Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kamik99 22. 5. 2014 09:11

Možná by se hodilo mít zde vlákno jen k bezzrcadlovkám Olympus.

Mám E-PL3 a zajímalo by mě několik věcí, které budou asi stejné i na dalších strojích Olympus.
Takže třeba otáčení snímku podle polohy foťáku asi tento Oly neumí? Nikde jsem to v nastavení nenašel. Pouze ruční otočení.

Dále když fotím ve formátu 3:2 RAW+JPEG, tak se ukládá jpeg ořízlý na 3:2 a RAW originál 4:3.
V náhledu RAWu např. ve Fast stone vidím celý 4:3 ale při otevření v LR nebo PSE je už ořezaný na 3:2. Zřejmě se poměr stran do RAWu někam zapisuje a já bych rád měl možnost občas požít ten snímek v 4:3. Jak na to? Znáte to někdy se stane, že na fotce kousíček něčeho chybí :-)
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 22. 5. 2014 09:41

Já JPEG+RAW nefotím. Pokud horší podmínky naznačují využití RAW, tak fotím jen ten. Olympusí JPEG z toho pak udělám v PC přes bundle SW.
RAW je z principu celé snímací políčko (4:3) bez ořezu. Takže já RAW všude vidím 4:3.
LR, ZPS a Olympus viewer načítá fotky už otočené. Jediné kde to nejde je prohlížeč woken. Mám E-P3 a možná jsem kdysi to otočení aktivoval v menu (teď už si nevzpomínám a hledat se mi to nechce). Nejspíš to bylo v rozšířeném menu (položka č.4), které se asi v defaultním nastavení nezobrazuje. Koukni do manuálu...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 22. 5. 2014 10:07

Manuál mluví pouze o otáčení snímků ručně :-( Strana 65
Tajně jsem doufal, že by to mohlo jít automaticky.

-- 22. 5. 2014 10:14 --

Ještě k tomu poměru stran. Manuál říká:
# Varování
• Snímky ve formátu JPEG se oříznou na zvolený poměr stran. Snímky ve formátu RAW se však ukládají bez ořezu a namísto toho je do nich vložena informace o zvoleném poměru stran.
• Při zobrazení snímků ve formátu RAW je zvolený poměr stran vyznačen rámečkem.

Otázka teda zní, jak donutit LR aby ten poměr stran zapsaný někde v souboru ignoroval?
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 22. 5. 2014 11:31

Nerozumím nastavení orezu ve fotaku a pak premlouvani LR aby mi ukazal plny format raw. Orez radeji delam v Lr, nebo jinem editoru.
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 5. 2014 11:45

E-PL3 ešte nevie automaticky otáčať snímky (podľa dpreview: Orientation sensor - No)
No E-PM2 a E-PL5 už áno (Orientation sensor - Yes)
A E-PL6 už má aj elektronickú vodováhu (po E-P rade).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 22. 5. 2014 11:48

kamik99: pokud to LR láduješ v kombinaci RAW+JPEG, mělo by to jít rozdělit, někde je tam na to tuším zaškrtávácí políčko, aby to ukazovalo zvlášť RAWy a JPEGy.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 5. 2014 11:57

Taky myslím, že RAW je v LR celej, jen ten náhled se použije s příslušného JPG z foťáku. Řešením může být zapnoutí generování náhledu při importu, třeba 1:1. Je to ale potřeba vyzkoušet. JIstotou je smazání JPG, nebo to co píše T-lama, zakázat mu oba obrázky brát jako jeden. Je to stejné, jako když fotíš třeba do černobílého profilu a máš zapnuto RAW+JPG. Taky ti to LR ukáže černobílé a je potřeba smazat ten JPG
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamik99 22. 5. 2014 16:56

Grimjaur píše:Nerozumím nastavení orezu ve fotaku a pak premlouvani LR aby mi ukazal plny format raw. Orez radeji delam v Lr, nebo jinem editoru.


Formát 4:3 mi kvůli tisku nevyhovuje, navíc fotím i s DSLR a proto mám navoleno 3:2.
Na jedné fotce, kde mi vadil ořez jsem si právě u náhledu RAWu všiml, že z RAWU 4:3 bych udělal ořez lepší a tak prostě bádám, jak se k tomu
poměru 4:3 nouzově dostat :-)
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 5. 2014 17:17

kamik99: to zní rozumně a bylo by docela kuriózní kdyby to nešlo - prostě by před tebou ta obrazová data zatajili stlj co stůj. :-D
I když možná tvůrce toho software si řekl- když to bylo mimo hledáček, tak to určitě nechce a basta!
O takovýchto věcech totiž občas v důsledku rozhoduje programátor, protože analytika to nejspíš nenapadne řešit, tak programátor, kterej nikdy nefotil, protože ho to nebaví, se nějak rozhodne. Tlačí ho čas, chtějí to rychle hotový, tak co by o tom měl dumat, že... ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 23. 5. 2014 09:30

Takže jsem vyfotil JPEG+RAW v 3:2. Stáhl do PC pouze RAW, který v náhledu je 4:3 a otevřel v LR a PSE10 a oba programy to otevírají 3:2 :-) Takže mám asi smůlu :-D
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 23. 5. 2014 10:45

Já bych zkuil pogooglit nějaký nástroj, kterým se dá hrábnout přímo do toho rawu, protože pokud to v náhledu vidíš 4:3 tak ty data tam zjevně jsou. Pak by tam stačila změnit jenom nějaká položka o rozlišení nebo poměru stran a bylo by to :)
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 23. 5. 2014 12:50

Ono to nějak určitě půjde ;-) Naštěstí to nepotřebuju nutně.

Ještě jedna věc. Video z Oly je ve formátu *.mts
Rád bych to překonvertoval do něčeho přehratelného na běžných zařízeních. Nějaký tip?
Běžně používám free Format factory a v tom mi to nejde.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 5. 2014 14:51

kamik99: úžasný poměr výkon / cena má Sony Movie Studio.
Klasický střihový a masterizační software Vegas Pro + DVD Architect totiž stojí okolo 16 000 Kč a Sony Movie Studio je za tuším méně, než 1/10 ceny a přitom z toho Vegasu umí prakticky všechno, co jsem z Vegasu kdy potřeboval. Takže já jsem kvůli podpoře formátů z hodně starého legálního Vegasu downgradoval na nejnovější Movie Studio, jelikož jsem tím neztratil nic, co bych potřeboval. Takže šílená bomba. No a kromě konverze formátu *.mts tam můžeš prolínat originální zvuk s hudbou, titulkovat, stříhat s různými prolínačkami a dokonce s tím videem můžeš dělat i mnoho úprav jako s fotkami, třeba změnu WB, doostřit, ořezávat, měnit barvy, jas, kontrast, dokonce i retušovat a mnoho dalších věcí, přičemž si vybíráš úsek videa pro který tu úpravu děláš a necháš ji třeba do vytracena - prostě intenzita úpravy se dá modelovat v čase. Pár lidí, kterým jsem to ukazoval, netušili, co všechno jde s videem, mysleli, že to jde jen s fotkama.
A je to těžce profi nástroj za pár korun, přičemž omezení jsou fakt omezeními jen pro profi studia, třeba asi tam nesmíš mít najednou 256 zvukových stop, ale jen 10, přičemž jsem měl za 10 let maximálně 3, atd.
Snad jediné omezení je to, že nejde editovat zvuk 5.1, ale ten z kamery stejně nemáš. Ještě ve starém Vegasu jsem si jednou hrál s rozhazováním zvuku do prostoru 5.1, tak to asi v Movie Studio nejde.

-- 23. 5. 2014 14:56 --

http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope
http://www.sonycreativesoftware.com/vegassoftware

Jo a není třeba se bát, že je to Sony, on je to původní software Sonic Foundry a Sony je koupilo. A Sonic Foundry byl vždy ergonomický guru.
Ovládání vymakaný do bezvědomí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 5. 2014 15:58

Free konverzia (bez prepakovávania) videa z foťákov na štandardné videá: MP4Cam2AVI Easy Converter
http://sourceforge.net/projects/mp4cam2avi/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mawe47 13. 6. 2014 09:00

anebo si v nastaveni zmenit format videa... vyhoda je, ze i stary pc, ktery .mts neprehrajou sou schopny tu konverzi udelat v rozumnym case nastesti

nemate prosim nekdo zkusenost s E-M1 s gripem HLD-7 ohledne drzeni? zvysuje to nejak vyrazne komfort, nebo spis ani moc ne?
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků