Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sesty 7. 11. 2018 08:20

V případě ukončení o nic nepřijdeš. Deaktivuje develop modul, ale katalog s fotkama, všema úpravama a možností exportu zůstává.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 11. 2018 19:59

To už je lepší. Tak mne napadá, co takhle zaplatit si pouze občas jeden měsíc, vrhnout se na zpracování a pak třeba dva měsíce neplatit, pak zase třeba měsíc a tak podobně. Prostě podle chuti a potřeby. Jako amatér si dovedu představit, že bych tak fungoval. Nebo myslíte, že je to úplná blbost?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 11. 2018 20:58

Myslim si, ze je to dost velke komplikovanie si zivota, neviem ci by mi to za usetrenych par eur stalo - to uz by som radsej konvertoval vsetko pocas kopirovania do DNG a fotky riesil na LR 6.14 (tusim posledny LR bez vypalneho).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2018 17:37

chcel by som sa spytat skusenejsich na A7RIII.

chcem zrychlit pracu fotaku (ovladanie/prezeranie pri zapise na karty/rychlost zapisu) + optimalne velkosti suborov pre upravy/zalohovanie na disku a kvalitu fotiek.

pozrel som viacero testov aj videii na youtube na meranie rychlosti kariet v roznych kombinaciach v SD1 aj v SD2 slote s UHS-I aj UHS-II. pozrel som aj testy vplyvu komprimovaneho a nekomprimovaneho RAWu.

- fotim na setup SD1 RAW a SD2 JPG. doteraz som mal 2x 64GB Sandisk Exreme PRO SDXC UHS-I (3) 95MB/s
- dokupil som jednu kartu 64GB Transcend SDXC UHS-II (3) R285MB/s W180MB/s, ktoru som dal do SD1 slotu

meral som rychlost zapisu (SD1 RAW + SD2 JPG) v setupe Transcend UHS-II + Sandisk UHS-I a naozaj je to trosku rychlejsie, odhadol som to na 20% oproti dvom UHS-1 Sandisk kartam. to je fajn. ale az taky zazrak to nie je,hmm

skusal som zmenit RAW z nekomprimovaneho na komprimovany a pri setupe UHS-II + UHS-I nebol skoro ziadny viditelny rozdiel. dokonca som skusil aj znizit velkost a kvalitu JPGu (na 18MPx fine) a tiez ziadny viditelny rozdiel.

o cca 20% to bolo akurat zrychlene pri setupe UHS-I + UHS-I pri zmene nekomprimovaneho RAWu na komprimovany, ale toto ma uz tak nezaujima, kedze mam novu UHS-II kartu (a s tou je to vzdy o nieco rychlejsie).

druha vec, Ondrej Bobek tu daval priklady, ako pri vytahovani fotiek z tienov? vznika pri komprimovanom RAWe skareda posterizacia k rohom fotky (vplyv vinetacie objektivu?).na nete som videl testy ludi, ze nevidia snad ziadny rozdiel medzi komprim. a nekomprimovan. RAWom (podexponovane aj preexponovane fotky). akurat jeden exaktnejsi test s meranim ukazoval slabsie stredne tony pri komprimovanom RAWe.

inak tu kartu Transcend UHS-II som kupil za peknych 52euro a v teste bola o chlp rychlejsia ako Sony G.
https://alikgriffin.com/best-memory-card-sony-a7riii/

stredne tony su horsie pri komprimovanom RAWe
https://diglloyd.com/blog/2017/20171222 ... -loss.html

a tunak autor moc nevidi rozdiel medzi RAWmi
http://sebimagery.com/blog/2016/2/21/so ... compressed


takze ake mate vy skusenosti s A7RIII ? pri novsej verzii Adobe Lightroom CC (Classic) napr. je vidno rozdiel medzi kompr.a nekompr. RAWom? lebo starsie verzie mozu mat problem s kvalitou pri spracovani komprimov. RAWu, ci?
fotim vsetko mozne okolo seba, ludi, deti,daky ten pohyb na AF-C, aj krajiny zo stativu pri vychode/zapade slnka.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 23. 11. 2018 11:44

Problem, je ze kdyz mas v prvnim slotu UHS-II kartu a v druhem UHS-I, tak ta UHS-II se prizpusobi maximalni rychlosti te karty v UHS-I slotu. To znamena i kdyz tvoje karta UHS-II ma teoreticky 180MB/s zapis, tak pri parallenim zapisu bude maximalne zapisovat cca 90MB/s.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 11. 2018 10:30

Podla testov Sony A9:

Spravny zapis je:
Slot 1 (UHS-II): RAW
Slot 2: (UHS-I): Jpeg

Pokial sa zapisuje takto, tak je to vzdy rychlejsie, ako ked je zapisovany RAW a Jpeg len na jednu rychlu kartu v slote 1 alebo vyrazne rychlejsie ako keby to bolo Jpeg do 1 a RAW do 2.

Druha vec: komprimovany RAW ti dovoli urobit viac fotiek v serii, no dlhsie sa vyprazdnuje buffer.

Netusim ako je to s bufferom na A7R3 (mam len 95MB/s karty ktore mi uplne stacia), tak si to musis sam vyskusat.


Vytahovanie fotiek - rozdiel medzi komprimovanym a nekomprimovanym rawom je pre mna velky, no vidiet to len v extremnych situaciach smerom ku krajom fotky. Pri uplnej vacsine foteni pouzivam komprimovany RAW.

S korekciou vinetacie trocha bojujem, momentalne ju nepouzivam vo fotaku a ani v LR.
Ked je zapnuta vo fotoaparate, tak sa v LR neda dodatocne vypnut.
Ked ju zapnem vo fotoaparate, tak to robi trocha viac sumu, no farebne lepsi vysledok, ako korekcia iba cez LR.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 26. 11. 2018 19:13

Podle tohoto videa:
https://youtu.be/FfIu5SqEZ3E?t=399

Je korekce vinětace zapsána natvrdo v RAWu a autor tam dokonce varuje před dvojnásobnou korekcí vinětace, kdy hrozí zesvětlení okrajů. Zároveň to, ale závisí i na použitém objektivu. Docela mne to překvapilo.

Podle toho video, u Tvého objektivu Lightroom o kompenzaci ví, protože ta už je natvrdo v RAWu a proto nejde "zrušit". Ale mohu se mýlit. A7III mám teprve 2. týden a docela v tom plavu.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 11. 2018 14:10

dakujem za reakcie. skoda, ze A7rIII teda spomali UHS-II na rychlost UHS-I, ak tu v slotoch (to mohli sudruhovia dako na radici inak urobit). nevadi, pouzivam nateraz oba sloty s kartami - nekomprimovany RAW na UHS-II a JPG na UHS-I.

inak kto mate L-plate a prehodene dvierka na bateriu z tela fotaku na L-plate, dako riesite po domacky urobene utesnenie? lebo minimalne pod nacvaknutymi dvierkami na L-plate je riadna strbina.
ja teda fotak neponaram do vody, ani ho nepokladam v dazdi na zem/na travu, ale minimalne vlhkost by nemusela byt uplne v pohode pre sachtu v tele fotaku s bateriou...hmm
(moja L-plate bola podla mna uz dost draha, cez 50euro ci kolko z eBay. a nevsimol som si, ze by este drahsie L-plate mali dako riesene utesnenie.)
Obrázek
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 30. 11. 2018 14:41

Zdravím Vás, tak sa hlásim do klubu, A7II je doma. Takže už som komplet sony A6000 + A7II.
Máte niekto osobné skúsenosti so samyangom 24/2,8 a 35/2,8 s autofocusom? Oplatí sa niektorý z nich? Lebo cena je výborná...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 30. 11. 2018 19:16

Máte někdo zkušenost s focením sportu s A7RII spolu s 70-200GM, konkrétně třeba halové sporty. V čem bude největší omezení?
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 1. 12. 2018 13:25

v AF. Prece jen to neni posledni generace, ktera udelala v tomhle dost velky skok.
Ale melo by to fungovat vpohode. Nektere haly jsou i tak nicmene spatne osvetlene, tak se asi budes pohybovat ISO6400 +

-- 1. 12. 2018 13:27 --

bob222 píše:Zdravím Vás, tak sa hlásim do klubu, A7II je doma. Takže už som komplet sony A6000 + A7II.
Máte niekto osobné skúsenosti so samyangom 24/2,8 a 35/2,8 s autofocusom? Oplatí sa niektorý z nich? Lebo cena je výborná...

Za tu cenu nic lepsiho s AF nesezenes. Nicmene je dulezite mit na Samyang AF objektivech posledni firmware. Ty puvodni verze nebyli nic moc.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 12. 2018 13:43

Ta kovova dosticka co mas na fotak je kopia RRS, ktore maju tesnenie okolo celeho priestoru pre bateriu (cast pri fotoaparate) a aj pod otocnym klbom dvierok. Urcite tam skus nieco prilepit, pomoze to.
https://www.youtube.com/watch?v=iwnwZwYOXmw
Ja mam navyse aj prelepenu celu spodnu cast fotoaparatu (to je to slabsie miesto v tesneni na Sony).
RRS plate.jpg



Fotenie sportu s A7R2 nie je nejaky velky problem. Prve fotky zaostruje uplne paradne, horsie je to so sledovanim pohybu smerom k fotoaparatu a s bufferom na RAW fotky - tam su trojkove modely o dost lepsie.
Co sa tyka ISO, tak to velmi netreba riesit, ked das dobru expoziciu, tak je bez problemu aj ISO 12800 a viac.
Mne sa s tym sport fotil velmi dobre, vela zaberov treba kvoli 5fps chytit na prvy pokus, no po par foteniach to bola brnkacka.
Jedna baba s tym v pohode nafotila cele MS v hokeji (A7R2 + 70-200GM), ja som pouzival A7R2 + 85mm Zeiss Batis, ten sa mi zdal byt o nieco lepsi (mozno sa mi s nim len prijemnejsie fotilo).


Samyang 35/2.8 je fajn objektiv, hodnoteny je o nieco lepsie ako 24/2.8.
Skoda ze na Sony nie je zatial ziaden 35/2 za rozumnu cenu (Batis 40/2 je drahy a zbytocne velky)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 2. 12. 2018 14:25

Tak tú 35/2,8 beriem stopro. Porovnávajú ju s sony/zeiss a nevychádza zle za malý peniaz. Akurat menej odolná a viac plastová, čo ma moc netrápi.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sesty 4. 12. 2018 13:33

bob222 píše:Zdravím Vás, tak sa hlásim do klubu, A7II je doma. Takže už som komplet sony A6000 + A7II.


Také mám nově A7II. Olympus je pryč a jsem opět komplet Sony. Jen místo A6000 mám A7R.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luboš 1 5. 12. 2018 18:44

Potřebuji poradit se Sony A7. V poslední době mám problém s přesností zaostření v režimech AF-S, AF-C. Tak 1/3 snímků má front focus, některé snímky jsou rozostřeny úplně. I po přepnutí do režimu DMF, kdy zvýraznění obrysů signalizuje, že je správně zaostřeno, jsou snímky rozostřené. Pohybová neostrost to není. Já vracel Tamron 28-75 z důvodu že špatně ostří, u dalšího mě to bylo divné ,že také špatně ostří. Na půjčeném těle A7III
je vše perfektní. Nasadil jsem Sony 24-105 a opět problémy s ostřením. Provedeno restartování do továrního nastavení - nepomohlo to. :-\
Luboš 1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků