Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hlava 8. 1. 2019 20:15

Dokonce i na A9 jsem nekolikrat zaznamenal problemy s blikanim a berevnymi pruhy v obraze pri elektronicke zaverce. A to by mela byt vuci tomuto imunni.
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 8. 1. 2019 21:14

Tak se přiznejte, kdo z vás prodává na Paladixu A7II za 18 litrů? Už jsem si za podobnou cenu objednala sklo pro panase. To jste se nemohli zmínit dřív? :hm
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 1. 2019 23:56

no mne sa nechce sledovat/davat si pozor na taky ci onaky cas zavierky/svetla v interieri a na zaklade toho menit typ zavierky - rovno necham mechanicku a budem mat klud, si myslim.

na A7R3 tu teda tri typy:
silent shutter - to neviem zasa aky je typ
EFCS - elektronicka na prvu lamelu ? ta bola popisana aj v tom odkaze clanku (bokeh, tmavsie fotky)
mechanicka - snad pri casoch od a nad 1/125s a zapnutou stabilizaciou nemoze byt problem s roztrasenim fotky pri 28mm, 50mm ani 85mm z ruky, ved tak som fotil doteraz aj na zrkadlovke a v pohode.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 1. 2019 00:12

lennyl_2 píše:mechanicka - snad pri casoch od a nad 1/125s a zapnutou stabilizaciou nemoze byt problem s roztrasenim fotky pri 28mm, 50mm ani 85mm z ruky, ved tak som fotil doteraz aj na zrkadlovke a v pohode
Práveže .. najviac sa to prejavuje okolo 1/200s!
Do tej 1/125s sa to pre zmenu najviac prejavuje bez stabilizácie.
http://www.gancovky.sk/2017/10/problema ... zavierkou/
(je tam odkaz na dpreview článok, kde to testovali na D810)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 9. 1. 2019 01:48

takze este raz to napisem, aby to bolo zrozumitelne aj Gancovi :)

mam Sony A7R3 a objektivy v podpise - Sony FE28/2, FE50/1,8 a FE85/1,8.
nemam Nikon D810, ani inu zrkadlovku, nemam ani zoom objektivy 70-200 ani stabilizovane objektivy.

dufam,ze neurobim chybu, ked si necham na trvalo zapnutu iba standardnu mechanicku uzavierku a rovno aj stabilizaciu snimacom.

EDIT: este ma napadlo zapnut silent shutter iba pri foteni v kostole, nech tolko nebucha mechanicka zavierka, tam sa ludia rychlo nehybu, takze by nebol obraz pokriveny, ale moze vzniknut banding pri takom svetle, to je skoda
https://neilvn.com/tangents/mirrorless- ... l-shutter/
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 9. 1. 2019 07:09

:D :D :mrgreen:
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 1. 2019 07:21

Kostol a odobierka su idealne miesta pre silent shutter - treba si len strazit cas kvoli umelemu osvetleniu, idealny je okolo 1/100s (ked je zapnute seriove snimanie, bez neho je to okolo 1/50s - tak ako na A7R2).
Pri 1/100 je vacsina svetiel bez problemu, len malicke percento je take, ze aj 1/60 je vela.
Majitelia A9 su tu vo velkej vyhode, tam je tazsie narazit na problem s osvetlenim (no da sa to, ako bolo pisane vyssie).
Co sa tyka pohybu, tak vacsinou je to bez problemu, castejsie ja rozhybem obraz prudsim pohybom pri foteni, ako by to urobil nejaky clovek na fotke (rychlejsie kracanie je este ok, sport sa s tym uz fotit neda).

Lennyl_2: mechanicka uzavierka je ideal na vsetko, takze urcite to nie je chyba. Ja mam len privelmi rad tiche fotenie a tak casto cez C tlacidlo prepinam na tichu uzavierku, prip. cez menu na EFCS ked viem, ze budem uz len v interieroch.
Idealna by bola nejaka automatika, tak ako to ma napr. Ganec na svojom uberfotoaparate.

Tu je jeden pokazeny bokeh s EFCS (pri mechanickej a tichej je to OK)
IMG_0274.jpg

EFCS urobi polovicke kruhy v bokehu, ktore su ostrejsie a akoby navrstvene, proste sa tomu vyhybam ako sa len da, no obcas sa pozabudnem a nadavam.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 9. 1. 2019 07:38

Režim Auto (závěrku) mám na panasovi. Ale stejně jsem si dala na jedno Fn režim závěrky. Z 90% fotím na tichou elektronickou, protože nechci na koncertech, vernisážích a výstavách rušit.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 1. 2019 07:45

lennyl_2 píše:mam Sony A7R3 a objektivy v podpise - Sony FE28/2, FE50/1,8 a FE85/1,8.
nemam Nikon D810, ani inu zrkadlovku, nemam ani zoom objektivy 70-200 ani stabilizovane objektivy.

dufam,ze neurobim chybu, ked si necham na trvalo zapnutu iba standardnu mechanicku uzavierku a rovno aj stabilizaciu snimacom.
Budeš mať len pri určitých časoch menšiu ostrosť, ako s inými uzávierkami. No ak ti to nevadí... :oops:

Ja tiež nemám zrkadlovku, ale na mojej predchádzajúcej E-P5 (a tými predtým) sa to prejavovalo.
Práve kvôli roztraseniu na mechanickej uzávierke a stabilizácii snímača sa to EFSC dostalo do povedomia:
Keďže Olympus vydal super ostrý 75/1.8, tak z logiky expozície často vychádzal kritický čas 1/160s a to sa už nedalo prehliadať a ospravedlňovať fotografom. Tak to museli naimplementovať firmwarom (práve v E-P5).

Asi takto:
Ondrej Bobek píše:Co sa tyka pohybu, tak vacsinou je to bez problemu, castejsie ja rozhybem obraz prudsim pohybom pri foteni, ako by to urobil nejaky clovek na fotke
Totižto: rozdiel medzi roztrasením, ktoré spôsobí človek a tým ktoré spôsobí foťák sa ťažko rozlišuje.
Aj samotné roztrasenie foťákom sa dá celkom ľahko prehliadnuť .. kým sa neporovná výsledná ostrosť s ostrosťou EFSC ^^

-- 9. 1. 2019 07:54 --

Najlepšie je spraviť si porovnanie sám, na ktorých časoch sa to ako prejavuje.
U mňa sa to prejavovalo takto:
Obrázek
(s nastavením "Antishock 0s" boli prakticky zábery na všetkých časoch rovnaké, tak som dal len 2, len tie "normal" boli iné)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 1. 2019 08:46

Budeš mať len pri určitých časoch menšiu ostrosť

Tykalo sa to par starsich fotoaparatov, pri A7R3 a A7R2 som si to nevsimol, tak to tu nemusis opakovane pisat a dokladovat to fotkami z inych fotoaparatov.

rozdiel medzi roztrasením, ktoré spôsobí človek a tým ktoré spôsobí foťák sa ťažko rozlišuje

Bezpecne rozoznam, co som rozhybal ja a co je sposobene pohybom vo fotke (o tom som pisal, nie o traseni, s tym tu problem nikto nema), dokonca je to lahke rozoznat so 100% istotou pri kazdom jednom zabere.
Nespominali sme ziadne roztrasenie, o tom pisas vsade len ty, casto tam, kde take veci ani neriesia.

Edit: monikash, ta automatika by bola super, snad to v buducnosti daju do viacerych fotakov
A druha vec co by sa mi pacila je farebne vyznacenie AF bodu :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 1. 2019 09:35

Ondrej Bobek píše:
Budeš mať len pri určitých časoch menšiu ostrosť

Tykalo sa to par starsich fotoaparatov, pri A7R3 a A7R2 som si to nevsimol
Trošku menšiu ostrosť si nikto nemá ako všimnúť .. veď aj keď sa pozrieš na tie moje zábery, tak tam tiež tú nižšiu ostrosť na väčšine z nich nevidno .. samozrejme kým si nepozrieš tie prvé 2 výseky O:-)

Robil si si porovnanie? :--

Ondrej Bobek píše:
rozdiel medzi roztrasením, ktoré spôsobí človek a tým ktoré spôsobí foťák sa ťažko rozlišuje

Bezpecne rozoznam, co som rozhybal ja a co je sposobene pohybom vo fotke (o tom som pisal, nie o traseni, s tym tu problem nikto nema), dokonca je to lahke rozoznat so 100% istotou pri kazdom jednom zabere.
Nespominali sme ziadne roztrasenie, o tom pisas vsade len ty, casto tam, kde take veci ani neriesia.
Roztrasenie (a z toho vyplývajúcu nižšiu ostrosť) spôsobuje mechanická uzávierka.
Presnejšie povedané jej prvá lamela, ktorá sa nahradzuje pomocou EFSC => a ich používanie sa práve teraz rieši.

Prejavuje sa takmer tak isto ako pohyb foťáku pri fotení (teda "co som rozhybal ja"), alebo ako menej kvalitná stabilizácia.
Nikto teda tieto 3 vplyvy nedokáže rozlíšiť. Len pohyb objektu voči scéne sa ako-tak dá rozlíšiť .. ale aj pri ňom sa tieto 3 vplyvy viac či menej prejavujú. Teda určiť všetky dôvody neostrosti (alebo nižšej ostrosti) a ich konkrétny vplyv je nad ľudské možnosti. Najlepšie riešenie je teda vyhýbať sa im úplne, kým sa to dá.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 1. 2019 09:50

Opat: pisal som o foteni pohybu pri pouziti elektronickej uzavierky.

rozumiet vy slovensky?

edit: ak to boli reakcie na ine komentare, tak treba do citatov davat tie. Tichej uzavierky sa to fakt netyka a ani tebou opisovany problem Olympusu E-P5 si nikto nevsimol na tychto fotoaparatoch.

Ak si to niekto vsimne, tak o tom budeme pisat, oki? :!:
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 1. 2019 10:31

Ešte k tomuto .. keďže na to mám iný názor:
Ondrej Bobek píše:Lennyl_2: mechanicka uzavierka je ideal na vsetko, takze urcite to nie je chyba.
Nie je to ideál:

1) spomaľuje reakciu na spúšť => je citeľne pomalšia ako EFSC, ktorá je blesková

A7RIII Shutter Response (Lag Time) - EFSC: 0.023 second
https://www.imaging-resource.com/PRODS/ ... -iiiA6.HTM
(mechanickú uzávierku bez EFSC nemerali, tak som musel pozrieť výsledok A7R)
A7R Shutter Response (Lag Time) - mechanická: 0.163 second
https://www.imaging-resource.com/PRODS/ ... -a7rA6.HTM

Inak je celkom zaujímavé, že aj úplná elektronická uzávierka je u A7RIII podobne pomalá: 0.123 second :shock:

2) znižuje ostrosť
Síce nevieme v akej miere - keďže to očividne nikto netestoval - ale už z princípu fungovania uzávierky to musí mať vplyv.
Ondrej Bobek píše:Ak si to niekto vsimne, tak o tom budeme pisat, oki? :!:
Myslím si, že nikto to nebude reportovať ani keď na to narazí, kedže na to existuje všeobece známe riešenie vo forme EFSC.

Že to ešte nikto nereportoval tiež nie je nič neobvyklé: ani u Olyho to nikto neriešil .. kým netestovali 150mm EQ pevné sklo
(ktoré u Sony neexistuje a asi ani nevznikne)

3) spôsobuje väčší hluk
4) viac opotrebováva uzávierku
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 9. 1. 2019 14:49

dakujem vsetkym za ohlasy k typom zavierky s dopadom na fotku. nechcel som sa sice rozpisovat o inych fotakoch ako Sony A7R3 (Ganec zamiesal info od D810 cez Olympusy), lebo potom vlakno ma zbytocne vela stran a od veci - nie k technike na ktoru sa ludia priamo pytaju :)

necham si teda na Sony A7R3 zatial mechanicku zavierku a zdvihem minimalny cas radsej na 1/250s s AutoISO do 16.000.

nakolko som si teraz pozeral fotky z poslednej akcie este s Pentax K-1 II 36MPx FF a Limited skiel FA31/1,8,FA43/1,9 a FA77/1,8 a po zvacseni neboli skoro ziadne naozaj ostre na casoch 1/60s az 1/200s, az od 1/250s to bolo fajn. (ale K-1 II mala zasa zrkadlo).
cele fotky sem nemozem dat, iba vyrezy 1:1, zaostrene je to vsetko uplne presne, ale rozstrasenie vidno, daka sa aj na 1/200s podarila ale.
Obrázek
Obrázek
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 9. 1. 2019 22:34

Tak dnes dorazila L-plate z aliexpresu. Potvrdzujem vyrazné zlepšenie držania. Spokojnosť.
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků