Panasonic Lumix DMC-G2 - nástup dotykových displejů?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Jak hodnotíte dotykové ovládání u foťáků typu "zrcadlovka" (včetně micro 4/3, mirrorless)?
Je to výborná věc pro prohlížení i focení. 1 %  7%  [ 1 ]
Může se občas hodit i pro focení. 7 %  50%  [ 7 ]
Hodí se jen na prohlížení. 3 %  21%  [ 3 ]
Je zbytečné. 0 %  0%  [ 0 ]
Je přímo nežádoucí. 3 %  21%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 14

Odeslat příspěvekod riman 8. 3. 2010 09:05

A už je tady, masáž začíná, dotykové ovládání u přístrojů kategorie "zrcadlovka" nastupuje. Zatím má daný foťák i klasické ovládání, takže snad lze ovládání dotekem zcela vyřadit. Ale nepochybuju, že vývoj půjde směrem "na jakém tlačítku ještě můžeme ušetřit?"

Na jednu stranu rozumím potenciální užitečnosti dotykového ovládání pro prohlížení, byť poměr cena / výkon (alespoň zatím) není právě výhodný (schválně se sami sebe zeptejte, o kolik se vám s dotykovým ovládáním zvýší užitná hodnota), na straně druhé nevidím zhola nic užitečného realizovat tak focení.

Už to, že držíte malý kompakt ve dvou rukách natažených před sebou, přínáší určité problémy. A nyní budete držet podstatně těžší Micro 4/3 (v závislosti na použitém objektivu) jednou rukou a druhou budete šátrat po displeji, abyste vybrali ostřící bod a spustili expozici... opravdu geniální.

Jaký máte názor vy? Bude při nějakých fotografických scénářích dotykové ovládání výhodou?
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 8. 3. 2010 10:12

Myslím, že právě to že jsou dva (G2aG10) - bez dotyku a s dotykem dává možnost aby rozhodli zákazníci. Takže se uvidí. Jinak já bych to nezatracoval. Může být v danné kategorii přínosné. Přeci jen doba ozubených koleček na foťáku je nenávratně ta tam...
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 3. 2010 10:16

Už před pár lety jsem říkal, že se "těším" na to, až se bude fotografovat přes displej v natažených rukou před sebou s teleobjektivem 600/4 a podobnými. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 3. 2010 10:46

Ja si to pri serioznej praci s DSLR neviem predstavit, no pre vacsinu uzivatelov kompaktov mi to prijde ako uzitocna vec,... kliknes na babicku, ktora sa nemoze usmiat, lebo si doma zabudla zuby a fotak ju napriek tomu odfoti,... genialne! :)
S teleobjektivom bude nadalej klasicke rychle fotenie s okom na hladaciku a tlacidlami pod palcom vyhravat....a to (asi) uz navzdy...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 8. 3. 2010 11:17

Mě by takové ovládání vadilo u foťáku s hledáčkem, vždycky když bych chtěl na displayi něco zmáčknout, musel bych ho dát od oka. Naopak při focení pouze přes display vidím řadu výhod- je rychlejší rovnou ťuknout na konkrétní položku v menu, než se k ní proklikávat. Až se foťáky pořádně naučí AF-tracking, tak by se mi líbilo ťuknout na objekt, který chci sledovat a tím veškeré starosti s ostřením ukončit. Nebo kdybych si mohl jednotlivé "čudlíky" uspořádat jak chci, což s tlačítky na těle jaksi nejde...Žádný ze současných foťáků tohle všechno samozřejmě nenabízí, takže to vidím spíš jako možnosti do budoucna.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 8. 3. 2010 11:27

A o jakém focení přes displej mluvíš? Upozorňuju, že se ptám na kategorii přístrojů "zrcadlovky a spol", tedy přístroje s výměnnými objektivy a velkým čipem.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 8. 3. 2010 11:34

Mám na mysli přístroje jako Olympus Pen nebo Panasonic GF1. Ty mají jak velké čipy, tak i výměnné objektivy, ale hledáček jim chybí.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 8. 3. 2010 12:28

Pak chápu, že třeba pro nastavování je to skoro jedno... ;-) ...pro expozici ale ne.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 8. 3. 2010 13:09

janfran píše:Mám na mysli přístroje jako Olympus Pen nebo Panasonic GF1. Ty mají jak velké čipy, tak i výměnné objektivy, ale hledáček jim chybí.


U novější modelů jde EVF přikoupit a připojit - zazdí se tím ovšem patice na blesk. Daň za minimalizaci rozměrů.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 3. 2010 14:26

riman píše:Jaký máte názor vy? Bude při nějakých fotografických scénářích dotykové ovládání výhodou?

Napriklad sa to hodi ak by ste sa chceli hrat pri videu s DOF. Celkom pekne videjko je tu:
http://www.youtube.com/watch?v=y1bSRgvn ... r_embedded
(da sa to aj manualnym focusom .. prave som vyskusal .. ale takto je to pohodlnejsie)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 9. 3. 2010 15:06

Video zrovna moc fotografický scénář není, že? Ale jinak souhlasím, když budu mít aparát na stativu, tak můžu bez obav jednou rukou rejdit po dispeji.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 3. 2010 10:03

Na tomto videu je ukazane co sa da s dotykovym displayom robit:
- presunut si histogram na ine miesto
- nastavit si umiestnenie a velkost zaostrovacieho stvorca
- ovladanie
- "cvakanie" s urcenim zaostrovacieho miesta
Vyzera to dobre...

http://www.youtube.com/watch?v=ZW9K5RNb ... r_embedded
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 25. 3. 2010 18:51

Pokud pujde o kapacitni LCD kryte sklem nebo jinou tvrdou hmotou a nenahradi se tim HW tlacitka, tak s dotykovym ovladanim nemam v zasade problem. Respektive, vidim vyuziti pri prohlizeni, nebo editaci ve fotaku. Ale pokud pujde o rezistnetni LCD, tak mam zasadni problem. Pres soucane LCD si osobne vzdy davam tvrdy kryt, abych si LCD nahodou nerozbil. A pres takovy kryt se bude jen tezko dat dotykove LCD pouzit ;) A ze mi ten kryt uz nekolikrat zachranil LCD, vidim podle rypancu v tom krycim plexi. Takze dotykove LCD klidne ano, ale jen ve forme iPhone-like reseni .
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 25. 3. 2010 22:12

Zrovna to umístnění zaostřovacího čtverce (a též místa, které se v manuálním ostření zvětší) je velmi užitečná věc, s tim sem trošku bojoval u G1 (protože našoupnout joystickem to místo tam kam člověk chce je kapku pomalejší). Takhle to bude o hodně snazší.. a dobré to bude též na focení z pevného místa, ale bez stativu.. protože dotek na display je snazší než citlivě ťuknout spoušť. :) (i když ono to sebou trošku cukne díky závěrce stejně)

Jinak přesné řešení neznám, ale vzhledem k tomu, že foťák půjde používat i s normálním ovládáním, tak to je přidaná hodnota, která není jinde ubraná. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dragon.j 6. 10. 2010 21:49

G2 mám a dotykový display používám. Příjemná a užitečná věc.
D.J.
dragon.j
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků