Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 2. 2018 14:08

18mm - max 1/4s, bezpecne 1/15s
35mm - max 1/10s, bezpecne 1/25s
50mm - max 1/15s, bezpecne 1/30s
85mm - max 1/15s, bezpecne 1/30s
Ruky sa mi trasu trocha viac, dlhsi cas (max) udrzim len ak sa na to poriadne sustredim.
Obcas sa mi podari udrzat aj vyrazne dlhsie casy, no to je skor stastie, nez pravidlo. Je to aj na exportovanie 1:1.
A7R3 je v tomto trocha istejsi ako A7R2, ale velky rozdiel to nie je.
Vacsinou fotim s casom od 1/125s, ktory je fajn na ludi v beznych situaciach.

Rozdiel medzi JPEG a RAW? ak je to seriozny dotaz, tak:
Ak robis fotky na ktorych az tak nezalezi, resp. nie je nutna maximalna kvalita z fotoaparatu alebo nefotis v podmienkach, ktore su vyslovene narocne (co sa tyka svetla a farieb), tak je JPEG uplne super format.
Najma ten z A9/A7R3 je velmi kvalitny a expozicia aj farby sa daju dobre nastavit uz pred prvym cvaknutim.
Do jpegu fotim len ak treba fotky hned poslat, prip. ako zalohu k RAWu....
Ak treba plnu kvalitu a maximum z fotoaparatu, tak jedine RAW + Lightroom (moj pripad skoro vzdy).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 26. 2. 2018 14:47

Ruce tedy budu muset trénovat :D

JPEG vs RAW jsem myslel pouze v závislosti na softwarovou stabilizaci.
Já fotím jenom RAW, ale vím, že JPEG umožňuje vyhlazovat jebáky na tváři, odstranit šum, apod. Nevím jak se JPEG projevuje do stabilizace.
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 2. 2018 14:57

Stabilizacia je mechanicka, takze by v tom nemal byt rozdiel. Je to mozno o treningu, no vzhladom k mnozstvu megapixelov v tych fotoaparatoch je kombinacia bezpecneho casu (1/ohnisko) + stabilizacie idealne riesenie.
Na Canone som predtym pouzival omnoho kratsie casy a casto mal problem aj s 1/125 @ 50mm :D

edit: rozdiel moze obcas sposobit pouzitie cisto mechanickej uzavierky alebo elektronickej prvej lamely.
Mechanicka uzavierka sa hodi pri velmi kratkych casoch (najma s f1.4 a svetlejsimi sklami robi vyrazne krajsi bokeh), rovnako dobre funguje aj cisto elektronicka uzavierka, no ta ma obcas problem s umelym osvetlenim a samozrejme aj s pohybom. Najcastejsie pouzivam bud el. prvu lamelu alebo uplne tichu uzavierku.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 26. 2. 2018 15:51

Zeratulcz píše:Ruce tedy budu muset trénovat :D

JPEG vs RAW jsem myslel pouze v závislosti na softwarovou stabilizaci.
Já fotím jenom RAW, ale vím, že JPEG umožňuje vyhlazovat jebáky na tváři, odstranit šum, apod. Nevím jak se JPEG projevuje do stabilizace.


JPEG vazne nedokonalou plet neupravuje. Vyvola jen z RAW fotku do JPEG, upravi sum, barvy, zaostreni (podle toho co mas nastavene ve fotaku). Takoveto upravy, ktere si zminil se delaji v externim programu vzdy.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 26. 2. 2018 15:55

To je nápad :D
Zkusím natrénovat delší čas s elektronickou závěrkou. Možná mi ta mechanická trochu drká s rukami :D

Takže vypnutí/zapnutí SteadyShot má vliv pouze na mechanickou stabilizaci. Softwarová tam žádná není.

-- 26. 2. 2018 16:00 --

Devil: Kdesi v menu jsem viděl možnost krásná tvář, nebo tak nějak podobně. Jednou jsem to zkoušel a trochu to retušovalo líce detekovaného obličeje. Taková zoufalost. Taky to nepoužívám. Šlo to zapnout jen u JPEGu.

Nebylo to na A7R3, ale na a6300 a jmenovalo se to "Efekt hladké pleti"
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 26. 2. 2018 16:45

Jo tohle, ale to je uplne k nicemu funkce :D
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 2. 2018 18:02

Po novom fotoaparate Sony (asi A7III dnes v noci) by mali byt predstavene aj objektivy Sigma Art pre Sony
- a to hned niekolko kuskov od 14 po 135mm.
https://www.sonyalpharumors.com/sr2-sig ... -tomorrow/
Sigma is going to announce tommorow (Feb 27) not one, but many native Sony FE Lens. Primes covering 14-135 mm ART Series. In the future, all new Art lens will be available for E-mount.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 26. 2. 2018 20:01

Zetatulcz

Nainštaluj si NIK software, je zadarmiko. A dokáže mnoho úprav prostým výberom filtra a pár možnými úpravami. Pre začiatočníka paráda. Určite lepšie jak nechať to na foťák.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 2. 2018 22:00

Sigma Art objektivy pre Sony - su to len DSLR verzie so "zabudovanym" konvertorom (predlzene), takze trocha sklamanie.
Nevyuzili moznost urobenia vyrazne mensich sirokouhlych skiel. Vahou a velkostou budu Sigmy tou najhorsou moznostou. Otazna je vyhodnost nakupu - Canon verzie sa daju neskor este celkom dobre predat, so Sony to bude tazsie. Fotografi s 2 telami zasa trocha usetria na adapteroch...
https://www.sonyalpharumors.com/sr5-lea ... fe-lenses/

Zoznam skiel:
14mm F1.8 DG HSM | Art
20mm F1.4 DG HSM | Art
24mm F1.4 DG HSM | Art
35mm F1.4 DG HSM | Art
50mm F1.4 DG HSM | Art
70mm F 2.8 DG MACRO | Art
85mm F1.4 DG HSM | Art
105mm F1.4 DG HSM | Art
135mm F1.8 DG HSM | Art
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 2. 2018 22:32

HSM? Na Sony? Neurobia náhodou DG DN?
(DG = 35mm full-frame .. to bude určite; ale DN = mirrorless .. by sa hodilo kvôli inému AF motorčeku: "Stepping motor")
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 26. 2. 2018 22:48

Niekto to na rumorsoch chutne okomentoval: "5 rokov cakania na prizvarany adapter" :-D Skoda... ostava len dufat, ze AF bude lepsi ako na mc11+ sigma(canon)
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 26. 2. 2018 23:02

Tak to je hezký výčet pevných světelných skel, vlastně to nej, co Sigma v poslední době udělala. Ale jsou to docela mackové a místo jednoho adaptéru brašně, bude adaptér na každém objektivu zvlášť, takže nejen velikost i váha jdou nahoru, ale i cena. A to se vyplatí... :)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 27. 2. 2018 06:39

Taak a je tu baby A9 :) t.j. A7III

https://www.sonyalpharumors.com/sony-a7 ... announced/

AF z A9 (693 bodov), 10fps, nový senzor, nový EVF, pixelshift, nová bateria (710 zaberov) .. cena 1998 USD

slušnéé
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fibi777 27. 2. 2018 08:06

Ano A73 vypadá velmi zajímavě. Takhle na první pohled specifikace jako A7R3, jen menší rozlišení čipu + hledáčku.
fibi777
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 2. 2018 08:07

Snimac by nevadil, hladacik trochu ano, ale zase je to dost slusne vybaveny fotak. Zaujimal by ma hlavne ten AF.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků