Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 27. 7. 2017 17:35

Este keby ta cajka mala v zobaku rybu a typek v ruke udicu, tak zahazdujeme bezrkadlovky :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 29. 7. 2017 06:41

Tak dame aj jednu skororannu letovku. Sigma 100-400
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod dadajax 29. 7. 2017 10:49

Jsem se po dlouhých měsících konečně dokopal k tomu abych zas začal publikovat články. A asi stárnu...jsem napsal článek na téma "je na focení portrétů potřeba fullframe fotoaparát?" a napsal jsem to dost neutrálně a nekonfliktně :D http://www.fototipy.cz/2017/07/28/je-na ... otoaparat/

Každopádně za postřehy budu rád, pro případné doplnění článku, pokud mi něco uteklo
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2017 12:21

Landov: Chorvatsko?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 7. 2017 12:25

pemar: ano, tato cajka je z ostrova Krk

Boli sme aj na ostrove Rab , velmi pekny ostrov, bohuzial sme priplavali okolo obeda, takze na fotenie velmi zle. Ale aspon jedna z N 16-80/2,8-4
Obrázek
Naposledy upravil landov dne 29. 7. 2017 12:35, celkově upraveno 2
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 7. 2017 12:29

dadajax: dobře napsáno, není tam nic, s čím by se nedalo souhlasit a připadá mně, že tam nic nechybí. Připomínky mám jen dvě: jedna gramatická: "na vysokÁ clonovÁ čísla" a druhá je k nešťastnému matoucímu popisku:
Když je prostředí zajímavé, byla by škoda se jej zbavovat rozostřením. Zde třeba vzhled interiéru fotku vylepšuje a nejsou zde žádné vyloženě rušivé prvky. Focené s 23mm objektivem na cloně f/1,4. Problém nastane, pokud jste nuceni fotit v prostředí, kde ty rušivé prvky jsou a vy s nimi nic nemůžete udělat.
Ono napsat "bylo by škoda se jej zbavovat rozostřením" a pak to doplnit: "Zde .... Focené ... na cloně f/1.4".
Na cloně f/1.4 se spíše rozostřuje, takže to jakoby popírá smysl toho textu. Pokud bys řekl, že "portrét v prostředí" fotíš na f/4 až f/5.6, bude to hned jasné, ale f/1.4 není úplně o zachovaném prokreslení prostředí.
A mám velmi intenzivní dojem, že ta přiložená fotka není na f/1.4, není to na f/4 ? ;-) ... koukám .. no, není je to fakt f/1.4, nicméně tak jako tak je ten text "nešikovně podaný"
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 29. 7. 2017 12:43

FOE: děkuji, chyba opravena a popisek jsem aktualizoval...máš pravdu že to je v tom kontextu dost zmatené :) Snad to takto bude lepší.

Po té dlouhé pauze mám s tím psaním dost problémy, tenhle článek jsem začínal asi 5x, vždy po několika odstavcích jsem to musel smazat a začít znovu... chce to trénink :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2017 14:01

Podle mne o tom, jestli je potřeba nebo není potřeba fullframe, rozhoduje to, jaké má zákazník nároky. Pokud technickou kvalitu výstupu zákazník a APS-C look akceptuje, je downgrade výbavy ekonomickou výhodou. Dovedu si i představit, že spousta zákazníků neuvidí rozdíl, koneckonců i tady svého času 99% lidí nepoznalo. jestli fotka byla dělaná středoformátem nebo iPhonem, takže rozdíl mezi FF a APS-C se určitě dá nějak okecat.

Jinak je to pořád diskuse o tom, že mně (zákazníkům) to stačí - nic víc, nic míň. Za pár let to může formulované jinak, třeba že smartphone Leica/Huawei stačí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 7. 2017 14:54

Fotoaparát by si měl vybírat fotograf, ne zákazník. ;-)
Fotograf prodává zákazníkovi produkt, který udělal, no a na čem, to je věc toho fotografa.
Malíř si taky nenechá schvalovat od kupce štětce a barvy, no a když si Ty jdeš koupit foťák, tak tě taky nenechají zkontrolovat výrobní linku. :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2017 17:51

Pokud fotograf vydělá portréty aspoň 100 tisíc Euro ročně, nebude řešit, kolik stojí technika, bude řešit, aby technika něco vydržela a neselhala, protože mnohem větší položka u větších zakázek už mohou být náklady na produkci (a kterou v případě selhání svojí techniky zaplatí) a na budování svého jména u zadavatelů. Pokud budou příjmy zlomkem této částky, bude fotograf spíše řešit to, jak optimalizovat náklady, aby mu zbylo na živobytí, bude šetřit na technice, na modelkách a na svojí propagaci a na produkci a k finančně zajímavým zakázkám se třeba ani nedostane.

Od určitého bodu je i technika K.O. kritériem, spolu s dalšími desítkami podmínek, které musí splnit, ale nedovedu si představit, že by někdo přišel dělat portrét třeba našeho člena představenstva na výroční zprávu nebo do časopisu Forbes ultrazoomem nebo nějakým Olympusem, nemohu to sice vyloučit, ale zatím jsme se s tím ještě nesetkal.

Mimochodem, četl jsem docela zajímavé vyjádření předsedy představenstva firmy Leica v tom smyslu, že nevylučuje, že Leica udělá vlastní smartphone, že o tom on sám sní a že žádný současný smartphone není dobrý na fotografování.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 7. 2017 19:13

este jedna letovka: Sigma 100-400, ISO 2000, plna diera, 400mm, 1/1000s
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 7. 2017 20:19

landov: pěkný
Tady jedna taky N16-80/2.8-4: Lago di Braies:
DSC_4983.jpg
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 30. 7. 2017 05:57

jedna západovka, N 16-80
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2017 07:07

Koukám, že jste si dovolenou prima užili.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 30. 7. 2017 08:46

pemar píše:...
Mimochodem, četl jsem docela zajímavé vyjádření předsedy představenstva firmy Leica v tom smyslu, že nevylučuje, že Leica udělá vlastní smartphone, že o tom on sám sní a že žádný současný smartphone není dobrý na fotografování.


V době tenkých a "tvarově hladkých" telefonů se jim to nepovede. Hrb ala Nokia 808 není v dnešní době moc IN.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků