Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 1. 2018 15:42

ForeignerOnEarth píše:Jinak tady se krásně projevuje to, proč jsem zveřejnil množství svých fotografií a vyzval jsem ..
Tým, že si zverejnil množstvo svojich fotiek si sa prejavil len sám :-l
Či už sa chceš pochváliť tým, kde všade si bol; aký luckyshot sa ti podaril; alebo že tvoj foťák má viac megapixelov ako ten čo má sused .. je úplne jedno. Vypovedá to niečo len a len o tebe. O nikom inom.

Že je u teba "neskutečně přeceňována technika" nemusí znamenať, že je aj u iných.
Že "někdo nepoužívá fotoaparát jako nástroj k dělání svých vlastních fotek, ale používá ho jako automat, který má sám cosi tvořit" takisto neznamená, že každý kto s tebou nesúhlasí nevie nič o fotení.

Vôbec to nie je o tom, že XY "si berou Olympus jako rukojmího svých excesů".
Ide len a len o teba a tvoju neschopnosť uznať si, že si ten tvoj test high-res shotu odflákol :/

-- 17. 1. 2018 15:46 --

Inak takto sa nastavuje high-res na Panasonicu .. ale tie zásady sú podobné aj na Olympuse:


-- 17. 1. 2018 15:55 --

Ešte pre tých, ktorí si myslia, že je to nejaký problém: od spustenia spúšte tam (v čase 1:44) trvalo vytvorenie záberu 5 sekúnd (a to aj s 2-sekundovým timeoutom). Až taký problém to teda nie je...

-- 17. 1. 2018 15:56 --

.. a tiež tam fotil tečúcu vodu :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 1. 2018 16:32

Ganec: jednoduše a srozumitelně:
Vlastníš to, co propaguješ? Vlastníš. Tvrdíš, že HiRes je vlastnost a způsob fotografování která v praxi plnohodnotně předčí snímače s vysokým počtem megapixelů? Tvrdíš.
Takže nám tu praxi předveď. Nás všechny tady zajímají fotografie, které se nedělají jako testy, ale skutečně fotografie, které se dělají pro svůj obsah. Pokud nelžeš, pak skutečně používáš HiRes jako standardní metodu fotografování, když fotografuješ smysluplné záběry, když děláš hezké, povedené fotografie. Protože pouze a jenom kvůli dosažení hezkých povedených smysluplných fotografií se tady bavíme o technice. Něco jiného je absurdní nesmysl. Pokud si někdo kupuje fotoaparát jen proto, aby ho testoval, nikoliv s ním dělal hezké fotografie, pak by měl před každým svým názorem napsat varování:
"POZOR, následující názory nejsou pro lidi, které chtějí smysluplně fotografovat!"
Pak skutečně se lze bavit o fototechnice sloužící jiným účelům, než je dělání fotografií. Prosím, proč ne. Ale je nutné důsledně dát pozor, aby ty názory náhodou někdo nepovažoval za užitečné k fotografování. Jakmile Ganče začneš před svými zjištěními toto varování jako na krabičkách cigaret používat, přestanu ti odporovat.
Pokud chceš vyvolávat ve čtenářích diskuzí dojem, že tvoje tvrzení slouží těm, kdo chtějí fotografovat, pak je prostě dolož na svých fotografiích, že tak sám fotografuješ. Protože pokud někdo káže vodu a pije víno, ....
Prostě máš ideální příležitost, že to, co říkáš o HiRes, skutečně sám běžně a úspěšně používáš a vznikají tím fotografie, které alespoň ti méně zkušení čtenáři budou považovat za pěkné. To není laťka vysoko. Já taky nedělám žádné umění, ale fotografuji kvůli fotografiím a rozhodně jsem udělal nesrovnatelně více fotografií kvůli jim samotným, než kvůli testům. Takže laskavě pokud něco doporučuješ, ukaž, že to sám rutinně používáš.

Představ si, že tě někdo poslechne a řekne si:
Výborně já chci fotografovat krajinu a tisknout z ní na velkoformátových tiskárnách hezké fotografie, chci vysoké rozlišení a v případě Olympusu získám vyšší rozlišení, než mně přinese třeba bazarový Nikon D810, dokonce i než Nikon D850 a (teď nebudu hledat ty modely) Sony full frame, Pentax či Canon full frame.
No a Ganče, ty ho přesvědčíš a on tak začne fotit:
A s údivem zjistí, že:
1. Skoro furt fouká vítr a větve stromů, listí, tráva, rostliny složené při HiRes mají děsivé duchy a fotografie je nepoužitelná
2. Zjistí, že tento způsob fotografování je možný párkrát, ale že použití coby rutinní metoda je otročina a ergonomický nesmysl kvůli tomu, že dělat takhle stovky a tisíce fotografií je nesmysl a byl by první na světě, kdo by takovýhle ergonomický nesmysl provozoval. Asi jako ten, kdo místo jedné cesty náklaďákem převáží haldu písku tak, že jede 300x Trabantem. Ono totiž těch fotek krajiny musíš udělat hodně na to, abys z nich mohl vybírat ty povedené.
3. Zjistí, že u mnoha fotografií krajiny by potřeboval expoziční bracketing, jenže si může vybrat, že buď expoziční bracketnig nebo HiRes a těžko obojí dohromady, O panorámování ani nemluvě.
4. Zjistí, že i když si koupí kvalitní stativ, tak stejně bude mít vysoký odpad kvůli roztřesení.
Atd, prostě v rutinní praxi toho hodně zjistí.
No a rádci mají smysl tehdy, pokud už sami tou rutinní praxí prošli a ví, jak vypadá rutinní praxe krajináře s rutinním použitím HiRes. To pak má smysl taková zkušenost a teprve pak se může radit zájemcům a začátečníkům.
Radit někomu něco, co jsem sám nevyzkoušel, aby si rozbil hubu ten, koho do toho přesvědčím, to je skoro "na přesdržku" - obrazně řečeno.
A vvvo ttomm tto jjje.

Není to vo tom, jestli v nějšké laboratoři udělají z přibetonovaného foťáku zátiší.
Je to vo tom, co lze rutinně úspěšně používat a s čím jsou jaké rutinní zádrhely.
A ty by právě měl dobře znát ten, kdo něco tlačí. A Ganče bez vlastních fotografií jseš jako někdo, kdo přesvědčuje o kvalitách kuchyně, ze které kdysi ochutnal krajíc chleba.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 1. 2018 18:01

No keď už tak pekne prosíš, tak tu máš jednu západovku (pozri exif: spravil som ju 7 minút po tvojom príspevku 8-) )
Obrázek

ForeignerOnEarth píše:Tvrdíš, že HiRes je vlastnost a způsob fotografování která v praxi plnohodnotně předčí snímače s vysokým počtem megapixelů? Tvrdíš.
Kde? :shock:

Pokiaľ viem, tak len vyvraciam tvoju neodôvodnenú kritiku.

-- 17. 1. 2018 18:16 --

ForeignerOnEarth píše:3. Zjistí, že u mnoha fotografií krajiny by potřeboval expoziční bracketing, jenže si může vybrat, že buď expoziční bracketnig nebo HiRes a těžko obojí dohromady, O panorámování ani nemluvě.
Keby si to skúsil na viacerých fotografiách, tak by si zistil, že opak je pravdou:
=> tým, že high-res shot zlepšuje aj DR, tak v prípadoch kedy by ho bolo treba zvýšiť o 2EV - bracketing netreba
(keďže high-res shot toto DR zvyšuje už akosi z princípu)

Aj v tomto prípade: podexponoval som o 2EV a nič viac nebolo treba robiť (vidno aj zosvetlené tiene aj detaily za oknami).
Naposledy upravil Ganec dne 17. 1. 2018 18:21, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavlinaH 17. 1. 2018 18:20

FOE, ty jsi teda spisovatel. Upřímně, nečetla jsem ty předlouhé texty celé. Jen zběžně, abych zhruba věděla, o co ti jde. Proč bychom ti měli pořád něco dokazovat? Ukázali jsme, že rozlišení je to podstatně větší, než nabízí FF, jak si chtěl. Já třeba High Res používám nejvíce na krajinu a pak na focení památek a občas i na makro. Stativ mám zatížený láhví s vodou pro větší pevnost. Když fouká vítr, tak zkrátka chvilku počkám, až přestane. Mám plno snímků focených s High Res, kolik je to procentuálně nevím. Ale i kdyby to bylo jen 10 %, tak to snad není podstatné. Pro mě podstatné je, že se mi to na krajinu docela hodí, byť krajiny nefotím příliš často. Psala jsem, že pro většinu žánrů mi 16 mpx bohatě stačí, protože velkoformáty tisknu jen výjimečně. A znovu, nikdo netvrdil, že je to plnohodnotná náhrada za snímač s větším rozlišením.

Dávat tady fotky nebudu. Podívej se, jak tady dokáží zkritizovat českou špičku.
Funkce je to skvělá a mnohdy velice užitečná, tady není o čem debatovat. Pokud tomu nevěříš, tak si to vyzkoušej. Ano, ne každému to musí vyhovovat, třeba zrovna tobě to vyhovovat nebude, ale přestaň tady po nás chtít tě neustále přesvědčovat. Pokud o tom uvažuješ, tak si to vyzkoušej sám. Mně to celé připadá z tvé strany jako závist a neustálé hledání chyb a něčeho negativního jen proto, abys to mohl zakončit s nějakým pocitem, že máš teda pravdu. Však co ti brání půjčit si OMD EM1 Mark II, G9 nebo OMD EM5 Mark II a osobně si to vyzkoušet. A za sebe můžu říct, že je High Res vynikající funkce za kterou jsem velice ráda.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 1. 2018 20:49

"Dávat tady fotky nebudu. Podívej se, jak tady dokáží zkritizovat českou špičku."

Pokud nekdo povazuje tvorbu Eichlera za spicku, tak co se me tyce, mam celkem jasno, jak asi ten nekdo foti.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod antoninn 17. 1. 2018 21:50

Když fouká vítr, tak zkrátka chvilku počkám, až přestane.


Svatá prostoto...
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 1. 2018 22:07

PavlinaH píše: Mám plno snímků focených s High Res

Aspon jeden,dva by som rad videl. Gancovky z okna ma nebavia /ale inak super vyhlad na fotenie/.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 1. 2018 05:47

Pouziva niekto z vas medzikruzky na makro ? Chcel by som nejake kupit, ale mam dilemu. Kupovat originalne nechcem, pretoze je to tradicne cenovo mimo realitu. Lacne cinske by mi nevadili, ale tam sa zase bojim, ze niektorym ludom to udajne zrusilo bajonet a fotak musel do servisu. Teraz premyslam ci ist do nejakeho kompromisu ako napriklad meike, co uz je aspon ako tak overena znacka, alebo zobrat nejake naozaj lacne manualne kruzky bez AF kde by uz naozaj nemusel byt ziaden problem. Ma zmysel riesit kvalitu ? Teda, ne su tam ziadne opticke cleny, takze maju tie kruzky nejaky realny dopad na vystup ? Nejake skusenosti ? Vdaka
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DragonFly 18. 1. 2018 06:36

Mam zrovna ty Meike s prenosem signalu. Ze by mi to nejak znicilo bajonet si nemyslim. Ale je pravda ze jsem je moc nepouzival, proto je taky prodavam. Jestli mas zajem, dej vedet, muzu ti poslat nejakou fotku.
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 1. 2018 07:14

Prave tie Meike povazujem za relativne overene. Existuju ale cinske za 15€ a tam sa na to par ludi stazovalo, pamatam si nejake Fuji a 5D MK II.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 18. 1. 2018 08:35

To bych chtěl vidět. Jediné co bych uvěřil je, že se o tolik zvětší páka oddálením těžiště objektivu že je bajonet přetížen. Jinak je to normální mechanika, takže po prvním vyzkoušení je jasné jestli se to děckám povedlo nebo ne.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 1. 2018 08:49

Fidko: mam nejake medzikruzky z Ciny, asi Meike, ale neboli uplne lacne (30-40e?), aj ked vzhladom na to, kolko stoja original, lacne su :D , Meike je ok.
Inak jednu skusenost mam s cinskymi adaptermi na m42 (bajonet PK) .. boli z hlinika a radi sa zakusli do bajonetu (spravne ma byt mosadz, alebo nieco podobne) .. vyberat to potom bolo vtipne.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 1. 2018 09:20

Nechcem o tom velmi diskutovat, pretoze toto nie je celkom moj obor a sam som pouzival najlacnejsie kruzky s AF na 7D a bez problemu, ale su ludia ktori maju ine skusenosti a nerad by som to riskoval.

Itokar: Tie Meike som zvazoval, ale u na stoja okolo 50eur. Tie beriem ako relativne overene. Skor som myslel take tie echt cinske z Alliexpressu za 10$ aj s postou.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 1. 2018 10:26

Krouzky kovove, ne plastove. Vic k tomu neni co dodavat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 1. 2018 10:30

Zoberiem teda asi tie Meike s kovovym bajonetom (tusim som videl aj s plastovym). Vdaka
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků