Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 13. 9. 2017 10:25

Ahoj,
Když je tady ta diskuze o Zeiss 35/F1.4. Tak já taky jeden mám (už asi rok), Při otevřené cloně se mi zdá dost měkký, a to i ve středu. Až tak od F2.2 to začíná být v pohodě a tak od F3.5 to řeže perfektně. Měl jsem z toho špatný pocit, tak jsem si domluvil půjčení stejného objektivu ve fotoškodě. Porovnával jsem je na manuální ostření ze stativu na časospoušť, side by side. A ten z fotoškody mi připadal ještě horší. Tak jsem se s tím smířil, že to je asi normální.
Teď jak to tady čtu, tak by mě zajímalo srovnání ještě s vašimi objektivy. Jste někdo z prahy?
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 9. 2017 15:03

Zajtra mozem nahrat par fotiek aspon pre porovnanie. Ja mam to sklo len od piatku vecera, takze som s nim spravil zatial iba 3000 foto, co je asi malo na nejake presne zhodnotenie. Ked si tie fotky poriadne pozriem, tak ho aspon trocha porovnam s 50/1.4 ZA - z prvych fotiek je ale iste, ze je trocha menej ostry a kontrastny na f1.4 a ma aj viac aberacie.

Co sa tyka toho 16-70/4 vs 18-105/4 - Zeiss je urcite mierne kvalitnejsi objektiv, no vzhladom k cenam, parametrom a uplne dostatocnej kvalite lacnejsieho zoomu, by som si pravdepodobne vzdy vybral ten 18-105/4.
Je to podobne ako pri 85/1.8 - Zeiss Batis je trocha kvalitnejsi, nez verzia od Sony, no cenovy rozdiel je tak velky, ze keby ho kupujem dnes, tak na 100% vyhra lacnejsi Sony objektiv.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 15. 9. 2017 18:03

Můj SEL35F14Z
Vždy jde o výřez středu, RAW, velikost 1:1, manuální ostření, časospoušť.
Jako foťák jsem použil a6300.

Obrázek F1.4 1/20s
Obrázek F1.6 1/15s
Obrázek F1.7 1/13s
Obrázek F2 1/10s
Obrázek F2.2 1/8s
Obrázek F2.5 1/6s
Obrázek F2.8 1/5s
Obrázek F3.2 1/4s
Obrázek F3.5 1/3s
Obrázek F4 1/2s
Obrázek F4.5 1/2s
Obrázek F5 0,6s
Obrázek F5.6 0,8s
Obrázek F6.3 1s
Obrázek F7.1 1,3s
Obrázek F8 1,6s
Obrázek F9 2s
Obrázek F10 2,5s
Obrázek F11 3,2s
Obrázek F13 4s
Obrázek F14 5s
Obrázek F16 6s


Obrázek
Obrázek
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 9. 2017 19:14

To je příšerný kombo. Dá se s tím vůbec fotit? U Fuji máme tohle:
DSCF2068-X-E1-XF50-140mmF2.8+R+LM+OIS+WR-140+mm-1-125+sec+at+f+-+11-ISO+500.jpg

...Dělám si srandu. Chápu, že světelná pětatřicítka pro FF musí vypadat trochu jinak než ten kropáček:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 9. 2017 21:35

Konecne som sa dostal domov za fotky,... cvakol som nudzovu tabulku na testovanie skiel, vsetko je vyrez 1:1 z defaultne nastaveneho LR - fotak bol Sony A7rII.
Na f1.4 je trocha maksi/menej kontrastny a ma aj menej detailov, no vysledok mi po zmenseni pride ostrostou velmi podobny tomu, ako som mal so sklom Sigma 35/1.4 Art na Canon EOS 6D (ak sa AF u Sigmy/Canonu trafil). Od f2 ma Sony uz tak vysoku ostrost a kontrast, ze to vobec netreba riesit.

*fotene to bolo trocha sikmo, takze vrch/spodok by som velmi nebral do uvahy (nevlastnim klasicky stativ a ani ziadne terce, vodovahy, merace a tak,...)

f1.4
DSC00424.jpg


f1.6
DSC00425.jpg


f1.7
DSC00426.jpg


f2
DSC00427.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 9. 2017 08:05

celkom ma zaujali tie porovnavacky 35/1,4. to je az taka velka variabilita ? neda sa fakt na predajni vybrat daky ostry kus ?

to sklo je teda dost drahe ako pozeram, ak je to toto: Sony FE Distagon T* 35mm f/1.4 ZA (ZEISS, Full Frame, E-Mount) - cca 1.700 - 1.900euro, hmm

mal som kedysi Sigmu 35/1,4 ART (kupovana bez vyberania kusov) na Nikon D750 a prisla mi ta Sigma dost ostra aj na f1,4. clonil som ju prakticky skor kvôli hlbke ostrosti, ked som mal dve postavy vedla seba atd.

na Pentax K-1 som uz tu Sigmu ART nekupoval, nerad som ju nosil, bola velka a tazka, urobil som kompromis a mam Pentax FA31/1,8 Limited - kupovany bez vyberania kusov za tusim 1.120euro (trochu sirsie ohnisko a iba f1,8), urobil som si teraz cvaky zo stativu do RAW a export z Adobe Lightroom CC2015 do JPG bez uprav.
Obrázek
na plnu dieru f1,8 vnimam najviac vinetaciu v rohoch a trosku menej mikrokontrastu (datailov),inak to nie je ziadne blato...
Obrázek
velkost skla
Obrázek
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 9. 2017 11:25

Sigma 35 Art je urcite mierne ostrejsia a aj kontrastnejsia na f1.4, nez Sony - podla vacsiny testov to tak sedi. Rovnako ma aj menej fialovych okrajov na kontrastnych hranach a zelenych v bokehu na f1.4.
Na A7rII ma tusim kazde sklo co som skusal priam skokovo lepsi obraz, nez to bolo pri kombinacii s 6D, no tento Sony 35ZA je na nom iba mierne lepsi od Sigmy 35 Art.

edit: z tych fotiek z Pentaxu mam pocit, ze je ostrostou dost podobny ako moje Sony... na f1.8 je vidiet raster podkladu podobne, ako na 35ZA pri f1.6. Len ma inu svetelnost a aj velkost. Cena mojho Sony bola o 140€ vyssia, nez ten Pentax (moj je z Nemecka) - za clonu 1.4 si vyrobcovia pytaju 100-200% extra, takze to vlastne vobec nie je zle. Co sa tyka kusov, tak som vyberal len u tohoto - z dvoch. Ostatne skla boli super hned "na prvy pokus".

Premyslal som, ktory objektiv zobrat, no dost jasne ma presvedcila hmotnost (Sigma je uz aj bez adaptera tazsia), tesnenie, realna svetelnost a hlavne rychlost AF. Co sa tyka samotneho obrazu, tak sa mi Sony 35 ZA nezda byt nejak vyrazne atraktivnejsi pocas fotenia cez den - mozno tak fotky v sere su o nieco krajsie, ale urcite to nie je taky rozdiel, ako vnimam pri 50 ZA vs. 50 Art.

edit2: tu je par fotiek - 6x f1.4 a jedna je f2.5 https://uloz.to/!kxsP6xPtRXfa/35-14-za-zip
Vsetky v plnom rozliseni, niektore tam maju prvu upravu. Ostrost je fajn, aberacie na f1.4 mohlo byt menej, no nastastie velmi rychlo klesa a uz pri f1.8 ju skoro nevidno :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grent 19. 10. 2017 10:48

Ahojte, vedeli by ste mi objektivne povedat vyhody systemov Sony vs Fuji? ..Rozhliadam sa po novom fotaku, kt. by co najlepsie zvladal fotenie portretov a obcasne akcie ako ples, karneval a pod. Zatial som majitelom systemu Olympus OMD, kt. je super na cestovanie, turistiky a pod. no portrety a akcie sa na nom moc dobre nefotia,tak isto nocne fotenia uz nezvlada tak dobre. Chcel by som ostat pri CSC preto sony alebo fuji, cenovo tak max do 2tis.€ za telo. V prospech Sony hovori to, že to je FF hlavne a za Fuji vysokosvetelne objektivy, kt. su podla skusenosti velmi kvalitne. Objektivy by som k tomu chcel asi tri, jeden portretny dlhy cca 80-90mm, nieco stredne cca 50 a nieco širokouhle, pripadne posledne dva nahradit transfokatorom ak by sa nasiel slusny v dobrej cene.
V hlave mam aj Nikon D750/610, Canon 6Dm2 prip. Pentax k-1 no preferujem CSC.
Za kazdu radu budem vdacny :)
Grent
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 10. 2017 09:25

Ja som sa pred vyse 2r rozhodol pre Sony A7rII a zatial som velmi spokojny - najma menu a ovladanie u Sony je nieco, na co si treba zvykat, resp. ho poriadne prestavit. Obrazovo je do jpegu zaujimavejsie Fuji vdaka super simulaciam filmov. S kazdym dalsim modelom sa Sony vyrazne zlepsuje, no ovladanim a efektami to ako Fuji nikdy nebude :)
Rohodnutie v prospech Sony bolo ale pomerne jednoznacne - RAW a vseobecne FF obraz z A7rII bol o parnik lepsi a stale aj bude, fotky sa lahsie spracovavaju, zaostrovanie fungovalo vyrazne lepsie, skvela je stabilizacia a najma (teraz ma fujisti zabiju) objektivy - viac sa mi pacili Sony/Zeiss na FF snimaci, navyse vysli cenovo podobne. Prve skla som mal 28/2 + 55/1.8 a 85/1.8 - vsetky su male, lahke a navyse aj pomerne dostupne (vzhladom k ich kvalite).

Aktualne mam nafotenych cca 250tis fotiek, ovladanie som sa naucil aj v tme naspamat, sviznost AF ma stale trocha hneva (je o 100% lepsi, nez na napr. A7II, no na novsie Sony alebo aj reakcie u DSLR to nema), z obrazu som rovnako nadseny ako v zaciatkoch a spolahlivost je tiez nieco, co ma prijemne prekvapilo. Bal som sa vydrze na bateriu, no dlhodobo je priemer okolo 600 fotiek na jedno nabitie, co je fajn (novsie modely budu mat dufam bateriu z A9 = vydrz rovnaku, ako DSLR).

Keby si mam teraz vyberat novy fotoaparat, tak by to bol asi znova len Sony - pockal by som si na buduci A7III. Vacsinou fotim svadby, reportaze, hokej, stuzkove, rozne kaviarnove fotky, a tak...

*edit: este doplnim, ze nic z tohoto sa netyka fotoaparatu Sony A7II - ten som chvilu vlastnil, no kvoli slabsim nastaveniam, zlemu obrazu nad ISO 3200 a najma maximalne lenivemu AF siel z domu pri prvej prilezitosti.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 10. 2017 10:48

Ja zatial zo SONY uplne nadseny nie som, pretoze aj ich FF maju trochu problem s vyssim ISOm a hlavne niektore skla ktore by som chcel tam stoja sialene peniaze.

Na druhej strane, kedze asi nehladas fotak na velmi akcne fotenie, cez adapter vies pripadne pouzit aj konkurencne skla a hlavne mam dojem, ze pokial ide o skla “tretich” stran, SONY je na tom najlepsie, myslim, ze ten system caka velka buducnost. V tvojom pripade by som mu dal prednost.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2017 12:10

Já k tomu jen spíše obecně. Víceméně je to dneska jedno. Jak to prostě vyfotíš blbě, tak se to stejně pak nějak musí zachraňovat u PC nebo vyhodit a vyfotit znovu.
Někdy stačí jen sympatie k danému systému a někdy rozhodne jak se s ním dobře i fyzicky pracuje v rukách, okem v hledáčku, práce s displejem fotoaparátu, softwarem uvnitř, pocit a pohodlí při práci se skly atd.

Neživil bych dva odlišné systémy. A nevidím cestu v jednom fotopřístroji. Turistika, cestování, momentky vs. solidní portrétní focení, akce všeho druhu s různým stupněm obtížnosti (sporty, temné kluby, svatby, společenské akce venku a uvnitř, podzim, zima, deště, sněhy, mrazy).
Samozřejmě, můžeš na hory např. tahat systém se třemi pevnými skly či středně velkým zoom objektivem a středně velkým tělem a třeba ještě stativem... jen je to těžký do kopce s ostatní nefotografickou výbavou obvyklou na hory a turistiku.

Fotky tiskneš, nebo pouze publikuješ na internetu, děláš vždy velké výřezy atp., řešíš postproces s rawy nebo pracuješ s JPG pouze?
Já jsem u Fuji a vlasy si nervu. Být u Sony, tak si také nebudu rvát vlasy. U každého systému jsou plusy a mínusy.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grent 22. 10. 2017 13:00

A7r2 neprichádza do úvahy to je uz vysoko nad limitom, videl som aj viacero svadobných fotografov co to robia s fujifilmom preto som ho tam zaradil. A7m2 zas citam vela sťažnosti ze ten af moc nestíha a je ro dost pomalá kamera za tie peniaze.
Inak vsetko robim cez raw posstproces,publikujem viacmenej len na internete. Najlepsie sa zda byt vjodny Nikon d750 akurat ze to by zas bol návrat k veľkému telu, tak ucidim, teoreticky by som si este mohol na cestovanie zaobstarať Sony rx100m3 a to mohlo stacit aby som neuživil aj Olympus aj ff.
Grent
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 25. 10. 2017 08:25

A7R III je na světě!

https://www.dpreview.com/news/342699928 ... ttery-life

Vypadá to sakra dobře... a prej jen 3200 dolarů.... tedy cca podobná cena jako D850. Čekal bych víc, oproti A9 která stojí 4500 dolarů. Sony jede...
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 25. 10. 2017 10:11

Sony jede,.... ale bohužel ne tím směrem kam chci jet já.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 25. 10. 2017 10:39

...řek bych, že v dnešní době si musí vybrat už snad opravdu každý. Vše je jen otázkou peněz. Pokud chceš malej lehkej fullframe na takové to domací cvakání, A7II by ti mohla stačit, kup si k tomu třeba miniaturní univerzální Samyang 35/2,8 co už umí ostřit a váží 90g, je ostrej... pokud ti vadí negativa A7II, holt musíš sáhnout hlouběji do kapsy, nebo čekat a čekat a čekat... Co Fuji, to tě neoslovuje? Je to APS-C, ale dohání to objektivy, rozměrově to je někde mezi m4/3 a D-SLR...
Naposledy upravil Almik dne 25. 10. 2017 11:13, celkově upraveno 2
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků