Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod airmt 12. 11. 2018 18:11

Pokud si Oly nesedí na vedení, tak by mu mělo být jasné, že musí vyložit karty na stůl - všechno co má a je možné tržně zhodnotit, tak z toho získat ještě nějaký $$$
Pokud si ty svoje featury budou škudlit stylem uvažování jako uvažovali při E-M10 III, tak je taky možné, že ty jejich featury už zůstanou navždy v nějakém trezoru.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 11. 2018 18:21

No realne by sa v Olympuse naozaj mali zamysliet nad tym, ci chcu predavat fotaky aj o 5 rokov.

Nejaky ten X model ako nejaka premiova hracka s tonou blbosti za tri ***** penazi ... no dajme tomu, ale pokial ide o zvysne rady ...

E-M1 rada podla mna nepochybne ostane, ale s cenovkou by mala ist tak o 500eur nizsie. Fakt je dolezite si uvedomit, ze jedna vec je pocet featur, no druha je realne vyuzitie. High-ress napriklad je podla mna nieco za co by vacsina z vas dala max 9.90eur vo vypredaji na "Olympus Play" ak by Olympus nieco podobne podporoval. Zvysne featury ak vynecham stabilizaciu na tom nie su vyrazne lepsie.

Tiez by to chcelo este lacnejsiu variantu s gripom, nieco ako G80.

A samozrejme ako napisal airmt, bolo by fajn ak by mali nove modely viac funkcii nez tie stare. Nedavno som niekde cital, ze na E-M10 III si clovek nemoze nastavit Fn button na objektive (starsi model to vie). Na to aby takto napodobnovali Canon maju strasne malu pouzivatelsku zakladnu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 11. 2018 18:56

Fidko píše:Inak teda stabilizacia 7.5EV by bola fakt luxusna. Ak pocitam spravne, s 12-40 by to bolo nejakych 15 sekund a so 7-14 zrejme niekolko mesiacov. Skok o 2 EV si ale fakt predstavit neviem.

Nejake velmi silne gyroskopy to mozno daju, ale bude to zrat baterku ako zvaracka :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 11. 2018 19:05

Uprimne je mi to jedno, ale nemyslim si, ze by to bolo horsie nez teraz. Faktom je, ze tak ucinnu stabilizaciu by som vyuzit dokazal aj ked nie na to co fotim rad. Urcite by to bolo uspech.

Olympus nerobi vsetko zle :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vendda 12. 11. 2018 19:28

Ahoj, 7,5 EV stabilák je krásnej, ale: 1. Když budu mít ruce volšový a zatřesou se mi víc, než stabilizace ukočíruje, asi jsem v háji. 2. Na focení toho, co se nehýbá, přímo sqělý, částečně nahradí stativ, někomu možná úplně, (kéž by to uměl můj foťák, neumí). Ale jak ustabilizuju to, co se pohybuje? Třeba lidi... Teď se, prosím, 5 vteřin nehýbejte?
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 11. 2018 19:35

Vraciame sa v kolecku technologie na zaciatok :D .. silna stabilizacia je dobra na dlhe ohniska, alebo pri manualnoom ostreni so zvacsenim.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 11. 2018 20:11

Tak ono samozrejme stabilizacia Ti je na cokolvek co sa hybe k nicomu (pokial to umyselne nechces mat rozmazane) aj ked tu padli teorie, ze Olympusacka stabilizacia dokaze pohybovat snimacom podla pohybu objektu ktory sleduje (tvrdi Ganec).

Ono pochopitelne to neznamena, ze nepotrebujes stativ ani ze je to vseliek, ale videl som kopec zaujimavych fotiek ktore boli umyselne rozostrene prave dlhym casom. Aj kozakm to obcas pouziva pri foteni sportu. Takze nie, svetelne objektivy to v ziadnom pripade nahradit nemoze (vacsinou), ale da sa s tym hrat.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mirus1 12. 11. 2018 20:18

vendda:: no to je jasný,že fotbalisti na hřišti při 5 sec expozici nebudou ostří, přečti si něco o stabilizaci,jak funguje a hlavně na jaký druh fotek je nejúčinnější a na který je to pasé ba i nepoužitelné. Podle mě tomu vůbec nerozumíš. Já na Oly 75-300 udržím na 300mm i 1/25,můžu doložit i fotkama,ale je to o záměru a zkušenostech..Dříve věc nepředstavitelná....
Zde máš jeden z mnoha odkazů, kde se to popisuje...

https://www.fotoaparat.cz/clanek/1258/s ... ech-11471/
Naposledy upravil Mirus1 dne 12. 11. 2018 20:30, celkově upraveno 1
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 11. 2018 20:20

To jo, to je v tý písničce ... ale to vědro má díru, milá Lízo, co s tím ... :-)

Neprobíralo se to tady už ? ;-)

Tak asi překvapivě, pokud máš volšový ruce, tak to budeš mít rozmazaný :-) a na pohyblivý subjekty je to, a to je zajímavý, taky nanic, možná s výjimkou panningu.

Ale na spoustu scénářů se to šikne.

Řekněme ale, že jenom zvýšená účinnost stabilizace by na to tvrzení o unikátnosti nového stroje nestačila.

-- 12. 11. 2018 21:23 --

airmt píše:Pokud si Oly nesedí na vedení, tak by mu mělo být jasné, že musí vyložit karty na stůl - všechno co má a je možné tržně zhodnotit, tak z toho získat ještě nějaký $$$
Pokud si ty svoje featury budou škudlit stylem uvažování jako uvažovali při E-M10 III, tak je taky možné, že ty jejich featury už zůstanou navždy v nějakém trezoru.


Nemoh by to někdo přeložit do japonštiny a poslat do Tokia ? Ja bych to podepsal ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 11. 2018 20:53

Fidko píše:Fakt je dolezite si uvedomit, ze jedna vec je pocet featur, no druha je realne vyuzitie. High-ress napriklad je podla mna nieco za co by vacsina z vas dala max 9.90eur vo vypredaji na "Olympus Play" ak by Olympus nieco podobne podporoval. Zvysne featury ak vynecham stabilizaciu na tom nie su vyrazne lepsie.



Tak zas by bylo dobrý se trochu uklidnit. :pozor
Zrovna Hi-ress je dost oceňovaná a co pozoruju i dost využívaná funkce. Při uvedení E-M1 II byla kvitována s velkým povděkem.
To samý třeba Pro-capture nebo Live composite.
Do kategorie výprodej za 9,90 € bych, když už, zařadil třeba dvojexpozici, i když i ta může mít svý využití a proč se těm funkcím bránit.

Pokud jde o ožadavky na neustálý zvyšování (dobře) použitelnýho ISA, to je skvostná ukázka naší nenažranosti. Vyšši ISO se teda hodí vždycky, to né, že né, ale pro běžný focení je už E-M1 II naprosto dostatečná. Já se teda aspoň tetelím blahem, maje blahé paměti nepoužitelný ISO 400 na E-500 a použitelnej limit stejné hodnoty na E-30. Takže jako přání možná, ale rozhodně ne jako výtku. Pač v poslední době udělal Oly na tomto poli obrovskej kvalitativní skok a dost většočipovou konkurenci stáhl.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 11. 2018 21:14

No tak teda neviem, ale vyssie ISO naozaj vyuzijem viac nez high-res ktoremu vytvorit podmienky pre to aby fungoval je zhruba rovnako jednoduche ako vytvorit podmienky pre zivot na inej planete. Nehovoriac o tom, ze ked sa zvysuje maximalne pouzitelne ISO, pravdepodobne sa vylepsi aj vystup na nizsie ISO. Uz na ISO 800 by som pri Olympuse ocenil zlepsenie ajnapriek tomu ze to samozrejme vyzera uplne v pohode.

High-res je v principe skvela funkcia, to nie ze nie ale jej zasadny problem je, ze to proste moc nefunguje a s tym nazorom sa stretavam bezne. O par generacii po hromade vylepseni to mozno bude game changer, ale dnes to povazujem za hracku.

Pro-Capture dajme tomu, Live Composite bomba pokial clovek foti na dlhsie expozicie. Toto mala konkurencia “obslahnut” uz davno :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 11. 2018 21:30

Však nikdo není rozrušenej, jen se v poklidu bavíme, co a jak by mohlo být.

Já osobně bych něco jako +1EV v šumu ocenil, protože mě baví fotit sport, konkrétně třeba horský kola, a tam se to často to nejzajímavější odehrává v ne moc dobrých světelných podmínkách a taky potřebuješ krátký časy.

Při focení zvířátek to nevidím tak kriticky, dobrá fotka většinou potřebuje světlo, ale zase ta stabilizace se docela hodí pro ty dlouhý skla.

Tak ty spekulace směřujou do týhle oblasti, když teda Olympus vyhlásil wildlife a sport killer machine :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod airmt 12. 11. 2018 22:29

Mě paradoxně fotky na vyšší ISO přijdou úplně v pohodě, nezlobil bych se za nižší šum při ISO 3200 a výše, ale jinak jsem úplně happy. Na takový focení taky nasazuju malé a ostré pevné sklo a fotky jsou v pohodě.

Co mě ale paradoxně vadí mnohem víc (protože to fotím nejčastěji a tady jsem dejme tomu náročnější na dobrou kvalitu), jsou rozpatlané detaily v krajině i na ISO200 způsobené odšumem. Jo, jde o pixel peeping, ale když sakra fotím na 380g "těžké" velké PRO sklo, tak fakt nechci aby jeho výkon podkopal někdy zbytečný odšum a byly rozpité větve nebo byl vidět šum ve tvářích lidí, ve stínu apod. Takže já bych třeba chtěl nativní ISO 100 nebo ještě líp ISO 50 (což je ekvivalent ISO200 na FF). Pak bych aspoň na cestování/krajinu neměl potřebu rešit cokoliv jiného. Jenže kdyby tohle Oly dodal, tak laicky tipuju bude zase více šumět na to vyšší ISO.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 11. 2018 22:35

Davidof: Ale jo, však říkám, že žádný (kvalitní) ISO není nikdy dostatečně vysoký na to, aby nemohlo být ještě vyšší. Sám to znám třeba z focení (mých velice živých) dětí v interiéru.
Akorát moc neberu ty řeči ve stylu "...a už by Oly konečně mohl něco udělat s použitelností vyšších ISO, aby už se konečně dalo s jeho foťákama fotit". Pač mi přinde, že zrovna na tomhle poli zrovna Oly vůbec nelenil.

Ono i to výše zmiňovaný focení dětí je dost relativní... Dřív bych si při obdobných situacích s E-500 a E-30 téměř netroufl foťák vytáhnout bez nasazenýho blesku a rožnutých všech pokojových světlech. Dnes se ošívám, pokud po focení za podvečerního příšeří v nezpadlejším koutu pokoje bez blesku vidím na ISO 6400 nějakej drobnej šum ve stínech. :shock:

-- 12. 11. 2018 23:43 --

airmt píše:Mě paradoxně fotky na vyšší ISO přijdou úplně v pohodě, nezlobil bych se za nižší šum při ISO 3200 a výše, ale jinak jsem úplně happy. Na takový focení taky nasazuju malé a ostré pevné sklo a fotky jsou v pohodě.


Díky. Už jsem měl pocit, že su vadnej sám. :mrgreen:

airmt píše:Takže já bych třeba chtěl nativní ISO 100 nebo ještě líp ISO 50 (což je ekvivalent ISO200 na FF). Pak bych aspoň na cestování/krajinu neměl potřebu rešit cokoliv jiného.


Jo, to bych bral taky. To by myslím ocenilo docela dost lidí. (I když nemám výraznější problém žít i s tím ISO 200.)
Ale ono i teď se dá fotit na ISO 64 (a nemálo lidí to i dělá). Pokud to není zrovna světelně extra náročná scéna, tak proč to nevyužít. Akorát to chce disciplínu při přehazování hodnot ISO.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 11. 2018 02:55

Je to vecou nárokov a podmienok. Pár skiel na Olympus som predával a s ľuďmi ktorým som ich predával som si aj pokecali a tak nejak panovala zhoda, že ISO 1600 je pre nich maximum. Ja to vnímam podobne. ISO 1600 je pre mňa maximálne, nazveme to bezpečné ISO pri ktorom nemám strach, že fotka bude technicky k ničomu. Vyššie ISO je lotéria, niekedy je to v pohode, inokedy k ničomu.

Podobne ako Davidof rád fotím zvieratká a keď tam chce mať človek všetky tie detaily, vyššie ISO prestane byť kamarát. Tiež možnosť používať malé a pevnosť sklo. Mnoho ľudí tu možnosť má, ale pri tomto čo fotím ja si mi podobne skla k ničomu.

Nehovorím, že Olympus neodviedol kus práce, ale stále si myslím, že viac ako featurky by ľudia ocenili tie zlepšenie tých základných vlastností a teda výstupu, ideálne aj AF a ovládania. Špeciálne ovládania, keďže tam nie sú limitovaní snímačom.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků