Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fibi777 20. 2. 2018 07:13

Poprosím Ondřeje o reakci, případně i další. Protože z toho co tady Ondro píšeš máš s A7II, A7RII i A7RIII velkou osobní zkušenost. Možní i s A6500. Tedy já mám A6500 a A7II jsem právě prodal. Důvod je pořízení A7RII/A7RIII. Na A7RII se mi líbí, že "spadla" na 70 tis. Tedy A6500 je suveréní v ostření, rychlosti, přesnosti, ostření na oči.... Opravdu se na ní můžu spolehnou. To na A7II ne, zejména průběžné stření bylo téměř nepoužitelné. Dokážeš porovnat z tvého pohledu uživatele ostření A6500, A7RII a A7RIII. Je ostření A7RII a RIII srovnatelné, potažmo lepší než A6500? Očekávám, že ano, jinak bych byl dost zklamaný. Mám v úmyslu APS-C opustit, A6500 prodat a zůstat "jen" u A7RIII, případně RII, ale říkám si, že ten rozdíl 25tis asi oželím. Přeci jen si takové tělo nekupuji každý rok:) Je rozdíl mezi A7RII a A7RIII skutečně tak znatelný? Jistě souhlasím, že vylepšení v podobě displeje, joysticku, hledáčku a baterie jsou nezanedbatelné. Ale třeba ostření přes displej jsem zrovna často na A6500 nepoužíval:) Děkuji za Vaše názory. Jinak Ondřeji, rád bych tě pochválil, že tvé postřehy jsou často velmi praktické, dávají smysl a nikdy se nenecháš vtáhnout do trapných diskuzí a hádek. Palec nahoru.
fibi777
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 2. 2018 11:37

Dam rovno celu historiu okolo Sony tiel :roll:
A7s som pri prvom skusani dal z ruk prec prakticky okamzite, to nemalo s fotenim nic a ani rozlisenie nebolo dostatocne dobre - islo o hokej, mozno som chcel privela hned v zaciatkoch systemu.
A7II siel pri skusani z ruk asi po hodine, ze s tym by som nevedel zit - este som ho ani nevedel poriadne ovladat a RAW fotky nevidel, islo cisto len o zly AF.
A7R2 bol prvy Sony co som si kupil - AF mi az tak neprekazal - bol vyrazne rychlejsi a fungoval omnoho lepsie ako na A7II. Popri Canone 6D som si velmi rychlo zvykol na presnost zaostrovania a najma neskutocnu kvalitu obrazu.

Neskor som urobil trocha chybu - namlsany z A7R2 som dokupil za pomerne male peniaze A7II (namiesto zodrateho 6D) a dufal, ze ked uz som si zvykol na iny system, tak to bude lepsie ako ta prva skusenost. Nebolo. AF mal v tme slabucky a za kazdych podmienok neprijatelne dlho potvrdzoval zaostrenie (AF-S aj AF-C). Rovnako nemal ani dobre fungujuce zaostrovanie na oci (bez AF-C). Rychlost AF mal vybornu iba cez adapter (Viltrox z eBay) - ten nepodporoval kontrastnu detekciu a tak slo vsetko lepsie. O obraze asi ani nemusim hovorit, hocijaky moderny APSC fotoaparat je lepsi. A7II som hned po svadobnej sezone vymenil za druhy A7R2 a bol omnoho spokojnejsi.

A6500 mam k dispozicii, no nepouzivam ho velmi, nejak nie je dovod - nosia ho najma kameramani. Ten ma lepsi AF ako A7R2, asi lebo je to novsi model. Sledovanie pohybu mu ide lepsie a je aj vseobecne rychlejsi pri praci. A7R2 dokaze spolahlivo zaostrit len prvu fotku pri pohybe smerom k fotoaparatu, ostatne su skor o stasti - A6500 je v tomto omnoho sikovnejsi.

Povodne som chcel vydrzat s A7R2 aspon 4-5r kym neprejdu 2 generacie a dostatocne mnozstvo zmien. V A7R3 vsak urobili zmien skoro tak vela, ako Canon pri 3 generaciach 5D. Este nechcem robit nejake hodnotenia k A7R3, no vyzera byt prakticky idealny a chyba mu v podstate len uplne dotykove ovladanie. AF stale nereaguje tak rychlo, ako na DSLR, no uz tam nie je ani ten pocit pomalosti, ze by daco nestihol odfotit. Vseobecne zaostruje omnoho rychlejsie, vie sledovat pohyb a je aj trocha istejsi v tme. Zobrazenie fotiek je na A7R2 extreeeeemne pomale (bez ohladu na rychlost karty a ci je to 11Mpx jpeg alebo nekomprimovany RAW) - v tomto sa A7R3 zlepsil az neskutocne. Prijemne prekvapenie je aj trocha lepsi obraz na vysoke ISO a vyrazne lepsie fungujuce tiche snimanie. Hladacik je tiez viditelne lepsi a tlacidla sa ovladaju istejsie.

Uz len cakam do pondelka, ci vezmem aj druhy A7R3 alebo postaci novy nizsi model + Lightroom CC.
Ak by som bral druhy A7R3, tak o rok musim vymenit aj moj postarsi pocitac, co je dalsich vyse 1000€ (zblaznil by som sa dalsi rok so starsim i5 CPU).

Pokial nebudes chciet sportove vykony od A7R2, tak je to fajn volba - AF je dostatocne rychly a obraz az neskutocne dobry. Pri nastaveni ovladania A7R2 na "AF Focus Standard" nevadi tak velmi absencia dotykoveho ovladania ci joysticku, no zmena bodu je aj tak vyrazne pomalsia. A7R3 by ti asi vydrzal omnoho dlhsie, A7R2 je zasa vyrazne lacnejsi - na sedom trhu za cca 1800€.
Ako jedine telo by som bral urcite A7R3, no pre mna su to pracovne fotoaparaty, takze mozno z casti najma kvoli tomu. Vsetky tie prehnane pozitivne youtubove videa celkom pasuju k zmenam medzi A7R2 a A7R3. Behom buduceho mesiaca to skusim viac zhodnotit.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 2. 2018 12:38

Diky moc za postrehy Ondro. Tak nejak jsem tohle ocekval to porovnani AF.
Problem je, ze i ten A6000 (a6300/6500 ma stejne rychly AF) je lepsi v AF nez A7II.

Ja bych chtel FF kvuli lepsimu ISO na sport a nepotrebuji rozliseni, ale Sony nema co nabidnout za dobre penize momentalne. A7III asi bude to co bych potreboval, ale otazka FPS bude zasadni.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fibi777 20. 2. 2018 12:53

Tak to je pecka Ondro, to je přesně, co jsem potřeboval. Názor člověka, který tyhle těla opravdu používá. Díky tvoje názory mi moc pomůžou!! Beru to podobně, jak jsi říkal, bude to moje jediné tělo a opravdu bych ocenil, aby AF-C a ostření na oči byly minimálně tak dobré jako na A6500. Vím, že RII je výborná a vždycky jsem po ní pokukoval, ale bojím se, abych sám sobě po měsíci nevyčítal, že jsem měl vzít rovnou RIII..
fibi777
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 20. 2. 2018 13:35

Osobně mám dlouhou zkušenost s a6300 a teď nově s a7r3.
Nefotím denně, mám to jenom na hraní. Ale ostření je u a7r3 opravdu citelně lepší.
Zatím co u a6300 jsem si kousal nechty, tak a7r3 je výrazně jistější. U a6300 šlo ostřit na oči tak do medium shot. U a7r3 je vpohodě i full shot. Citlivost AF v nízkém osvětlení je taky úplně jinde.

Ja bych řekl že je to posun tak o 30-40%. Je to hodně příjemné.
Akorát cena je rozdíl 70% :D

PS: sport nefotím
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 20. 2. 2018 14:46

Tak vám zase pěkně děkuju. Sem myslel že by mi A7RII stačila a houby. Zas budu muset rok počkat než dosáhnu na bazarovou A7RIII :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 20. 2. 2018 14:56

Na portréty stačit bude, ale taky bych si jí nekoupil :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 20. 2. 2018 15:54

:-) ono já to v podstatě na nic nepotřebuju, ale nějaká hračka by radost udělala :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 2. 2018 16:51

A co A7 III. AF bude urcite nekde kolem A7RIII nebo stejne.
Otazka je ISO a pokud nekomu nevadi 24Mpix.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 20. 2. 2018 18:15

Moje doměnka - a7iii bych čekal, že bude hůře potvrzovat AF na oči, než a7r3 (a možná i než a7r2). Myslím si to vzhledem k menšímu rozlišení senzoru. Rychlost AF si netroufám tipovat.
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 2. 2018 18:31

Tak u me Eye-AF je to posledni co potrebuji, ale chapu ze to nekdo nutne potrebuje na portrety. Nicmene proto je tady A7RIII. Jsem fakt zvedav co vyleze z te A7III nakonec (mozna uz 26. :) )
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 20. 2. 2018 21:24

No a kdyz jste se tak hezky rozepsali, tak obdobne srovnani a7rIII s a9 by nikdo nemel?
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ronybert 20. 2. 2018 22:34

Co očekávám od Sony A7 III, hlavně by měl mít lepší snímač než na dvojce, ostatní technické záležitosti jsou prakticky dány RIII nemohou si konkurovat ,do jaké míry to bude bolestivé se ukáže až ji Sony zveřejní .Vlastním Sony A7II a chci přejít na RIII ,ale ještě počkám na tu novou sedmičku možná budu překvapen . A už se těším na recenze typu : Sony je dobrý stroj ,ale ještě nedozrál kupte Canon.
ronybert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 2. 2018 08:01

Dalsie rozoberanie A7R3: https://www.lensrentals.com/blog/2018/0 ... r-sealing/
Najvacsia chyba je, ze spodna cast nema ziadne tesnenie a miesto pre bateriu ho ma iba na dvierkach. Ostatne casti su utesnene podobne, ako na inych fotoaparatoch. Dost sa zlepsili v porovnani s prvymi modelmi, no este by to chcelo trocha vyladit. Pokojne aj na ukor velkosti fotoaparatu, milimeter hore-dole by nikomu neublizil....
Asi nalepim nejaku izolepu medzi fotak a kovovu dosticku co mam na spodku :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 2. 2018 08:16

Používate niekto redukciu na Canon?
Kamoš si voľáku nonejmovú kúpil (ževraj "EF - NEX FX"), no nedá sa mu nasadiť na A7R III.
Čítali ste niečo o takom niečom?

Ja som čosi skúsil vygoogliť a v https://www.dpreview.com/forums/thread/3786054 sa to spomenulo:
"Last night I realised the Commlite does not even mount to my A7s for some reason but works fine on my A7."
Kde môže byť problém?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků