Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 29. 6. 2016 10:17

No a jaký je stav tam? Občas bývají v zahraničí napřed. Tak bysme se mohli inspirovat...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod kozakm 29. 6. 2016 10:37

Motají se v kruhu, stejně jako my tady.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 6. 2016 11:41

Myslím, že chyba je v tom, že si ne všichni uvědomují, že clona se přepočíst nedá, protože její hodnota má vliv na expozici. Na rozdíl od ohniska (zorného úhlu). A tak by se mělo hovořit o přepočtené HO, nebo přepočtené hodnotě šumu. Zdá se, že Tx už tohle pochopil, ostatní to ještě čeká, dá-li bůh a schopnost jejich myšlení. Je to asi obtížné, protože málokdo se expozičními vztahy/hodnotami v praxi zabývá, velká většina fotografující obce využívá ze sta procent automatiku. A nejen expoziční. Ostatně, kolik mobilů umí manuální exp. režim ? :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 29. 6. 2016 11:45

Ta fialová kontura kolem košile, mi připomíná Canon 85 f1.8. Ale přeci jen to má o fous blíž k více sofistikované konturce, jakou má Nokton 25 při f.95 .
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 29. 6. 2016 11:49

Přepočtená clona je stejná blbost, jako přepočtené ohnisko. Čurbes v tom dělá marketing.
Jak už tady padlo, na ježdění kolme komína stačí 1.2TSI. Když v tom ale strávím celý den a 80k km za rok, tak už to není tak zajímavá volba jako 2.0TDI. BOhužel tu máme jedince, kteří tvrdí opak.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 29. 6. 2016 12:17

Vážení přátelé,
já sice nevím o co tady většině diskutujících vlastně jde, trochu mi to připomíná
honění vlastního ocasu psem, stále dokola a nikdy ho nedohoní :-). Já fotím s DSLR
s APSc snímačem a je mi zcela šumafuk nějaký kropfaktor. Používám jen dvě pevné
skla 50mm a 85mm a nezajímá mě jejich přepočet z FF. Zajímá mě světelnost co
mají uvedenou na clonovém kroužku a jakou mají perspektivu, kresbu a to co vidím
v hledáčku. No a samosebou to, co je pak na displeji monitoru. A nějaké přepočty nepotřebuji a také mi nic neříkají.
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 6. 2016 12:54

Puntík píše:... A tak by se mělo hovořit o přepočtené HO, nebo přepočtené hodnotě šumu. .


Spravne by se melo psat/hovorit o ekvivalentu (ke kinofilmu), kdyz uz slovickarime a hrajeme si na kantory.
Naposledy upravil Petr Luňák dne 29. 6. 2016 12:57, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 6. 2016 12:55

Já zase čuchám z pytlíku trichlór a je mi to taky jedno a nic nepotřebuju.

-- 29. 6. 2016 13:56 --

Tadydle kamaradovi selhala detekce faze u 1D Mark nevím kolik. Poslal jsem mu kontakt na Gance, aby to s nim probral.
Obrázek

-- 29. 6. 2016 13:59 --

Pouzivat "35EQ" je zaklad nejake koretkni diskuze, ale ono to nefunguje. X krat se mi stalo, ze mi nekdo rikal, ze se ho nemam plest (proste 17-50 je jasnej standard) a za 50 sekund se divil, ze mam objektiv 11-22 a jaktoze je to tak siroky.
Nedostatek energie k pochopeni zakladu se vine vsemi obory a vetsinou lidi.

-- 29. 6. 2016 14:00 --

Vierzbowski píše:Ta fialová kontura kolem košile, mi připomíná Canon 85 f1.8. Ale přeci jen to má o fous blíž k více sofistikované konturce, jakou má Nokton 25 při f.95 .

Ano. Moc tim sklem nefotim ale i v nahledu je videt, ze je neco jinak. V 1:1 to vypada, jako kdyby to sklo melo "poruchu". Mozna ji ma.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 6. 2016 13:43

Ta fialova kontura je nieco uplne bezne u 85L a aj 85/1.8 ...tie treba priclonit aspon na f2,5, aby daco podobne vo vacsej miere zmizlo. Tazsie je ale davat to prec z modrej, fialovej, ci ruzovej kosele... to uz chce lokalne upravy.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 6. 2016 13:53

Pravdou je, že dříve se užívalo/udávalo základní ohnisko příslušné k formátu media a co bylo kratší nebo delší bylo široké, nebo tele. Ten EQ k 24x36 je právě ten marketing, možná důsledek toho, že to byl nejdostupnější a nejužívanější formát fotografickou veřejností. I když profíci zhusta dělali s formáty většími i menšími. Ale o přepočty se nikdo nezajímal, ostatně není k tomu důvod ani dnes. Jen ten marketing. ;-) :-)¨

Ta fialová kontura, si myslím, je věc kontrastu i jeho zpracování objektivem. Ve středu pole by se asi neprojevila.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 29. 6. 2016 14:11

Ano Puntiku, v dobe kdy si fotil to bylo tak, ze se fotilo na vsechno od 24x20 po male formaty a tak se proste udavalo ohnisko tak, aby to v te dobe bylo vsem srozumitelne. Ovsem doba se celkem zasadne zmenila, vetsina lidi presla na "kinofilm" no a tak se nejak i to udavani standardizovalo....
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 6. 2016 14:19

Neviem ci je to marketing, ale aspon je jasna jedna jednoznacna "mierka" alebo hodnota a k nej sa vsetko vztahuje... ci uz ohniska, clony a samozrejme vacsina foto-navodov.
Kazdy si potom lahko dokaze predstavit alebo odvodit, ako to asi bude vyzerat, prip. co potrebuje...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 6. 2016 14:32

Tak jestli je prepocet cisla na ekvivalent, aby byl jasny uhel, tak to je marketing uplne vsechno, ne?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 6. 2016 14:40

Puntík píše:Ale o přepočty se nikdo nezajímal, ostatně není k tomu důvod ani dnes.


Ze neni duvod? Zrovna jsem nedavno nadaval, proc ty joudove z nejmenovaneho prazskeho obchodu na svych strankach uvadeji u ukazkovych fotek pouze skutecne/fyzicke ohnisko a clonu a ne prepoctene/efektivni/ekvivalentni. To abych si pak dohledaval rozmer snimace a bral kalkulacku k ruce, abych se dopocital, na jaky ze ekvivalentni ohnisko (zorny uhel) a clonu (DOF) se to vlastne divam, kdyz cumim na udaj napr. 39.5mm & f/5.3 :roll:
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 6. 2016 14:50

APS-C je nuda, ja mam v EXIFU ohniska jako 8,1mm ze SONY 707 a to vlastne neumim vypocitat nijak, protoze bych asi musel hledat nejakou online kalkulacku.
Takze je vyhodne rici, ze to nepotrebuji. A muzeme se preklopit do obecneho sporu, jestli mame pravo zit.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků