprocesing .. plus , na takyto rozmer na web na toto uz imho bude stacit Huawei fotomobil.

-- 21. 5. 2019 17:44 --

Teda, je to moj pocit, samozrejme :D .. fotka po technickej stranke sa uz neposuva hodne dlho, mobily to dobehli a predbehli pre tu znacnu cast beznej populacie.


Tak zas bych to mobilní nadšení trochu krotil.
Nejde jen o rozměr, ale i o to, co se z toho dá vytáhnout. A zrovna u těch portrétů (a celků lidí) ... popravdě, ještě jsem neviděl fakt dobrej portrét z mobilu. Třeba širokou krajinu, to umí až nepochopitelně dobře (možná ta obloha (mraky) má mezery), ale pleť prostě ne. Vždycky z toho vynde taková patlanina.

Jinak ten posun technické stránky ... no nevím, jmenoval bych jen dvě oblasti, kde je ten posun spektakulární - C-AF a šum na vysoký ISO. Nemluvě o všech těch "fíčurách" co silně zjednodušujou a urychlujou snímání i PP - všechny ty LiveView, LiveComposite atd, atd.
A to jsem ještě zapomněl na ten největší pokrok - stabilizaci.

Tím neříkám, že mobil je naprd, nechápu, jak do s nějakým kouskem plastu dělají, na druhé straně ale netřeba zapomínat, že je to všecko vyhoněný sotvérovýma steroidama.

-- 21. 5. 2019 21:36 --

Tak se dívám, že jsme se s Davidofovým příspěvkem na další straně trochu protli. ;-)

Jinak mně na současné fotografii trochu (dost) vadí, že od plno (všech) krajinářů člověk vidí v podstatě identický fotky. Jak technikou, tak hlavně lokace a pohledy. Nechápu, proč mají všichni nutkání jezdit na ty samý místa (Bled, belvedér v Toskánsku, trojka v Dolomitech, Sky, ...), přitom je plno jiných, minimálně stejně fotogenických míst. Chápu, seriály hrají svý, na zbytku se asi domluvili ... Ale už mi to trochu leze krkem.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2019 06:08

Amalary píše:Davidof: díky :-) Jdu to stahovat. Ty z toho máš jaké závěry?


Já to úplně moc nezkoumal takže nevím. Na zběžný pohled se mi zdá, že to tak nějak dělá, co to slibuje.

Úplně moc neumím využít přínos vyššího rozlišení, ale vůbec nezpochybňuju, že někdo jiný naopak může.

Můj úplně a čistě osobní názor je, že těžiště vlastností EM1-2 je jinde - kompaktnost, stabilizace (12-100 !), pohotovost (když ho ovládneš), noční focení (Live Composite).

Prostě foťák třeba pro wildlife, cestování, turistiku, hory ... s tím, že oceňuješ kompaktnost a přijímáš omezení systému.

Ten HiRes je podle mě specialita pro zručného fotografa pro určité situace. Matematičtěji řečeno je to množina scénářů, kdy fotíš ze stativu nehybnou scénu s množstvím detailů. Plus když fotíš v šeru a pomocí HiRes eliminuješ šum.

Pokud tohle taky využiješ, tak OK. Ale klasická česká krajinka je hodně často v pohybu, to je třeba uvážit.


Jak jsem ale psal, je to osobní věc. Já teď vidím jen akci, moment, street ... Ty to máš zase jinak.

P.S.

Jestli budeš chtít, napis mi další motivy, ale pokud chceš zátiší, tak potřebuju pajc ;-)

-- 22. 5. 2019 06:14 --

Ferin

U těch krajinek to mám často tak, že mě zaujme nějaký fotograf, začnu ho sledovat a nakonec mě to úplně přehltí. Dneska se ty fotky krajiny koncipujou úplně surreálně, jako z nějaké fantasy. A taky se vlastně pořád opakují stejné motivy, extrémně zdůrazněné postprocesem.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 5. 2019 09:29

Jj, vššecko je dneska v podstatě těžký HDR (nejen ve vztahu obloha-krajina, kde se to dá pochopit), mikrokontrast vyhoněněj do krajnosti, 3 10ND filtry na sobě, bonparová sytost, ...
Nic proti, ale když to člověk vidí u každýho trochu schopnějšího cvakálisty...
Když jsem byl v zimě nemocnej, trochu jsem ojížděl videjka fotografů na jůtůbu. Byl tam třeba jeden, co každou úpravu začal tím, že v LR stáhnul jezdce Světla zcela na minimum a Stíny vyhonil na maximum. Druhej se zas ráno mačkal na NZ u jezera mezi 35 dalšíma fotografama, aby tam vyfotil jeden strom (co se objevil kdesi ve filmu) a frčel dál, ...
Myslím, že by všichni ušetřili (čas i peníze), kdyby tam vždycky vyslali jen jednoho a od něj si to ostatní nakopčili. Výsledek by byl v podstatě stejnej. ;-)

Mám třeba poněkud ambivalentní vztah ke Krpelíkovi. Ty jeho fotky jsou technicky dokonalý (denní dobou, kompozicí i PP), samozřejmě bych se jenom oblíz, kdybych to tak taky dával (a hlavně měl ten čas a kuráž se někam nocí plahočit), nicméně (už) ničím nepřekvapí, jede je na páse, pořád stejná technika, lokace i náměty. Ale jasně, rád se podívám, když má něco novýho, a plně uznávám, že ty fotky má vychozený a vyobětovaný.

V podstatě jsem skončil tak, že pokud (náhodou ;-) ) něco vyfotím bez přechoďáku, expozičního brekeketingu a ND filtru, tak se neustále otáčím, abych se přesvědčil, že mě u toho nikdo neviděl. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2019 10:18

Souhlas.

Jo a s tím youtube a editací v Lightroomu - nebyl to Yuri Fineart :-)

Z něho jsem žil hodně dlouho, ale zpětně vidím, že to s editací klasicky přeháním.

Teď se snažím věnovat odvětví, kde přeci jen trochu víc důležitosti má obsah a forma je méně důležitá, resp. se dá víc odpustit nebo připustit.

U krajinky jsem zatím rezignoval, výhledově bych se rád zúčastnil nějaké komornější výpravy s někým zkušeným a příjemným, ale ty motivy, co jsi tu zmínil, vnímám taky dost silně.

Přeci jen ale to mám teď tak, že je pro mě důležitější někde být a vyfotit si ten okamžik a to místo sám, než si koupit o deset tříd kvalitnější foto.
Takže by mi teda ani nevadilo vyfotit si tisíckrát vyfocené klišé, ale nechtěl bych přitom stát v davu. To mi vadilo vždycky.

Ale souhlasím s tím, že krásných míst a motiv je dost i mimo tyhle profláklé destinace, vídám je hodně často na švihu na kole. To se mi ale nechce stavět a začít přemýšlet nad záběrem, ještě pořád to vnímám moc jako tréning. No, snad z toho vyrostu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 5. 2019 10:36

Ne, ten LR byl nějakej frantík (ty brďo, teď se mi úplně vykouřilo jméno), měl tam dobrý tipy, ale fakt mě bavilo, jak první krok byla vždy ta "inverze" světel a stínů.
Do té editace je člověk dnes v podstatě tlačenej. Ale uznávám, že s dnešníma možnostma editorů a snímačů to může tu fotku dost vylepšit. Občas je pak z toho i úplně jiná destinace. :-D
Výpravu bych pak někdy v budoucnu taky nějakou dal. Uvidím, jak se to vyvrbí.
Davům se snažím vyhýbat obecně (ta "demokratizace" turistiky je občas spíš na škodu) a při focení mě to pak navíc spíš znervózňuje. Stačí, že mi za zády dává "ještě dvě minuty a pak jdu" moje milá. :-D
Ale jasně, to klišé si taky vyfotím ( i když s krajním odporem :-D).

Jinak nevím, jestli je to tím přechodem na E-M1x ;-), ale přinde mi, že ti to teď cvaká fakt pěkně.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2019 11:11

Děkuji Ti za laskavá slova, stran sebehodnocení svých fotek jsem hodně při zdi, tak to potěší :)

Tak ten frantík byl Seerrržž Rrameli ?

Ten je taky brutální :-) stáhnul jsem si kdysi ze zvědavosti jeho presety a je to divoký. V podstatě stačilo vyfotit v listopadu v šest večer ulici nebo popelnici, aplikovat jeho "Evening, dramatic look 3" a dílo bylo hotovo ...

Blbost, to je jasný :-) Už jsem je, pracně, smazal ...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Davidof dne 22. 5. 2019 11:20, celkově upraveno 2
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 5. 2019 11:18

Jj, to byl on. ;-)

On je nabízel zadara, nebo to byla "drahá zvědavost"?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2019 11:25

Musel jsi se zaregistrovat na jeho stránkách, zadarmo a nic moc nechtěl.

Legrační kolík, docela jsem se bavil, ale tolik postprocesu zatím dělat nechci. Možná je to dokonce proti dobrým mravům ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 5. 2019 10:54

Pokud by měl někdo zájem o Leiku 200/2.8 s masivní (dočasnou) slevou z VB, tak taky je odkaz:
http://email.parkcameras.com/public/vie ... 2fa113398b
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 23. 5. 2019 11:07

Ferin píše:Jinak mně na současné fotografii trochu (dost) vadí, že od plno (všech) krajinářů člověk vidí v podstatě identický fotky. Jak technikou, tak hlavně lokace a pohledy. Nechápu, proč mají všichni nutkání jezdit na ty samý místa (Bled, belvedér v Toskánsku, trojka v Dolomitech, Sky, ...), přitom je plno jiných, minimálně stejně fotogenických míst. Chápu, seriály hrají svý, na zbytku se asi domluvili ... Ale už mi to trochu leze krkem.


... ano. Proto treba ja nejvic obdivuji nejakou kreativni reportazni a street fotografii s neopakovatelnymi momenty. Klobouk dolu pred tim, co dokaze nejakou takovou vec vyfotit jinak, neotrele, s napadem, s pribehem ... ale to uz jsou takove Puntikoviny :)
Naposledy upravil cport dne 23. 5. 2019 11:16, celkově upraveno 1
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 5. 2019 11:10

již bezpředmětné
Naposledy upravil Ferin dne 23. 5. 2019 11:57, celkově upraveno 1
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2019 11:48

cport píše:
Ferin píše:Jinak mně na současné fotografii trochu (dost) vadí, že od plno (všech) krajinářů člověk vidí v podstatě identický fotky. Jak technikou, tak hlavně lokace a pohledy. Nechápu, proč mají všichni nutkání jezdit na ty samý místa (Bled, belvedér v Toskánsku, trojka v Dolomitech, Sky, ...), přitom je plno jiných, minimálně stejně fotogenických míst. Chápu, seriály hrají svý, na zbytku se asi domluvili ... Ale už mi to trochu leze krkem.


... ano. Proto treba ja nejvic obdivuji nejakou kreativni reportazni a street fotografii s neopakovatelnymi momenty. Klobouk dolu pred tim, co dokaze nejakou takovou vec vyfotit jinak, neotrele, s napadem, s pribehem ... ale to uz jsou takove Puntikoviny :)


Souhlas. Někdy si pouštím na Youtube best of Street Photo, je to i s hudbou a tiše závidím nápady :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 5. 2019 11:56

Nápady a koule na to, strčit někomu mašinu před nos. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2019 12:11

Tak tak. Zatím to dokážu jen na nějakých akcích, tak se to tak nějak ztratí :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků