Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 27. 11. 2014 11:13

Grimjaur: tak nějak mám pocit, že tobě prošly rukama snad všechny m4/3 těla - jak bys zhodnotil tu Panas fičuru DFD? Vážně přemýšlím o LX100 jen potřebuji jistotu, že bude dobře použitelný na běhací děcka z rychlého chovu...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 11. 2014 11:15

Itokar: on není animovaný, ale to je jedno. Technicky se hlubka ostrosti řeší proto, že tu je zvykem naznačovat, jak na velikosti snímače nezáleží, že je to stejné a i s malým snímačem se dá hrát velké divadlo. Ono to samozřejmě jde, ale není jedno a to stejné. Hezky je to viděm na těch fotkám psů z olympusu, hezky je to vidět i na těch příkladech ostření na autobus, nebo XT-1 recenze na Camerastore ostřili na SUV co jelo krokem před křižovatkou.

Navíc se tady šiří myšlenka, že to je potřeba jenom na čokly a ptáky.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 11. 2014 11:41

Přesně, třeba takovej já... Jsem vlastně uživatel s průmernými potřebami bez uměleckých ambicí - potřebuji foťák "jenom" na domácí focení. Jenomže zrovna ta děcka jsou docela výzva. A stabilizaci na ně opravdu nepotřebuji.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 27. 11. 2014 12:33

bob222 píše:Ale ktorú verziu máš najradšej? Tuším je 9(alebo viac) druhov... :love:

Kamaráde, on Igor dotáhne vždycky všechny vzorky a pak už vedeme učené disputace o sklech, ve kterých se výše zmíněná tekutina nachází. Obvykle ke konci semináře už mám horší autofocus, ale dobrou náladu :)

-- 27. 11. 2014 12:36 --

Reign, jen u Olyka, tam mi prošlo rukama všechno. U Panasu jen GH1, GH2, G1,G3, G5, GF1, GH3 a GH4, zbytek nevím a tu novinku jsem ještě nezkoušel. Sám jsem zvědav.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 11. 2014 12:39

Ganec píše:1) máš skreslené predstavy o CDAF - s ním je pohyb buď zaostrený správne (a nezaostrených je napríklad asi len 1 z 5 záberov, bolo to vidno na mojich sekvenciách z behu), alebo nestíha zaostriť a vtedy nespraví záber vôbec (samozrejme ak nie je nastavené release priority)
2) E-M1 a bezzrkadlovky ostatných značiek (okrem Panasonicu) už zaostrujú fázou

A si myslíš že je problém najprv zaostriť na prekážku a potom spraviť polkrok dozadu? (a potom si počkať)
Brácho tak ostrieval s Tamronom, keďže vedel že má FF/BF.


1. proc bych mel mit zkreslene predstavy, ty si vazne myslis, zes mi rekl o CDAF neco, co nevim?
2. opet se musim zeptat, proc mi to pises?
3. ano je to problem, protoze kazdy pes je jinak velky (dlouhy) a pokazde skoci trochu jinak. Takze na predostreni s DOF kolem 10cm zapomen, nechces li 10 z 10 fotek vyhodit. Sam jsem to zkousel se Samyangem 85/1.4 (pak byla DOF skutecne jen par cm) a po 5 minutach jsem se na to vy*ral. Pocet dobre zaostrenych fotek se rovnal nule. Ale ty budes mit treba vic stesti nebo zrucnosti nez ja (preci jen nemas ve fotaku to hloupe zrcatko, co zvysuje prodlevu samotne expozice), takze mi to muzes predvest, prilezitosti k foceni agilit je i na slovensku jiste spousta.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 11. 2014 12:44

Reign, tak je dobre, že si prešiel na bezzrkadlovky, keďže FotoABC pred rokom napísal, že štandardné zrkadlovky nestíhajú preostrovať ani chodcov. Citujem:

Udržet pro sérii fotek rovinu ostrosti PROTI VÁM kráčejícího člověka spolehlivě na obličeji tak, aby na snímku byl obličej nebo oči (podle výřezu celá postava - torzo), to nezvládne ani každá zrcadlovka s každým objektivem. Bezzrcátka ostřící kontrastem jsou už bez šance úplně.
Tohel píšu PROTO, že zdaleka NEJDE jen o SPORT.


Suma sumárum:
- zrkadlovky majú problému už s chodcami
- no ja som tu dal dôkaz že bezzrkadlovky stíhajú preostrovať aj bežkyne na clone F2
=> teda bezzrkadlovky už preostrujú lepšie ako zrkadlovky a FotoABC klamal (že sú úplne bez šance)
;-)

EDIT: Petr Luňák:
1. tvrdil si že u CDAF je 100% odpad, čo rozhodne nie je pravda
2. neviem prečo stále omieľaš nepoužiteľné CDAF, keď väčšina nových bezzrkadloviek už má PDAF
3. tak ten pes čo si nafotil ako práve preskakuje cez kmeň to nebolo fotené s predostrením?
(žeby som si zle pamätal že si ním chcel demonštrovať že na také zábery používaš radšej MF?)
Naposledy upravil Ganec dne 27. 11. 2014 13:33, celkově upraveno 2
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 27. 11. 2014 12:59

Chocholoušek: Vy nás ale zásobujete pane Karfík!
Až mně Ganec předvede se svým PENem a 75/1.8 na plnou díru totéž, co zvládne D7100 a AF-S 85/1.8, tak si můžeme povídat.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 11. 2014 13:03

Ganec píše:Reign, tak je dobre, že si prešiel na bezzrkadlovky, keďže FotoABC pred rokom napísal, že štandardné zrkadlovky nestíhajú preostrovať ani chodcov. Citujem:

Udržet pro sérii fotek rovinu ostrosti PROTI VÁM kráčejícího člověka spolehlivě na obličeji tak, aby na snímku byl obličej nebo oči (podle výřezu celá postava - torzo), to nezvládne ani každá zrcadlovka s každým objektivem. Bezzrcátka ostřící kontrastem jsou už bez šance úplně.
Tohel píšu PROTO, že zdaleka NEJDE jen o SPORT.


Suma sumárum:
- zrkadlovky majú problému už s chodcami
- no ja som tu dal dôkaz že bezzrkadlovky stíhajú preostrovať aj bežkyne na clone F2
=> teda bezzrkadlovky už preostrujú lepšie ako zrkadlovky a FotoABC klamal
;-)



prosím tě, nereaguj na mé příspěvky, píšeš absolutní kraviny
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 11. 2014 13:15

Ganec:

1. pri AF-C, o kterem je tu rec, mam osobni zkusenost s OMD, ze je. Pravda, netestoval jsem to pod primym letnim sluncem, ale trestuhodne ve fotokramu pod umelym svetlem a pravda, fw nebyl ten nejvice aktualni.
2. protoze proste CDAF za PDAF zaostava a z principu vzdycky bude. Treba prijde ale doba, kdy budou procesory tak rychle, ze budou zvladat vyhodnocovat vzdalenost od objektu projetim celeho rozsahu ostreni tak rychle, ze to bude dokonce rychlejsi, nez PDAF, ale to je teorie a hudba budoucnosti.
3. ne, fotka Jack Russella neni s predostrenim, ale pri AF-C.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 27. 11. 2014 13:19

Počuj Ganec, nebudeš Ty právnik? Lebo mám doma právničku a tá právnická logika, čo ich na škole učili je fascinujúca.
Ak je dom zelený, je logické že pes je žltý. (Samozrejme po dvojstranovom oddôvodnení)
;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 27. 11. 2014 13:30

Ale ze vas s tou fotkou na vysku vypekl!
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 11. 2014 13:32

To slavné OMD E-M1 jsem zkoušel spolu s 12-40/2.8 teď o víkendu na závodech psích spřežení (příspěvek o stránku dřív) a na to že je to top model, tak se to nechytá ani na starý 7D nebo středový bod na 6D (na jiný jsem nefotil). Na statický motivy ok, ale na AF-C to je absolutně nesrovnatelný. Jak jsme psal, ne že by se s OMD E-M1 nedalo něco vyfotit (závody spřežení v lese mezi stromy, cca f2.8/1/600-1/800, ISO2500-3200), ale jistota, že budu mít fotku, co chci, je daleko menší, než u těch zrcadlovek (to samé Sony A7). Přestřuje na kontrastnější pozadí, neudrží objekt, pří nastavení priority zaostření brutálně klesá počet FPS pod hranici použitelnosti, naprostá většina fotek zaostřená za atd. Bezzrcátka mam rád pro jejich kompaktnost a i jedno (vlastně dvě i s PENem) vlastním, ale na sport to rozhodně nemá. Pokud to nejsou gancovi vyklusávající dámy v dobrym světle focené bez rušivých elementů v pozadí s velkou HO...

-- 27. 11. 2014 13:34 --

Radek71 píše:Dokud Ganec radi Lunakovi a Lukasovi jak na agility, tak bych nezasahoval a jenom archivoval.


Mam toho nějak moc v práci, tak koukám, že přicházím o to nejlepší :-D
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 11. 2014 13:46

Radek71 píše:Ale ze vas s tou fotkou na vysku vypekl!


:-D
Je skoda, ze Ganec pise tak jak pise. Obcas ma svym zpusobem i pravdu (treba s tou stabilizaci, ktera proste je vyhodou a on nikde snad netvrdil, ze bez ni fotit nejde), ale vzdycky to poda tak nesikovne (jako ted s tim focenim na vysku), ze neni zadny problem ho chytit za slovo a vymachat mu v tom cumak :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 27. 11. 2014 14:47

FotoABC píše:Chocholoušek: Vy nás ale zásobujete pane Karfík!
Až mně Ganec předvede se svým PENem a 75/1.8 na plnou díru totéž, co zvládne D7100 a AF-S 85/1.8, tak si můžeme povídat.


Tome, záleží co a jak, moc bych to neporovnával, ale na EM1 dělalo tohle sklo příjemné fotky. To jsme ale jen zkusil, jinak třeba macro 60/2,8 je moje hodně oblíbená, ale to jsou jiné parametry. Pak je tu druhý faktor a to je obsluha fotoaparátu. A ta se soudruh od soudruha značně liší.
P.S. Pravda, na hafany bych sáhl vždycky po zrcadlu, to je realita a když jsme měl hafana tak jedině DSLR mi stálo za to použít (D70, E300, D300-komplet výčet tehdejší techniky)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 11. 2014 15:04

On je hlavně problém, že jsou tady dva tábory:

1. Co tvrdí, že bezzrcátka už vlastně překonaly zrcadlovky a zrcadlovka je zastaralý a těžký kus železa.
2. Ortodoxní část, co tvrdí, že zrcadlovky jsou vždy a ve všem lepší a případné výhody bezzrcátkem jsou marginální blbosti,co nikdo vlastně nepotřebuje (rozměry, váha atd.).

A mezi tim tady ta diskuze tak nějak zvláštně osciluje. A že je pravda nějak uprostřed se nechce uznat ani jedné skupině :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků