Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smikoto 23. 4. 2018 07:42

Tak první dojmy z focení s A7III.
Mám celkem malé ruce a i tak by se ten foťák držrl líp kdyby byl o chlup větší. I pro moje tenké prsty je mezi gripem a objektivem celkem málo místa. Ovládání se dá slušně přizpůsobit tam asi žádnej problém mít nebudu. Samozřejmě na něj teď nejsem zvyklej tak sem se občas zaseknul a musel jsem ho dát od oka.
EVF je prostě jinej než OVF ale nijak mě neuráží, každý má svoje pro a proti.
Fotil jsem přes redukci MC11 s Sigmou 35mm 1,4 ART , Canon EF 135 f2, a EF 85mm 1,2 II.
Nafotil jsem asi 300 fotek, portrétní klidnější focení. S 35mm ART takovej trošku dynamičtější portrét kdy se modelka trošku hýbala.
Z těch 300fotek bylo nepřesně zaostřených tak 5% a 90% bylo s 85mm. Tam to ale přisuzuju strašně malé HO na f1,2.
S 35mm Artkou jsem všechno fotil na 1,4 a odpad 0.
Možná je to i tím že ty Canon skla jsou poměrně staré konstrukce a úplně se jim asi přes ten adaptér nedaří.
Nicméně takovej výsledek jsem s Canonem 5DMkIII nikdy neměl tam toho odpadu bylo o dost víc.
něco sem fotila na EyE-AF a něco na flexible spot. všechno přes AF-C. E-AF fungoval celkem dobře po většinu času s 135kou se jakoby na můj vkus často tahal s detekcí obličeje, když jsem čekal že bude ostřit na oko tak se mu nechtělo chytat a chytal se celé tváře. S nastavením si musím ještě pohrát, možná zkusit vypnou detekci tváře.
Taky mě napadá že s tou 85tkou jsem mohl zkusit klasiku AF-S přece jen ten objektiv není z nejrychlejších a to přeostřování mu mohlo dělat potíže.

Expozici jsem řídil podle hledáčku a histogramu, ale i tak jsem vyrobil trochu přepalů ty ale v postprocesu šli krásně zachránit. Ten histogram je v hledáčku malej tak sem asi dobře neviděl :-) Příště zkusím ještě nastavit přímo detekci přepalu, ale to bude asi rušivé.

Display LV se mi zdá divně barevnej. s tím si budu muset ještě asi pohrát, přišlo mi že táhne do zelenožluta víc než je zdrávo.

Obrazová kvalita je super. RAW daleko pružnější než u Canonu. Barvy jsou teda trošku jinak, u Canonu jsem na ně nemusel skoro šahat, tady to nějakej zásah chtít bude (pleťovka). Ostrost je super, Sigma 35mm na 1,4 je perfektně ostrá, to se mi na Canonu zdále teda měkčí.

AUTO ISO mám nastavené max na 6400 a neřeším. Zatím jsem na hranici nebyl spíš tak kolem 1600max a to nemá vůbec cenu řešit.

Zpracování teď zkouším v C1, ale si to nebude cesta tam se mi zdá ta správa barev přes ty koláče taková složitá, uvidíme ještě tomu dám šanci.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 4. 2018 08:03

Dík za info!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 4. 2018 09:14

ISO auto 12800 je este absolutne bez problemu (netreba este velmi riesit redukciu sumu).
Ja mam max 25600 - ak je expozicia spravna, tak je bezproblemove.

S tym 135L to bude narocnejsie - je to starsi objektiv a tam si fotaky castejsie vyberaju tvar namiesto oka. Urcite to casom cez FW vylepsia, teraz to nie je idealne a lepsie funguje jeden konkretny bod.

Mne sa tiez zda byt priestor medzi gripom a objektivom pomerne tesny pre prsty, no vsimol som si to iba na adaptovanych sklach. Tie velmi nevyuzivam, takze mi to nevadi, no s baculatymi Canon sklami je to horsie...

Prepaly sa daju zobrazit cez zebru, mne to vadilo.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 23. 4. 2018 09:21

Hodne srandy s novou masinou preju!
Vypada to jako velmi objektivni prvni zhodnoceni :)

Jen me pobavilo, ze mas vice ostrych snimku s Canon sklem na Sony tele nez na Canon tele. To uz jsem slysel nekolikrat a vzdycky me to rozsemeje urcitym zpusobem.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 23. 4. 2018 09:24

JJ s tím ISOem jsem byl trošku konzervativní, ale věřím že se bude dát přitlačit.

To místo na prsty máš Ondro pravdu ta 85 1,2 je celkem baculatá s 135 to bylo lepší. Nicméně při focení jsem to vůbec nevnímal to mám většinou jiné starosti. Někomu kdo má větší a silnější ruce to může vadit dost.

Zebru sem viděl na nějakém videu a právě mám stejnej dojem jako ty, že mi to bude vadit.

Canon objektivy nejspíš časem vyměním za nativní, ale po nedělní zkušenosti vím, že mě to tolik trápit nemusí, protže se s nima dá fotit velice slušně a nic moc mě neomezovalo.
Sima objektiv i když je Canon bajonet tak přes redukci fungoval perfektně a podporoval všechny funkce AF (aspoň myslím).
To Canony měly některé funkce nedostupné.

-- 23. 4. 2018 10:37 --

To Devil: no nevím jestli objektivní zhodnocení, člověk třeba podvědomě nějaké chybky přehlíží, ale jsem uživatel jen velice krátkou dobu.
Co se týká množství odpadu a přesnosti. Ono taky může mít značný vliv i způsob užívání. Já tu Sonku mimo jiné místo Canonu chtěl kvůli pokrytí AFbodů. U DSLR se z principu buď muselo překomponovávat nebo ořezávat (aspoň teda já) což u malé HO je rizikové. Takže nějakej odpad vznikl určitě i tím. Co se týká přesnosti tak jsem nechtěl řešit žádnej FF/BF. Ono jsem třeba ani žádnej na DSLR neměl (nebo jsem to měl správně seřízená), ale nikdy jsem nevěděl jestli je problém v rukách nebo technice, což to bezzrcadlo by mělo z principu eliminovat.
Takže zatím spokojenost a na to moje amatérské cvakání si myslím že to bude dobrá volba.
Profík se na to určitě dívá jinak a musí fotit třeba různé žánry kde mu nemusí bezzrcadlo vyhovovat.
Rozhodně u mě v rozhodování nehrálo roli, že bych chtěl malej lehkej systém, takže kdyby to tělo bylo větší s lepší ergonomii neměl bych s tím problém.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feathoron 23. 4. 2018 18:12

Tak už vyšla pro Sony A7 III recenze na dpreview a to s vynikajícím hodnocením viz https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-iii-review.
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 24. 4. 2018 09:47

Dotaz, nejspíš na Ondru nebo další kteří používají.
Jak máte nastavené měření expozice? Používám vícebodové. Někde v menu je ještě položka která se myslím dá nastavit že to bere expozici z místa ostření nebo centrálně. Ve videích sem viděl že se to nastavuje na centrální. Používá někdo z "místa zaostření" přišlo mi to logičtější ne?
Jestli si to teda dobře pamatuju a nemelu kraviny. Teď ten foťák nemám u sebe
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 24. 4. 2018 14:27

Ano melo by jit nastavit spot meterning linked k AF bodu. Vyuziti je nasnade kdy je mam treba v pozadi slunce a chci mit expozici na objekt v popredi.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 4. 2018 17:01

Nastavil som si to tak nejak automaticky pri prvom lustrovani v menu, no aj tak pouzivam iba celoplosne meranie, ktore funguje velmi dobre.

Bodove meranie expozicie podla umiestnenia AF sa na A7R3 nastavuje takto:
Prva karta - Exposure 2 (10/14) - Spot Metering Point - Focus Point Link/Center
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 24. 4. 2018 19:14

Ahoj,
tak jsem dneska donesl domů úplně nový prémiový 85mm f1.4 GM.

Po rozbalení a nasazení jsem se nestačil divit.
Má to hlučný motorek jak hovado.
Obrazovou kvalitu teď neřeším.

Na netu jsem našel milion podobných stížností, ale nikoho, kdo by měl motorek tichý.
Mám chuť to jít vrátit. Nevím, na co tam je možnost plynulé regulace clony bez klikání, když motorek to klikání hravě přehluší :D

https://diglloyd.com/blog/2016/20160409 ... focus.html
Na tomto odkazu si nový majitel stěžuje i na viditelné škrábance uvnitř objektivu.
Já ty škrábance tam mám taky :/

Aktualizace: Prý nejde o škrábance ale nějaké mazivo.

Obrázek

Máte tuhle bestii taky někdo doma?
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 25. 4. 2018 08:47

Prihlas se na facebooku do skupiny Sony Gang CZ. Tam je plno majitelu FF mirrorelss tel a i tohoto objektivu, tak tam muzes ziskat plno podnetu.Muzes tam hodit podobn pripsevek a urcite ti nekdo behem dne odpovi.

Ja mam jen zkusenost se Sigmou 85/1.4 ART a tam je celkem ticho. Nicmene co si vzpominam s reakci v te skupine, ten Sony objektiv je pomalejsi.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 5. 2018 10:16

Nový Tamron 28-75/2.8 pro Sony E je tady.

Ta nízká cena v českých obchodech mě posadila na zadek.
19.990 kč za FF sklo s AF a konstantní světelností 2.8 je sen.

O optickou kvalitu nemám strach, Tamron umí...
Tohle může povýšit systém Sony E do závratných výšin :-))

https://www.digimanie.cz/finalni-verze- ... -tady/7319

https://www.megapixel.cz/tamron-28-75mm ... ro-sony-ef
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 1. 5. 2018 11:21

28-75 mal tamron aj pre dslr a tiež to bolo cenovo dostupné sklo. Asi sa pri návrhu dosť odrazí na cene tých 28mm na začiatku.
Ešte keby dorobili lacný 2,8 zoom na sony apsc, bolo by super.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 5. 2018 11:39

Poriadny f2.8 APSC zoom by sa hodil... cena Tamronu je skvela, mozno ho zvazim aspon na dovolenky (kde bravam najcastejsie kombinaciu 18+50 alebo 35+50).

Tento vikend som mal moznost vyskusat si MC-11 + Canon objektivy na svadbe - 35LII, 50L, 85LII a 135L.
Na A7R3 zaostrovali vyrazne presnejsie, nez na hocijakom Canone, no nemal som z toho nejaky specialne dobry pocit - obcas poriadne zavahali a nechceli zaostrit ani na svetly a kontrastny objekt. Najviac sa s tym trapil 135L, ostatne menej, no cim sirsie sklo, tym lepsie to bolo.

Zaostrovali a preostrovali velmi rychlo, aj ked nie az tak, ako na zrkadlovke, no nebol to vyznamny rozdiel (ten je najma pri teleobjektivoch). Tancovacku v slabsom svetle zvladali pocitovo bez problemov. (1/125-160, f1.2, ISO 1600-6400)

Od adaptovania by ma odradilo najviac asi to obcasne zblbnutie a velkost + vaha.
Pocet zaostrenych fotiek je aj napriek tomu nepomerne lepsi ako na Canone, no so Sony sklami je to proste lepsie a navyse aj s vyrazne lepsie korigovanou aberaciou (tu velmi neoblubujem).

edit:
Bateria v jednom tele vydrzala 2400 fotiek (dost som skusal nastavovania a pozeral fotky - na nom bol MC-11 a Canon skla) a v druhom cez 3000.

Trocha problem pre mna je to, ze po foteni s 85LII mam chut skusit Sony 85GM o<:)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 5. 2018 13:22

Na zrcadlovku bych si ten Tamron nikdy nekoupil, na A7 III bych se toho vůbec nebál.
Mně těch 28 mm na začátku na FF bohatě stačí, oproti 24 mm pak může být ten objektiv opticky lepší v celém rozsahu ohnisek, a to při rozumné velikosti a ceně.

Za dvacet litrů bude tohle sklo na A7 prostě povinnost.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků