Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 13:52

Jak velký jsou ty dng ?

Já teď jedu podobný systém s mezi-převodem, ale nevýhoda je, že ty tiffy jsou 100 MB :-(

Jinak to ale není až takový problém, protože ten meziprogram využívám i pro předvýběr fotek, které pak upravuju v Lightroomu (i právě kvůli velikosti). Celkový čas strávený na editaci se tím až zas tak moc nemění, protože probírání fotek v Lightroomu není z nejrychlejších.

Oproti tomu načítání těch tiffů je docela rychlé.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Titan_66 15. 5. 2019 14:04

Davidof: Z hlavy přesně nevím, ale myslím, že ty komprimovaný rawy mají 25mb, pak když to převedu do dng, tak to má asi kolem 70mb. Takže jo, má to pak víc :-)

Já to mám tak, že mám nastaveno RAW+JPEG FINE a JPEGY používám pak na to probírání. Podle toho pak i vymažu ty vyřazený rawy. A ten výběr rawů pak najednou převedu přes ten irident x-transformer.

Pak ty DNG otevřu přes lightroom, s rychlostí tam problém moc není. Záleží taky jakou máš mašinu, ale se 16gb ramkou je to ok.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 14:21

A to probírání děláš nějakým programem - myslím ten způsob, jak vybrané jpeg "namapuješ" na ty RAW ?

Máš nějaký prohlížeč, který když označíš jpeg, označí i odpovídající RAW ? Nebo naopak když smažeš jpeg, smaže jeho RAW ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Titan_66 15. 5. 2019 15:48

Ne, dělám to jako lama :-) Prostě si to seřadím dle typu a pak přes CTRL si naselektuju všechny ty rawy dle toho JPEG. Zbytek smažu.

Ale určitě budou jednodušší a rychlejší způsoby...
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 15:54

:-)

To jsem tak nemyslel, ale třeba pro to focení sportu je to někdy otravné, těch fotek je (aspoň v mých lamovských rukouch) hrozně moc.

Takže bych řekl, že to děláš dobře, ten systém tě motivuje fotit s rozumem :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 15. 5. 2019 16:26

Neni to DNG nejak velke? Z kolika to je MPix? Z 24 MPix by to melo byt tak na 16MB soubor, ne?

Na tu katalogizaci jsou i programy, ktere "RAW + JPG" mohou povazovat za jeden soubor a tim se to probirani da urychlit. Pak ostitkovat a filtrovat dle stitku ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 16:45

nebo něco jako FastRawViewer
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod drive18 15. 5. 2019 19:39

Ja to probírání dělám cez FastStone Image Viewer, oznacujem naraz zle JPG+RAW a pak jich bud presuniem cez Viewer do jineho adresara, nebo rovno zmazem.

-- 15. 5. 2019 20:47 --

Velkost DGN zavysi od nastavenej vyslednej kvality (8 / 10 /14 bit) ako aj velkosti preview JPEGu v nem. Samozrejme k tomu este komprimacia ano/ne. Demo funguje pekne s watermarkem, treba vyskusat. Z 24 MPix RAFu velkosti 33 MB som dostal 55 MB.

Velka vyhoda Irident x-transformeru je ze umoznuje nastavit jiny model fotaku, akym bol RAF vytvoreny. Tym padom LR6.14 umi nacitat konvertovane RAFy z X-H1/ X-T3 akoby to boli z X-T2 a este zachova aj ponuku X-T2 Fuji simulacii. Cas ktory sa investuje do prevodu sa nestrati, pretoze export z DGN do JPG je pak polovicny.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 20:32

To bych potřeboval pro Olympus - tu změnu modelu ;-)

Mimochodem to ukazuje “výhodnost” předplatného ... jestlipak se hodnota toho, že se někde v knihovně objeví malý soubor, dá popsat jako “udržování software aktuálním” :-(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 5. 2019 22:07

Titan_66: dík za radu, zkusím.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 15. 5. 2019 23:12

Sorry, mystifikoval jsem - 14bit DNG RAW bych cekal tak necelych 30MB, tech 70MB mi ale i tak prijde silene hodne.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 16. 5. 2019 11:54

No tak co jsem díval na ty rawy (komprimovaný) mají 25 mb

A po převodu do DNG to je kolem 60-80mb

Je tam nastavení v DNG options - já tam mám nastavenou tu bezztrátovou, defaultní, native - big file size - best quality

Jsou tam pak na výběr i další, kde by se zredukovala ta velikost, ale možná i kvalita ? Je tam 10bit bezztrátová komprese - medium file size - very high quality

A ty ztrátové lossy jsou tam pouze pro 8bit
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod svihy 17. 5. 2019 07:15

Ahoj,

Uvažuji o koupi nové Fuji XT-3 a chtěl jsem se zeptat majitelů jak jsou spokojeni s fotoaparátem Fuji. Jde mi hlavně o to, že, má X trans snímač a jestli je to opravdu velký rozdíl co se týče obrazu.Hodně jsem toho pročetl a názory se různí.
svihy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 17. 5. 2019 08:40

Zdravím místní! Chci se podělit s jednou zkušeností a poradit s jednou věcí. Udělal jsem menší downgrade, prodal jsem X100T protože jsem potřeboval koupit druhou plnoformátovou zrcadlovku, ale kompakt mi chyběl tak jsem teď koupil původní X100, tzn. v rámci X100 řady jsem si pohoršil o dvě generace. Ve foťáku je poslední firmware 2.11 (v X100T před prodejem byla taky poslední verze) a docela se nestačím divit, protože původní X100 se mi pocitově jeví jako lepší i responsivnější foťák - o chlup lepší zpracování (tlačítka a jejich odezva + kolečko kompenzace expozice + tlačítka nalevo od LCD a Fn nahoře + tlačítko M/AF-C/AF-S jsou podle mě provedeny lépe), subjektivně rychlejší oční senzor než na X100T, rychlost ostření +/- stejně, intuitivnější ovládání pro některé prvky (např. způsob měření bodové/poměrné/maticové, nemusím to lovit v menu nebo v Q menu, stačí podržet tlačítko AE a směrovým voličem vybrat). Docela jsem byl překvapen, protože X100 se pro mé potřeby jeví jako lépe ovladatelný než X100T. Jediná věc co mi vadí, je způsob výběru ostřícího bodu - z X100T jsem byl zvyklý i při neustálém pozorování hledáčku pomocí směrových tlačítek navolit ostřící bod. U X100 musím foťák sundat z očí, stisknout AF, vybrat bod a pak jej znova přiložit a fotit. Jde to ještě nějak nastavit na rychlejší způsob? Dík a Fuji zdar.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noldo 17. 5. 2019 08:58

Ahoj,
som relatívne čerstvým majitelom X-T20 a foťák som si naozaj oblúbil. X-T2 sa mi páčila ešte viac, takže s X-T3 určite neurobíš chybu. Na fuji je podľa mňa najlepší ten "kult" okolo nich a ten uspokojiví pocit, keď s nimi človek pracuje. Tiež sa mi páči dizajn a ľudia sa na to občas pýtajú, čo sa mi s Canon 500D naozaj nikdy nestalo. Veľmi rýchlo som sa zžil s ovládaním, vyhovuje mi ako foťák exponuje a že sa snaží zabrániť prepalom miernou podexpozíciou. Väčšinu času fotím na "prioritu clony" s nastavením minimálneho času. Trochu nepoteší, že je to trochu žrút baterky a že sa foťák v ruke vie zahriať, čo som u zrkadlovky nepoznal. To už možno u X-T3 nebude. Z pohľadu user-experience si myslím, že je Fuji to najlepšie, čo na trhu je, aspoň pre mňa.

Čo sa týka kvality výstupu, tam to už také ružové nie je. Iso performance je fajn, mne osobne nevadilo ani iso 12800, ak by sa to kreatívne hodilo viem si predstaviť ísť aj vyššie. Problém je so schopnosťou snímaču vykresliť detialy. Pri fotení do jpegu je všetko v poriadku a processing je relatívne dobrý. Lepšie výsledky som mal s C1, naopak výrazne horšie s Lightroomom. Pre mňa osobne to znamenalo prejsť na Capture One a učím sa pracovať v novom sw. To je trochu nešikovné, pretože LR a PS spolupracujú spolu výborne a C1 a PS je trošku kostrbatejšie. V každom prípade by som na fotenie napr. krajín odporúčal Fuji iba s výhradami, resp. použitím Capture one. Myslím si, že rovnako dobrú robotu spraví hociktorý iný 24 mpx crop. Často za menej peňazí s menej problémami. Keď sme pri tom, ako prehovorím Windows aby mi zobrazoval náhľady RAF?

Príjemné na Fuji systéme sú objektívy, ktoré sú síce trochu drahšie, ale všetky kvalitné. Mňa osobne trochu sklamal 18-55 a zvažujem výmenu za 23f2 a 50f2, za to ale môže kusová variabilita. Naopak príjemne prekvapil lacný XC50-230. Zamysli sa aj koľko peňazí ťa vyjdu objektívy. V tejto oblasti u mňa možno trochu vedie sony so 16,30,56 sigmami. Canon zase s cenovou dostupnosťou 10-18, 55-250,...

Myslím si, že Fuji je skôr o user experience ako o kvalite výstupu, tá je dnes podľa mňa už pri všetkých značkách tak dobrá, že už základné modely stačia na profi použitie. Inde možno človek za svoje peniaze dostane viac, nejaká D7200 bude možno lepšia na profi využitie. Pre mňa však Fuji dokáže skĺbiť výbornú obrazovú kvalitu s akurátnou veľkosťou a dizajnom a ovládaním, ktoré ma baví.
Noldo
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků