Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod blacksquare 5. 3. 2015 12:09

Měl jsem možnost otestovat Voiglandera 15 4,5, Samyang 14 2,8 a Fujinon 14 2,8 na mé X-E1.
Sice jsem zatím nákup širokáče odložil, ale vím, že určitě půjdu do Fujinonu.

Voiglander je menší, lehčí a levnější, ale opticky na Fujinon nemá. Vzhledem k tomu, že chci takové sklo hlavně na krajinu a architekturu, jde mi právě o ty optické vlastnosti.
Samyang taky není špatný, ale Fuji je prostě výbornej objektiv. Dal bych mu přednost i před Zeis Touit 12mm, kdybych těch 12mm nepotřeboval.

Pokud máš tedy nějakou zajímavou nabídku na Voiglander, proč ne, ale pokud se rozhoduješ jaké sklo....
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cumber 5. 3. 2015 13:25

Jde mi o manuální ostření, na všechno čas. A co mám
Fujinony, tak to jakože není nic moc, to mi nevyhovuje.
Ten foťák je celkově pomalej asi jako já a se slušným
manuálním sklem bychom si sedli všichni tři.
Tak mi jde právě o to, aby ten výstup nebyl úplně tragickej.
A taky jakou redukci, origo snad raději ne.
Ono se asi na crop bude širší sklo krom Sama shánět dost blbě.
cumber
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 3. 2015 13:33

blacksquare píše:Ano, teorie hezká.

http://www.fujirumors.com/x-a1-vs-x-m1- ... a-edition/

Stáhnul jsem si tam rawy z X-A1 a X-M1.
Pouze jsem je otevřel ve Photo Ninja 1.2.4 a tady jsou 100% výřezy, X-A1 (bayer) nalevo.
1.jpg

2.jpg

3.jpg


Nevidím žádný problém na straně x-trans sensoru...ty ano?


Důkaz toho, že X-trans nepřináší nic extra.. :) Kromě problémů. V tomhle případě vidím jen maličko patlání zelené, nicméně to u obou foťáku jen na jiných místech. A šumí to taky stejně..

http://www.dpreview.com/forums/post/55368279

Takhle to vypadá při použití méně kvalitních převodníků.

Jinak, PhotoNinja očividně umí X-trans a neumí Bayer. Klidně bych to na tom předved, ale nevim proč mi nejde stáhnout ty RAWy od nich. :?:

reign píše:Daemonius: Co myslíš, proč opustili EXR? Žeby ho nezvládli s AF srovnatelným s X-trans? Pořád mi to vrtá hlavou proč, když výstup mé Fuji X10 je prostě super, jen jsou samozřejmě per pixel vidět limity 2/3 snímače.


To není skutečný EXR. Ale fotí to docela pěkně. Ta varianta EXR v X10 je jen pixel-binning, nic víc. Což na druhou stranu nevidím důvod proč nezabudovat do něčeho jiného. Profitoval by z toho skoro každý CMOS. Obzvlášť ty s velkým množstvím Mpix.

Od skutečného SuperCCD (což je EXR) se upustilo protože, aby to fungovalo, musí se samotných chip designovat jinak. Není to jen software nebo CFA. SuperCCD byť je to pořád Bayer jsou hodně odlišné od normálních sensorů..

Proč opustil tu variantu v X10 netuším. Nevidím moc důvod. Teoreticky by ta technologie šla i velmi úspěšně použít s X-trans. Díky pixel-binningu by to totiž pak mělo sice menší výstup, ale zato o dost lepší.

-- 5. 3. 2015 13:39 --

cumber píše:Jde mi o manuální ostření, na všechno čas. A co mám
Fujinony, tak to jakože není nic moc, to mi nevyhovuje.
Ten foťák je celkově pomalej asi jako já a se slušným
manuálním sklem bychom si sedli všichni tři.
Tak mi jde právě o to, aby ten výstup nebyl úplně tragickej.
A taky jakou redukci, origo snad raději ne.
Ono se asi na crop bude širší sklo krom Sama shánět dost blbě.


Leda Speedbooster od Metabones, ale poslední dobou jsou nějaké problémy s kontrolou kvality.. (byť teda jen u blbostí, ne té zásadní optické části).

Bohužel co se širokoúhlých týká, tak to není nijak úžasné u cropů. Ještě je docela ok Samyang 16mm f2. Čistě na cropy. A zřejmě i 12mm f2. :)

Voigtlaender by měl dělat teď novou 15mm/f4.5 V3. S tím, že bude designově přátelská vůči CSC.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milan_a 5. 3. 2015 16:03

Daemonius píše:Takže, co dělá X-trans..

No to je fakt sila, čo si napísal . Už dávno ťa beriem s rezervou, ale tentoraz je to fakt zábava :-D
milan_a
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 5. 3. 2015 16:45

Daemonius píše:To není skutečný EXR. Ale fotí to docela pěkně. Ta varianta EXR v X10 je jen pixel-binning, nic víc.


Kdes to zjistil? A jak to, že v EXR režimu funguje zvýšení DR? Taky by snad při pouhém pixel biningu nevadilo užití blesku - při jeho zapnutí je DR automaticky pouze 100%
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 5. 3. 2015 16:49

FUjifilm mel kdysi fotak (nikon D200) Fuji S5 pro, zrcadlovku Nikon s Fuji cipem, vyborny cip, zajimave barvy a DRozsah, dodnes snad neprekonany, anebo +- na stejne urovni s novymi Nikony,
zajimalo by mne, jestli nejake know-how co mel tento cip, je v dnesnich Fuji snimacech pouzivano a je napr. v jejich bezzrcadlovkach, tuto kategorii jsem nezkousel, hodilo by se mi neco mensiho, lepsi nez kompakt a ne tak tezke jak dospela zrcadlovka, co by se dalo tahat vsude s sebou, na vylety, do prace, dovolenou, proste vsude kde si nepotrebujete hrat na malou hloubku ostrosti, abych to mel jako druhe telo,
mam jinak Nikon APS-C system, vim ze Nikon ma nyni take bezzrcadlo, Pentax, rovnez, uvazoval jsem neco mezi Olympusem (pen-y) anebo Fuji . .
tak bych rad vedel jak na tom jsou s dynamickym rozsahem v realu, kdyz se kouknu na DxO web tak nic moc podle tabulek
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 5. 3. 2015 17:43

Nijak jsem to zásadně neporovnával, ale oproti m4/3 či APS-C Canonu je DR u X-TRANS sensoru určitě vyšší.
Na internetu najdeš nějaká "sofistikovaná" porovnání, ale DR není slabé místu Fuji foťáků.

Na DxO nemají otestované X-TRANS snímače ani nové Bayery, pouze X100 a X10
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 5. 3. 2015 18:24

koukam ze na DXO neni, je jen X10, cenove rozdily jsou velke mezi FUji, kterou kdyztak vzit, kdybych chtel Fuji, kdyz chci dobra obrazova volba, nizka cena, vidim ze nektere jsou jen 12 Mpix, vlastne me by to klidne i stacilo ..
FUJIFILM X20 12MP
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milan_a 5. 3. 2015 21:30

jedno malé "nesofistikované" porovnanie DR X-Trans I :
horný - SOOC
dolný - jednoduchý postprocess

Obrázek
milan_a
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 3. 2015 22:48

DR není u současných Fujifilmů problém, je srovnatelný s DX Nikony nebo Pentaxy. Fujifilm pravděpodobně používá Sony Exmor nebo hodně podobné snímače. ...Mám to z vlastní zkušenosti na X-E1 a Nikonu D7000, tedy žádné laboratorní testy. Nikon rawy jsou o něco kvalitnější, dílem je to menším odšumem před uložením rawu, dílem lepší filtrací a kompletnejší informací o barvách díky Bayerově masce. U Fuji dojde dřív k vypálení některých barevných kanálů, což končí např cyan oblohou nahranici přepalu, vypáleným červeným kanálem na červených kytkách apod. Ve stínech sice po vytažení Fujifilm méně šumí, ale daní je citelnější ztráta barevnosti. Rozdíly jsou z praktického hlediska malé, současné m4/3 jsou v podstatně větším odstupu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 3. 2015 23:33

Já měl za to, že to někde vyrábějí sami, aspoň teda externě. A on to bude jen Sony snímač pod jiným sklíčkem? Tak to milanovi_a asi praskne žilka :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 3. 2015 00:02

Jen tipuju na základě vlastností. Skutečný výrobce je irelevantní, japonské firmy si určitě vzájemně poskytují/prodávají patenty.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blacksquare 6. 3. 2015 01:21

Občas někdo zmíní Toshibu, ale nejspíš to bude Sony. Ale je to jedno...
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 6. 3. 2015 01:55

Ne pravděpodobně, ale zcela jistě. Jsou to klasické 16 mpix od Sony. Důvod je, že jsou velmi levné, neb jich Sony seká obrovské množství. A Fuji si na začátku rozhodně nemohlo dovolit nechat si konstruovat vlastní sensory (dneska by už mohli). Vlastní CFA je dost levná záležitost a Fuji by jí potřebovalo i bez X-trans (Fujicolor nevzniká jen díky barevnému profilu).

Co se EXR týká, tak je to někde na webu.. hledal sem jak to funguje kdysi kvůli F70 EXR. Možná to nějakým způsobem exponuje jinak jednotlivé pixely (něco jako dual ISO u Canonů přes Magic Lantern). Každopádně výsledek je velmi daleko od původního SuperCCD. Byť to nevypadá nejhůře..

Nalezeno..
http://shuttersounds.thedailynathan.com/2010/01/12/an-explanation-of-fujifilms-super-ccd-exr-sensor/

Jo nová X-ka mají dobré DR, ale to prakticky všechny Sony sensory i v takových obskurních provedeních jaké má třeba Pentax. DR problémy má dneska leda Canon a pár m4/3 co ještě nemají Sony sensory.

Nicméně je trošku rozdíl mezi DR "jde to vytáhnout" a "jde to použít". Za kategorii "jde to použít" považuju jen D810/D4s a 645Z. Většina zbytku má trošku problémy s tím, aby tam bylo dost dat a málo šumu.

Jinak přínos X-trans je stále nula. Jediný kdo tu převedl nějaké rozumné porovnání je blacksquare. Být ten Bayer raw převedený lépe a v něčem jiném, bude rozdíl minimální či žádný. Ale jako skutečný náskok i mezi tou X-A1 a X-M1? Prakticky žádný.

Leica T se dá skoro považovat za konkurenci X-T1 třeba. No při porovnání výstupu by X-T1 fakt nevyhrála ani za nic.. Možná tak z hlediska DR, které je u Leicy kapku omezenější než je zdrávo. Rozlišení ale rozhodně ne.

Co můžu Fuji přiznat je, že mají značně levnější objektivy než pro T-systém (navíc taky dostupné :D) a když už jsou dosoftěné, tak nechtěj až takovou premium cenu.. Byť vzhledem k optickým kvalitám to taky není žádný zázrak.

Poslední dobou těch výrobců kvalitních objektivů bez softwarové pomoci dost ubývá..

-- 6. 3. 2015 02:02 --

Dr.No64 píše:koukam ze na DXO neni, je jen X10, cenove rozdily jsou velke mezi FUji, kterou kdyztak vzit, kdybych chtel Fuji, kdyz chci dobra obrazova volba, nizka cena, vidim ze nektere jsou jen 12 Mpix, vlastne me by to klidne i stacilo ..
FUJIFILM X20 12MP


DxO asi ani nebude. DxO má totiž na X-trans hodně podobný názor jako já. :D Hlavně jim to nestojí za to, kvůli tomu vymýšlet komplet nové algoritmy a předělávat půlku DxO Optics.

Ono je to poměrně jedno, protože není těžké odhadnout jak by dopadly testy. Byly by shodné jako prakticky všechny použití Sony 16 mpix APS-C. Akorát by asi nevyhráli zrovna cenu v přesnosti barev. :D Jestli má Fuji X-trans schopnost separovat barvy aspoň jako většina dnešních Canonů, tak je to hodně. Maj barvy hezké to jo, ale přesnost a separace je mizivá. Nicméně na 50RVP se taky nefotilo kvůli přesným barvám ale pěkným..

X-trans je prostě marketingovej BS, kterej ztrpčil život jak uživatelům (minimálně první rok .. ono to trvalo pěkně dlouho než byl PhotoNinja a Iridient funkční jako dnes). A pak ještě výrobcům všech RAW converterů. Ty z nich museli být úplně nadšený.

Ale dělá to Fuji dobře, stejně jako Apple, schopné prodat uživatelům něco co vůbec nepotřebují a ještě z toho udělat přednost. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 6. 3. 2015 03:05

A ještě testík, který by asi udělal Gancovi radost..

http://www.stevehuffphoto.com/2015/02/2 ... ull-frame/
Daemonius
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků