Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 10. 2017 22:47

PavlinaH píše:Oly 12 - 40 mm je opravdu ostrý i v rozích už od f 2,8.
http://www.imaging-resource.com/lenses/ ... ed/review/
Tam ale testovali ostrosť na plochom motíve, teda celá scéna sa mohla vojsť do HO.

U "landscape" motívov, teda takých kde je niečo vpredu a niečo vzadu, nutne pri nízkych clonách vznikajú oblasti mimo HO s nižšou ostrosťou. Vtedy zvyčajne pomôže zacloniť.

-- 14. 10. 2017 00:29 --

cihon píše:Je to standartní výkon?
Na clone F/2.8 je to podľa mňa nadštandardný výkon.

Pozri tu, na záber z photozone recenzie: http://www.photozone.de/active/magic/ge ... format=43h
Tiež na 12mm a F2.8 .. vidno že rovina ostrosti je len do vzdialenosti niekoľkých metrov, no a dole a vzadu je to menej ostré.

U tvojej E-M5 je ale ostrosť na väčšej ploche .. čo si vysvetľujem možnosťou nakláňania snímača.
(no dokonalosť aj v pravom dolnom rohu sa tým asi dosiahnuť nedá)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 14. 10. 2017 10:12

Davidof píše:A nemáš nějaké další ?

Jako příklad ze stejného objektivu ( typu)

https://c2.staticflickr.com/4/3920/1504 ... 27_o_d.jpg

Tohle bys považoval za dobré ?


A co ma akoze tento zaber demonstrovat ? Ved je to na clone 4 :lol:
landov
Expert

Odeslat příspěvekod PavlinaH 14. 10. 2017 12:01

Ganec, to je jasné, že se krajiny fotí na vyšší clony. Ale na f 2,8 by ta první, pokud by bylo vše v pořádku měla vypadat jinak. Tohle jak je ukázano, popisováno (nestahovala jsem do PC) vypadá pravděpodobně na výrobní vadu. Také jsem se takovou decentralizací ještě nesetkala. Těžko říct, co je špatně.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2017 12:55

landov píše:
Davidof píše:A nemáš nějaké další ?

Jako příklad ze stejného objektivu ( typu)

https://c2.staticflickr.com/4/3920/1504 ... 27_o_d.jpg

Tohle bys považoval za dobré ?


A co ma akoze tento zaber demonstrovat ? Ved je to na clone 4 :lol:


Chtěl jsem jen upozornit, že podle mě taková fotka, jako ta první prezentovaná, by patrně vypadala neuspokojivě vždy, i kdybys ji fotil fullframem s Lkovym sklem.

Je možné, že ten kus byl nějaký divný,

Asi bych testoval objektiv trochu víc v režimu, jak ho chci pravděpodobně používat. A to by pro podobné fotky byla clona trochu vyšší, třeba ty 4.

Clonu 2,8 bych zvolil jindy, každý asi ví kdy.

A rozhodně bych ostrost v rozích zkusil tak, že bych scénu zaostril na ten daný roh.

Nicméně cihon jistě má právo si testovat objektiv jak on chce.

Jen jsem chtěl říci, že podobná jedna fotka by nejspíš dopadla neuspokojivě v jakémkoliv systému, nic víc :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 10. 2017 14:06

Davidof píše:Je možné, že ten kus byl nějaký divný
Je to možné.
No ak by to na vyšších clonách bolo lepšie, tak by som to asi neriešil...
Davidof píše:Nicméně cihon jistě má právo si testovat objektiv jak on chce.
To iste má.
Len treba mať reálne nároky, lebo inak nikdy nebude s ničím spokojný.
(ak je to ešte "v tolerancii" a ak to iné objektívy na F2.8 nezvládajú výrazne lepšie, tak sa to za chybu neberie)

cihon píše:Nacvakal jsem pár zkušebních fotek a objektiv jsem obratem vrátil zpět prodejci.
Dal si ho reklamovať, zažiadal si o iný kus, alebo len "bezdôvodne" vrátil do 14 dní?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 10. 2017 17:11

To je překvápko, že se našel jeden kus vadný? Sorry beru zpět, všichni jsme úplně zahledění do zářícího omylplusu a velebíme sklo, které si to vůbec nezslouží, nebo jsem něco pochopil blbě? Takhle formulované příspěvky jsou fakt něco. Takže pokud ti to nevyhovuje tak ho prostě prodej, já to tak dělám běžně. Jinak pokud se podíváš na recenze a uživatelské zkušenosti na různých sajtech, tak ti z toho něco vypadne.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cihon 14. 10. 2017 19:08

Takže to shrnu.
Na mnou položenou otázku:"- jsem naopak velmi zklamán jeho optickým výkonem-viz odkaz. Je to standartní výkon?" jsem se dozvěděl zajímavé věci:
-že panelák není plochý - /není v jedné rovině/
-kdybych jej vyfotil např.canonen, že by i tak ten panelák vypadal špatně
-že to chce clonit - naproti tomu co se uvádí ve všech recenzích, že na ohnisku 12mm je nejostřejší již na plnou
díru .
Jediní Landov a Pavlína uznali že objektiv není v pořádku. Když jsem tyto fotky ukazoval v obchodě při jeho vracení tak jednoznačně uznali že není v pořádku.
Má otázka : je to standartní výkon ? tak možná bude zodpovězena zakoupením druhého kusu, ale po tomto sklámání jsem docela na vážkách.
Děkuji všem
cihon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PavlinaH 14. 10. 2017 20:22

Težko nad tím polemizovat, když neznáme diagnostiku odborného servisu. Mohlo se také stát, že jim to na prodejně spadlo, nebo objektiv utrpěl náraz při přepravě, balení apod. Můj názor na tento zoom, který vlastním je ten, že Oly 12 - 40 mm je skvělé, velmi ostré sklo téměř bez optických vad.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 14. 10. 2017 20:43

cihon píše:Takže to shrnu.
Na mnou položenou otázku:"- jsem naopak velmi zklamán jeho optickým výkonem-viz odkaz. Je to standartní výkon?" jsem se dozvěděl zajímavé věci:
-že panelák není plochý - /není v jedné rovině/
-kdybych jej vyfotil např.canonen, že by i tak ten panelák vypadal špatně
-že to chce clonit - naproti tomu co se uvádí ve všech recenzích, že na ohnisku 12mm je nejostřejší již na plnou
díru .
Jediní Landov a Pavlína uznali že objektiv není v pořádku. Když jsem tyto fotky ukazoval v obchodě při jeho vracení tak jednoznačně uznali že není v pořádku.
Má otázka : je to standartní výkon ? tak možná bude zodpovězena zakoupením druhého kusu, ale po tomto sklámání jsem docela na vážkách.
Děkuji všem

Mladíku, k tomu objektivu je mnoho pozitivních reakcí napříč netem. Snadno si ověříš. Nemusíš pindat ve foru. Máš smůlu koupil jsi nějaký nabořený kus. Ale jak vidím vystačíš si s tím.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 14. 10. 2017 21:46

pravá čtvrtina mi přijde trochu neostrá, ale čekal jsem větší průser
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mirus1 14. 10. 2017 21:49

Viděl bych to stejně jako Pavel Breit, já jsem s ním fotil 3 roky a naprostá spokojenost, ostrý jak břitva. Je fakt možné, že to byl vadný kus.
Na druhé straně je potřeba si uvědomit a vědět, na jaké fotky a v jakém prostředí potřebuji clonu 2,8... ;-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2017 23:19

Cihon

Všude na webu bohužel musíš z odpovědí filtrovat informace, aby ti to k něčemu bylo.

Aspoň bych se zamyslel na tím, jestli ostrost základního zoomu na plně otevřené cloně nejlépe poznám na fotce, co jsi přiložil.

To přece nesouvisí s tím, jaké tady probíhají hádky a spory. A kdo kdy co vychvaloval a pohanel.
A ne všechny příspěvky vyzní úplně harmonicky, ale pokud chceš pro sebe to nejlepší, tak se musíš správně zeptat.

Pokud do arény vrazis s tak formulovanou otázkou, prilozis fotku, která by byla problematická v každém systému, tak to holt dopadne takhle.

Prostě si myslím, že takové foto nebude uspokojivě vypadat nikdy. I když opravdu tvůj kus mohl být nějak poškozený.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 10. 2017 15:42

Almik píše:pravá čtvrtina mi přijde trochu neostrá, ale čekal jsem větší průser
Všetko je relatívne.

Mne pravá štvrtina prišla pri plne otvorenej clone normálna (keďže sa jednalo o kraje) .. zbytok mi pripadal nadpriemerne ostrý (hlavne ľavá strana u toho druhého záberu). Ale možno je to aj tým, že ja ešte 12-40/2.8 nemám a donedávna som nemal ani model bez AA filtra, teda na takú ostrosť u zoomu ešte nie som navyknutý :oops:

cihon píše:že to chce clonit - naproti tomu co se uvádí ve všech recenzích, že na ohnisku 12mm je nejostřejší již na plnou díru .
Že pri "krajinkách" treba cloniť (aby bola ostrá aj tráva v popredí) sa v recenziách nepíše ;-)

Totižto: keď v recenziách píšu niečo o "ostrosti na plnú dieru", tak tým majú na mysli "v miesto zaostrenia".
(plná diera sa totižto používa hlavne na odpichnutie hlavného motívu od pozadia/popredia .. a tam na "rohoch" nezáleží)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 15. 10. 2017 17:13

Pro posouzení kvality skla jedna fotka. To ti neřekne nikdo, navíc fotit panelák na F2,8 je hodně alternativní technika. Ale podle reakce soudím, že si poradíš, takže mi uniká smysl tohoto skuhrání. Takže po-lo-pa-tě, nejsi spokojen reklamuj, pokud ani to nepomůže, změň sytém, značku co já vím. Pokud ani to, pak by měl člověk se učit fotit. Protože prásknout na test ostrosti skla jednu fotku na panelák při F2,8 je dost mimo. Opakuji, fakt podle toho něco máme posoudit? Tím pro sebe končím tuto hodně smysluplnou debatu.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 15. 10. 2017 18:28

Fakt nechápu co furt řeší s tou ostrostí ...Už Robert říkal..., nebo tady - http://jens-nagels.de/art/fareast.html
Pavel Breit
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků