Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 30. 4. 2016 10:44

Rodri, tak já jsem s E300 přestal fotit asi při 80 tisících. Jinak to byl stroj do všech podmínek, který jsem vůbec nešetřil. Guma mi kupodivu vydržel, jen dvířka na kartu jsem musel vždycky pojistit páskou. Ale ve vitrínce s dalšími veterány ji to sluší :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 4. 2016 10:45

bob222 píše:Jako sorry že bufem OT, ale to fakt nikto neurobí nič s tým dementom v diskusiách pod článkami? Správcovia asi padli tiež na hlavičku, ak myslia že im to zvýši sledovanosť, veď ten pošahanec im prakticky zrušil diskusie pod článkami.


Posledni dobou to nekdo jednou za cas promazava... ja cekam, kdy se PL nastve a pujde mu rozbit hubu, pak snad bude klid :)

-- 30. 4. 2016 10:48 --

ltokar píše:dadajax: neviem preco Canon to ma takto .. ale u Pentaxu mas objektiv uplne otvoreny, ak potrebujes vidiet v OVF ako to vyzera s nastavenou clonou, je na to tlacitko, alebo u lepsich objektivoch si to nastavis na nich priamo.


Odcloneny je samozrejme i Canon, Nikon a dalsi zrcadlovky a nahled HO maji snad taky vsechny. Problem je v matnici, ktera je navrzena na vyssi clony (f2.8?) a tudiz svetelnejsi objektivy se nezobrazuji spravne, co se HO tyka. Ale vadilo mi to jednou v zivote... predpokladam, ze David myslel tohle, jsem jen na mobilu...
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 30. 4. 2016 10:54

jj, myslel jsem tohle. Prostě v hledáčku se ukazuje hloubka ostrosti cca na úrovni mezi f/2.8-4 (už nevím, dříve jsem to zkoumal ale už si nepamatuju).

A neříkám že to je nějaký velký problém. Každopádně šance že zjistím kde mám zaostřeno se světelným objektivem byla mizivá. Musel jsem spoléhat na AF, který byl nespolehlivý. Takže tak :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 4. 2016 12:12

ForeignerOnEarth píše:PL: Jenže jakmile chceš detekci fáze na snímači, tak to jaksi s pracovní clonou není ono. No, ono i ta detekce kontrastu se líp zjišťuje při malé HO, ale u detekce kontrastu přímo odcloňuješ to světlo, které potřebuješ k zaostření.
Nehledě na to že pokud ti má vyjít třeba dvousekundová expozice, tak máš v živém náhledu trošku problém, buď máš náhled zoufale pomalu refreshovaný nebo hodně šumí.


Heh? Jakou detekci faze, co to ma co spolecneho s tim, ze pri zivem nahledu, at uz na displayi ci v hledacku, vidim realnou hloubku ostrosti, zejmena pak u svetelneho objektivu a ne jen nejakou pribliznou, jako tomu je pri standardni matnici u OVF?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 30. 4. 2016 13:10

Ganec neprovadi zadnou genocidu. Je jako ja v 16. letech, kdyz jsem si vzal na veletrhu letak od babety a o prazdninach najel 800m pujcenou od kamarada kolem riviery. Vedel jsem kdejaky parametr, praxi jsem mel a kdyz jsem pak koucoval starsi hochy s pionyrama a v prubehu hovoru jsem zjistil, ze oni musi radit pravou nohou a na riditkach nemaji predni a zadni brzu, ihned jsem to zaradil mezi svoje vedomosti a trvalo to radove sekundy nez jsem je poucil i o spravnem razeni.

-- 30. 4. 2016 13:17 --

Tlacitko hloubky ostrosti jsem jeste nikdy nezmackl. Udelam to, az mi lidi budou sami v uhlech v jakych chci, nebudou otacet hlavou jak nechci a budou delat dalsich 10 veci co potrebuju. Nasledne budu mit cas si prohlizet histogram a mackat tlacitko kontroly hloubky ostrosti.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 4. 2016 15:25

rodri píše:
Radek71 píše:. Rodri se vzteka, jako kdyby tady vznikaly nejaky plany jak zapalovat kapitalistum auta.


Pane jo, jak si na tuhle kokotinu přišel? 8-D

-- 30. 4. 2016 07:32 --

Petr Luňák píše:FOE: evf u CSC je preci totez, co zivy nahled na displayi u DSLR. Tam take vidis presnou DOF podle clony, narozdil od OVF.


Nevím jak to funguje u jiných značek, ale u Olyho vidíš v hledáčku DOF odcloněnýho objektivu a ne nastavený clony.

-- 30. 4. 2016 07:44 --

ForeignerOnEarth píše:PL:
Nehledě na to že pokud ti má vyjít třeba dvousekundová expozice, tak máš v živém náhledu trošku problém, buď máš náhled zoufale pomalu refreshovaný nebo hodně šumí.


Ovšem to až v době, kdy už je OVF dávno mimo hru.


rodri, blbě čteš, píšu o zacloněném náhledu, takže pokud ti v EVF na F11 vyjde několikasekundová expozice, nevím proč bych se do OVF nemohl na F1.8 v klidu koukat?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 30. 4. 2016 15:35

A proc by ses nemohl divat do EVF na 1.8 taky? Nebo Nikon snad umi zacloneny nahled f/11 pri odclonenem objektivu na 1.8? Nechapu... Vzdyt csc i dslr funguji v tomhle smeru stejne, to ze nastavim f/11 mi prece necloni objektiv, to az pri expozici, to sis snad ale uz nekdy vsiml ne?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 4. 2016 16:05

qwerts: tak polopaticky: já tu srovnávám výhody a nevýhody zobrazení v OVF hledáčku na plnou díru versus EVF zacloněného na pracovní clonu, jelikož Petr Luňák vyzdvihnul výhodu zobrazení skutečné DOF. Tak PROTI TÉTO výhodě stavím zhoršení možností ostření a ztmavení EVF pokud nechci horší refresh scény a rozmazání pohybu v horším světle.
Já netvrdím, že se do EVF nemůžu koukat na plnou díru, já myslím, že je to základní režim, ale jen reaguji na PL a na situaci, o které se baví.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 30. 4. 2016 16:20

furt te nechapu, proc bych mel porovnavat OVF s odclonenym objektivem vs zacloneny EVF? tomu fakt nerozumim, nebo on snad nekdo s CSC fotakem foti stylem ze neustale drzi tlacikto nahledu DOF? nemyslim si. PL dle meho se snazi rict ze DoF, nebo spis bokeh v OVF vypada uplne jinak nez v vysledne fotce (napr. kdyz fotis nekoho a v pozadi svetla, v OVF ty krasne kruhy proste nemas)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 4. 2016 16:57

qwerts píše:PL dle meho se snazi rict ze DoF, nebo spis bokeh v OVF vypada uplne jinak nez v vysledne fotce


Presne tak. A stale netusim, co ma DOF spolecneho s typem ostreni, ze ho do toho FOE micha.
Duvod, proc se Samyangem 85/1.4 fotim pres zivy nahled na displayi je prave ta skutecnost, ze tam vidim realnou DOF, narozdil od OVF. A zadni LCD s zivym nahledem u DSLR je z tohoto hlediska nemlich totez, jako EVF u CSC. Co je na tom k nepochopeni? :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 4. 2016 16:59

Radek71 píše: Tlacitko hloubky ostrosti jsem jeste nikdy nezmackl.


Já ho ani nemám, respektive na něj mám namapovaného něco jiného. Vzhledem k tomu, že téměř necloním, tak je mi to fuk.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 30. 4. 2016 19:20

Tiez ho na nieco ine premapovavam .. tusim pri manualnych objektivoch bez A, aby nastavil autoexpoziciu.
A jaktoze neclonis, ved krajinku bez clonenia nedas :D .. aspon tak vravia zaryti odporcovia DSLR.

Inak to o matnici neviem, asi preto, ze som nikdy taky objektiv nemal, aby to vadilo a ked som aj o tom cital, tak som to hned zabudol. Aj ked asi aj na mojej zrkadlovke nebolo aj tak nic vidno, pidihladacik. Ako sa to vlastne prejavuje ? Je to nejako vidno aj pri f2 objektive ? Alebo az pri f1.4 ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 30. 4. 2016 19:23

Itokar: viděl jsem to i u svých f/1.8 objektivů (Canon 50 a 85). U Tamronu f/2.8 už to moc vidět nebylo. Ten výsledek přes matnici odpovídá přibližně f/2.8-4. A projeví se to tak jako na tom odkazu co jsem poslal. Po vyfocení dostaneš něco jiného, než co vidíš v hledáčku. Tedy co se týká HO a rozostření pozadí
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 30. 4. 2016 19:27

Kdyz fotis neco takovyho, vidis v OVF ten bokeh totozne? Nebo je to jiny? Asi jsem mel rozbitpu D7100 protoze v hledacku sem to videl jinak. Jako me to bylo uprdele, jen mi prijde ze FABC trochu zgancovatel... oba maji svuj svet
Přílohy
_DSC9911 (2).jpg
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 4. 2016 20:04

ltokar píše:Inak to o matnici neviem, asi preto, ze som nikdy taky objektiv nemal, aby to vadilo ..... Ako sa to vlastne prejavuje ? Je to nejako vidno aj pri f2 objektive ? Alebo az pri f1.4 ?

Patrně jde o to, aby matnice byla matnicí, musí být matná. Tedy mít něco jako minimální zrno. A v tom zrnu se pak to minimální rozostření objektivu ztrácí. :-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 30. 4. 2016 20:05, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků