Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2018 15:10

Jak to bude v budoucnu, to se ukáže.

Panasonic ale v nedávné době vydal 8-18, 12-60 a 50-200/2,8-4 plus pevnou 200/2,8 a 1,4x a 2xTC.
Ohlásil i ten hodně světelný zoom s F1,7.

Vydali GH5 a G9 - celkem povedené přístroje podle mě. Nakonec i ta GX9 je ve svém ranku zajímavý foťáček.

To se mi zdá jako celkem jasný signál, že nějakou budoucnost v tom systému vidí.

U Olympusu samozřejmě nevíme, co všechno příští rok přinesou.

Pokud by to bylo jedno nadupané tělo EM1x a s nějakým zpožděním odvozená EM1 mark III plus nástupce EM5 mark 2 - po té volá spousta lidí, tak myslím, že je vše, jak má být.

A ty objektivy, upřímně řečeno, současná řada Olympusu je skoro ucelená a to ve dvou řadách - normální a Pro.
Obě jsou podle mě docela v pořádku. Je samozřejmě možné diskutovat o cenách těch pro skel, to je jasný.
Ale máme k dispozici 7-14, 12-40, 12-100, 40-150 a pevnou 300 s možností 1,4xTC. Pevný skla 17, 25, 45 a 75 s podle mě výbornou kvalitou.

Zatím byly všechny ty skla dosažitelný v podstatě pro každého, i ta 300 by se dala dejme tomu nějak okecat. Lidi si koupí za 60 000 kolo, tak si můžou našetřit na objektiv za necelých 70, když se uváží, že vždy jde získat 10% sleva.

Skutečnost, že i v řadě Olympusu budou skla, který si prostě normální i třeba celkem movitý uživatel prostě nekoupí, je sice nová, ale u Canonu, Nikonu i Sony úplně normální. Jenom u Leica je to naopak :-)


Můj čistě osobní názor je, že Olympus by měl

1) vyladit CAF na úroveň nejlepších konkurentů a to bez jakýchkoli "ALE"
2) zlepšit hledáček - no blackout apod
3) udělat jedno tělo velikosti cca EM1 ale s osvědčeným rozložením tlačítek a ovladačů

(Tohle všechno mi připadá spíš jako EM1 mark III.)

4) vydat 40-150/2,8 s optickou formulí jako pevná skla - tedy s příjemnějším bokehem a optimalizací na 2,8

Skutečnost, že existuje 100-400 za statisíce by nám pak mohla být celkem jedno.
Jde o to, aby ten systém dosáhl zralosti i uvnitř, hlavně v tom AF (když už se tedy popisují jako sport and wildlife). Na street a travel foto je to už teď skvělý systém, podle mě.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2018 21:13

Fidko píše:Olympus urcite nejde dobrou cestou ...


Trochu odvážný vyjádření, když ani nevíme, co za ty skla chtějí nabídnout. ;-)

Fidko píše: A podla posledneho vyjadrenia Panasonicu mam dojem, ze ani oni to s mFT nemyslia az tak vazne.


Nevím, jaký poslední vyjádření máš přesně namysli, ale Panasonic neustále ujišťuje, že m43 zůstává jeho prioritou.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2018 21:14

Jak ti dopadla ta záležitost s 8-18 ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2018 21:36

Ááále, trvají na tom, že je ok.
A chcou těch 40 €. Nějdřív za to, že to zašlou zpátky, teď jsou ochotní vrátit peníze, ale s tím, že si taky strhnou těch 40 €.
Tak teď dumám, co s tím a kde/jestli to případně vzít jinde (o dost dráž).
Moc altrnativ k tomu objektivu není.

Kdyby tak člověk věděl, co za ten širokozoom vypotí v lednu/únoru Olympus.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2018 21:45

No, jestli je to tak, že bys ztratil 40€, a ten objektiv by vzali zpět, tak já osobně bych to bral. Stejně bys s tím nikdy nefotil s radostí, ty fotky, cos tu dal, byly asi fakt za hranou.

Zkoumal jsem těch pár svých, co jsem dělal s 7-14/2,8, a i když úplně v rozích to není jako pevná 50 :-) , tak to nijak nerušilo a ty fotky působily jako přirozeně ostré.

Pokud bys o tom měl furt pochybovat, tak to za to nestojí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2018 22:18

Možná jsem se nechal trochu pobláznit tou hysterií v různých diskuzích, ale ty rohy (roh) mě zarazily hned na začátku, snad i dokonce v malým náhledu na displeji. Zacloněná fotka krajiny mi přišla (dost) ok, nicméně v těch diskuzích ty lidi sklo vraceli kvůli, dle mě, daleko menším vadám.
A hlavně - ty rohy se od sebe dost lišily (od zcela ok (aspoň pro mě) až po patlaninu).
Ostrost pevné 50 jsem určitě nečekal. ;-)
Ale něco takovýho jsem zatím nezaznamenal u ničeho (počínaje velkým Zuikem 9-18 a konče nevím čím), ale žádný labotesty jsem s tím, pravda, taky nedělal.

Možná to vemu na Amazonu. Je to teda bohužel skoro o 200 € dražší, ale s reklamací (bez stržení čehokoliv) tam myslím nedělají žádný štráchy.

Jinak ta 7-14/2,8 by byla moc fajn, ale diskvalifikuje ji ta nemožnost (standard) filtrů.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2018 22:35

No, s těma filtrama je to trochu komplikovanější, to je fakt. Nějaký řešení jsou, ale zatím jsem to odložil.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 3. 12. 2018 10:50

Asi by som tých 40 oželel, presne jak píše Davidof.
Mal som len 9-18, ale prakticky nikdy som s ním nefotil na plnú dieru, takže ak tam aj bola neostrosť, tak som ju nevidel.
To samé mám aj sony.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 12. 2018 12:26

Ferin píše:
Fidko píše:Olympus urcite nejde dobrou cestou ...


Trochu odvážný vyjádření, když ani nevíme, co za ty skla chtějí nabídnout. ;-)

Fidko píše: A podla posledneho vyjadrenia Panasonicu mam dojem, ze ani oni to s mFT nemyslia az tak vazne.


Nevím, jaký poslední vyjádření máš přesně namysli, ale Panasonic neustále ujišťuje, že m43 zůstává jeho prioritou.


https://www.43rumors.com/panasonic-mana ... mpossible/

Olympus ohlasil akym smerom sa chce uberat a E-M1X je toho ukazkou.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2018 12:51

To asi myslí foťák s videem 8K - kvůli nutnému velkému rozlišení. Mobily zvládnou 4K na podstatně menší ploše čipu, takže ve velikosti snímače nebo buněk to asi není.

Vůbec celé to video šílenství je někdy legrační, i když jsem si vědom, že to drží celé to odvětví částečně nad vodou.

Zajímalo by mě, kdy bude 8K video opravdu relevantní a kdy ho budeme schopni sledovat na něčem - TV, tablet, monitor. Nebo jestli to bude jen zdroj dat pro následný downsample neb výřez na 4K (?)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 3. 12. 2018 13:08

Videu teda neholdujem, moje znalosti sú na úrovni natáčania školskej besiedky, ale keď vidím nároky na PC už len pri blbom strihu a ľahkých úpravách pri 4K, tak si neviem predstaviť aké budú požadavky na techniku na plnohodnotné úpravy pri 8K. :(
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 12. 2018 14:38

Davidof: Skor som to myslel tak, ze je zvlastne, ze Panasonic zacal hovorit o nejakych neexistujucich limitoch pre mFT. Je urcite blbost tvrdit, ze 8K je pre mFT problemove. O par rokov to v pohode zvladne akykolvek mobil. Tusim na to potrebujes zase len vysoke rozlisenie, ale uz Nokia mala par rokov dozadu myslim 40Mpix a velkost toho snimaca v porovnanani s mFT je smiesna.

Poziadavky budu podla mna adekvatne dobe. Mam 6 rokov stary mainstreamovy PC a trochu sa v nom pohrat s videom z Mavica nebol ziadny velky problem, akurat to samozrejme nejaku dobu trvalo. Urcite to bolo komfortnejsie ako ked som sa snazil upravovat bezne video 10 rokov dozadu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2018 15:44

To je pravda, je to asi signál, že to 8K video bude buď jen ve FF modelech, nebo jen ve specializovaných kamerách. Což by mě přišlo i logické (ty dedikované kamery).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 3. 12. 2018 16:09

Někde jsem četl, že Paňák bude chtít za FF 4000 doláčů, tak třeba tím 8K chce odůvodnit cenu.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 12. 2018 16:18

To bola ale ta drahsia verzia, nie ?
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků