Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bob222 29. 9. 2017 12:06

No ja som práve myslel tie Tvoje nekonečné diskusie s Gancom
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rodri 29. 9. 2017 12:35

Ja u M1 rastr nevnimam, mozna tam je, mozna neni, nevim, neresim. Co se tyka barev, uz jsem tu kdysi psal, ty uz neresim vubec, par Kelvinu sem, par Kelvinu tam, opet problem pod moje rozlisovaci schopnosti, na zjisteni, ze mam WB nastaveno spravne to naprosto staci. To se tyka I nastaveni expozice, podle hledacku poznam, kdy bude fotka v pohode a drobny odchylky doladim. S cim mam problem je trhani hledacku v seru (pro mene chapavy v horsich svetelnych podminkach), to mi vadi a dost, o to vic, ze u M5 1 to hledacek nedelal. Tady soudruzi z Olyho udelali chybu.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 9. 2017 16:21

Tak já už nevím, u mě rastr žádný taky nevidím, jedině trošku jak píše T-Lama ty číslice a znaky, ale to by mě ani nenapadlo nad tím přemýšlet. Co se týká barev, absolutně žádný problém, každý si ty kelviny může nastavit tak, jak se mu výsledná fotka líbí, nebo nechat vyloženě reál. A poslední věc trhání obrazu v šeru je přece vyřešeno zapnutím v uživat.menu D-,S./Sek. Vysoký, a je po škubání i v šeru..
Ano, pokud mám nastaveno "Normální", tak se obraz v šeru škube, proto to mám zapnuto na "Vysoký"..... :-) 8-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 29. 9. 2017 16:57

Ja som raster nevnímal ani u m5.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 29. 9. 2017 17:43

Fidko, donutil jsi mě vytáhnout fotáky. Takže ujedině u G3 (6let starý foťák) je rastr v hledáčku vidět. U G80 ani u Olyka ani omylem. Do hledáčku čučím bez brejí, naštěstí mám krátkozrakost v limitu korekce.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 9. 2017 18:47

Taky bych potvrdil, že ani u GH5 ani EM1 mark 2 rastr v hledáčku naprosto nevidím.

Máš, Fidko, zrak jak ostříž :-)

Je ale fakt, že jsem čekal větší rozdíl mezi EM1 mark 1 a 2 v tom hledáčku. Nakonec se soustředili jen na minimalizaci blackoutu při seriovém focení.

GH5 je opravdu pokrok a zdá se mi viditelně lepší než EM1
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 9. 2017 19:13

Davidof:: To se ti nezdá, ten Oled hledáček v Panáku GH5 s rozlišením 3,7 mega by měl být prostě senzační..Na ten nemá ani E-M1 II, škoda, že ho nemá taky, ale to možná až E-M1 III...Jak něco podobného mohly mít foťáky před 4 roky..Při nejbližší příležitosti si ten GH5 hledáček někde vyzkouším..
Jen pro zajímavost, ale to už asi všichni znáte....
http://www.digineff.cz/clanek/panasonic/panasonic-gh5-0
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 9. 2017 19:59

Jo, jsem s ním spokojený. Vůbec ten GH5 je takový ne sice moc sexy stroj, ale spíš velmi solidní pracovní nástroj.
Kupodivu i pro focení. Řekl bych, že je lepší než Olympus, ačkoli ho každý považuje za video kameru.
Lepší mysliím z hlediska rozmístění tlačítek, koleček, fukncionality touchpadu apod

Jak jsem psal, u Olyho se asi zaměřili na tu rychlost a chování při sekvenčním focení.

Před GH5 jsem používal (a stále pužívám) i Lumix GX8, a tam je hledáček taky výborný, skoro bych řekl, že i o trochu jasnější, než EM1m2.

Ale pořád bych řekl, že EM1m2 je docela OK.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 9. 2017 20:24

Davidof píše:Taky bych potvrdil, že ani u GH5 ani EM1 mark 2 rastr v hledáčku naprosto nevidím.

Máš, Fidko, zrak jak ostříž :-)

Je ale fakt, že jsem čekal větší rozdíl mezi EM1 mark 1 a 2 v tom hledáčku. Nakonec se soustředili jen na minimalizaci blackoutu při seriovém focení.

GH5 je opravdu pokrok a zdá se mi viditelně lepší než EM1


Ako som pisal,mam stvorky dioptrie, takze o ziadnom vynimocnom zraku nemoze byt rec. Ono, jedna bec je zobrat fotak a pozriet sa nim do steny a celkom ine je pozriet sa nim napriklad na travu. Mozno ste prilis zvyknuti na CSC a EVF, no mne osobne ten pohlad stale vadi, pretoze som zvyknuty na OVF a oproti OVF je celkova ostrost a podanie farieb biedne. Dnes som bol na navsteve u kamosa, nedavno kupil 6D (prvu generaciu) a videl to co to popisujem. Ale ako som pisal, ak tam vidite to iste,tak sa ospravedlnujem. Hadat sa nechcem, chyba je zrejme vo mne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 9. 2017 20:45

Prosím, Fidko, neber to nijak urážlivě.

Pro Tvoje focení je nejdůležitější to, jak to vnímáš Ty. Tečka.

Ostatní to vnímají jinak (včetně mě) a tak to tu píšem.
A ano, už jsem na EVF zvyklý, takže nemám srovnání.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 9. 2017 05:46

O moje fotenie vobec nejde. Ako som pisal uz skor, kym hladacik v povodnej E-M1 za istych okolnosti cukal a predstavovalo to zasadny problem, MK II toto riesi, aj ked za to mozno ani nemoze hladacik.

Z praktickeho hladiska nevadi ani rozlisenie, ani farby. S tym som ok, no napriek tomu si myslim, ze je tam velky potencial k zlepseniu a trochu ma sklamalo, ze sa podla mna ziadna vyraznejsia zmena od prvej generacie neudiala. To je cele. Som uplne ok s tym, ze niekomu ten hladacik nevadi vobec, ale viem, ze mnohym majitelom DSLR ktori zvazuju prechod vadi prave toto. Mne zase vadi, ze im to vadi, pretoze potom si miesto CSC kupia DSLR a ja budem este roky cakat kym bude Sigma vyrabat poriadne skla pre CSC :D

S tym co je najdolezitejsie suhlasim, ale ja uz mam dojem, ze ludia maju dojem, ze mam Olympus len aby som do neho kopal, co by snad davalo zmysel ak by som popri tom nedaval aj skoro 2000d za objektivy ktore na kopanie nepotrebujem a ktore naopak milujem :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2017 07:51

Kdyby Sigma začla dělat některé své objektivy i pro MFT, bylo by to zajímavé.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 9. 2017 07:53

Napriklad nieco v style 50-100 f1.8 :-) Tie skla podla mna budu, ale budu nativne pre e-mount, cize trochu vacsie. To sa mi paci pri malych sklach, ale pri vacsich az tak velmi nie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 9. 2017 10:26

Fidko píše:Z praktickeho hladiska nevadi ani rozlisenie, ani farby. S tym som ok, no napriek tomu si myslim, ze je tam velky potencial k zlepseniu a trochu ma sklamalo, ze sa podla mna ziadna vyraznejsia zmena od prvej generacie neudiala. To je cele.
Ona sa ale udiala: hľadáčik v E-M1 totižto nie je z prvej generácie! (navyše firmwarom sa mu dodali všetky novinky)

Keď som sa prvý krát videl hľadáčik E-M1 a porovnal ho s mojím vtedajším VF-4 (hľadáčik ku E-P5), tak až vtedy som u môjho hľadáčiku postrehol LCD raster pri pohľade na bielu stenu, ktorý vidno aj na monitore, keď sa naň pozriem moc z blízka. Teraz, u PEN-F ho vôbec nevnímam. Len podľa toho písma, čo ste spomínali viem, že tam nejaký raster je.
Ani u môjho smartfónu, ktorý má len rozlíšenie 720 x 1280 pixelov ho nevidím, hoci som sa obával (keďže dnešné smartfóny majú aj viac), ale tam to dokonca nevnímam ani na písme (asi tam sú optimalizovanejšie fonty).

No a od čias hľadáčiku k E-P5 pribudlo niekoľko možností zobrazenia,ktoré napríklad kamošova X-T20 vôbec nemá:
- simulácia OVF a možnosť zvoliť prioritu zobrazenia (refresh sa spomaľuje až natoľko, aby sa s tým dalo fotiť aj za úplnej tmy)
- možnosť zvýšiť refresh rate zase nemá ani moja E-P5 (v X-T20 je to asi napevno .. neviem .. v menu som nič nenašiel)

-- 30. 9. 2017 11:44 --

Fidko píše:viem, ze mnohym majitelom DSLR ktori zvazuju prechod vadi prave toto
Čo im vadí?
Ten môj kamoš čo má X-T20 sa obával toho, že keď je taká tma až treba blýskať bleskom, tak že hľadáčiku nebude nič vidieť (keďže nič nevidel keď to testoval v zlom svetle) .. že by s tým mohol mať problémy keby s tým chcel fotiť svadbu.

Ale potom porovnal na tom istom motíve (ruksak pod stolom) aj zobrazenie v hľadáčiku 6D a aj tam bola tma.
Tak ho to ukľudnilo a poslednú svadbu nafotil len Fujinami (X-T20 + 18-55 a požičanú X100T ) a pohoda... 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2017 18:49

Jojo, 50-100 / 1,8, to by bylo velmi zajímavé :-)
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků