Streaming a spracovanie zvuku / zdroje vs. DAC

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zino333 10. 3. 2017 17:25

Ahojte, chcel by som byť trochu múdrejší ohľadom spracovania zvuku pri stremovaní hudby a videa. Riešim nasledovný problém. Hudbu prevažne počúvam cez Spotify stream (v každom prípade oficiálna aplikácia) a to nasledovnými 3 spôsobmi, pričom v každom prípade ide optika do integrovaného zosilňovača Cambridge CX A80 so vstavaným DAC:

1) iMac 27 late 2013 z ktorého vediem optikou zvuk priamo do zosilňovača.
2) PS4 z ktorej ide HDMI do LED TV Samsung a z tej ide optika opať do zosilňovača.
3) Google Chromecast 2 do TV prepojený cez HDMI a z TV ide opäť optika do zosilňovača.

Teraz však riešim akým spôsobom je zvukový signál spracovaný. Ja tomu rozumiem tak, že pri všetkých troch alternatívach mi každou cestou streamuje Spotify hudobné súbory v rovnakých dátach do vstavaného DAC v zosilňovači, ktorý vyrobí analógový signál. Teda je úplne jedno či počúvam cez iMac alebo cez Chromecast. V každom prípade si Spotify streamuje dáta z netu, ktoré idú vždy v rovnakej podobe do DAC. Teda vždy bude kvalita môjho zvukového signálu závisieť od zdroja (v mojom prípade Spotify) a od DAC a zosilňovača. V tomto prípade by teda ani iMac, ani PS4, ani Chromecast ani TV nemala mať na zvuk vplyv, keďže cez ne prejde len digitálny signál v podobe zvukových súborov. Je moje chápanie správne?

Lebo v prípade ak tomu rozumiem dobre a v prípade ak je pravda, že Spotify začína pomaly testovať Losless streaming, tak v dohľadnej dobe by z toho mohol byť pre mňa ideálny zdroj hudby. Ja som skúšal porovnávať dnes rozdieľ medzi počúvaním cez iMac a počúvaním cez Chromecast a rozdieľ som nepočul. Ale nebol to pokojný a sústredený posluch ako som zvyknutý v noci počas úplného ticha. Bolo počas dňa, za behu a narýchlo a veľmi sa mi na to nedalo ani sústrediť. Chcem však ale byť trochu múdrejší ohľadne toho ako sa v tomto prípade zvuk spracováva.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 13. 3. 2017 21:40

Nikto nevie poradiť?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 13. 3. 2017 22:22

Pokud má oficiální aplikace ve všech uvedených zařízeních implementovánu dekomprimaci audio streamu stejným způsobem, lze se domnívat, že výsledný zvuk bude ve všech případech identický.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 14. 3. 2017 07:13

Na tuhke otazku neexistuje obecne platna odpoved. Zalezi na tom, jak spolu tve konkretni komponenty koexistuji.

Ciste teoreticky by nejlepsi zvuk melo mit prime propojeni notebooku a DACu optikou, ktera od sebe oristroje galvanicky oddeluje, takze nehrozi prenos elmg ruseni, ktere by se mohlo prenest DACem az do jeho analogove casti a ovlivnit tak zvuk.

U dalsich dvou zpusobu dochazi k premene elektrickeho digitalniho signalu na opticky. Tam muze dojit ke smenam na signalu z pohledu casovani (jitter).

Taky ale zalezi na kvalite hodin zdroje digitalniho signalu (notebook, Chromecast, PS).

Tzn. v kazdy ze 3 signalovych cest mas nekolik prvku, ktere mohou zvuk menit. Ktera z nich je pro tve subjektivni vnimani nejlepsi, ti tu ale nikdo nepovi ;-) .
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zino333 14. 3. 2017 13:01

Jitter by nemal byť problém, ešte som nikdy ani v jednom reťazci nepočul nejaké skreslenia alebo zvukové artefakty.

Mne logika hovorí, že v každom reťazci by dáta mali na bit sedieť a teda výsledný zvuk tvorí DAC v zosilňovači. V tom prípade môže ale zariadenie typu Chromecast v kombinácii s TV predstavovať veľmi praktický, lacný a absolútne tichý zdroj zvuku. Ak Spotify rozbehne ešte losless stream, bude to pre mňa bezkonkurenčné riešenie.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 14. 3. 2017 15:00

Jistěže data budou na bit sedět ve všech řešeních. Nicméně zvukové rozdíly mezi různými transporty jsou zřejmá věc.
Jinak fakt, že zkreslení (zejména bez možnosti srovnání s referencí) si neuvědomujeme, neznamená, že tam není.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zino333 14. 3. 2017 19:53

Petulda píše:Jistěže data budou na bit sedět ve všech řešeních. Nicméně zvukové rozdíly mezi různými transporty jsou zřejmá věc.

Veď práve, že ak mi všetky tri cesty nakŕmia DAC rovnakými dátami, potom mi je jedno či to ide do neho z PS alebo z Chromecastu. Analógový signál vyrobí DAC. Idem skúsiť dlhšiu dobu počúvať Chromecast vs. iMac a uvidím či budem počuť rozdieľ.

Petulda píše:Jinak fakt, že zkreslení (zejména bez možnosti srovnání s referencí) si neuvědomujeme, neznamená, že tam není.

Ak si ho neuvedomujem, potom je mi to jedno. :-)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 15. 3. 2017 07:24

No tak co resis, kdyz mas takhle jasno a sam sebe presvedcujes, ze transport nema na zvuk vliv :-) ?
Zapoj libovolnym zpusobem a ve sladke nevedomosti poslouchej.
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zino333 15. 3. 2017 09:04

Ja seba nepresvedčujem. Hovorím, že polemizovať nad nejakými voodoo záležitosťami, ktoré si neuvedomujeme pre mňa nemá význam.

Ja sa chcem jednoducho dozvedieť ako to technicky reálne funguje. Aké dáta do neho idú. Či príjme nejaký .ogg súbor zo Spotify serverov a ten konvertuje na analógový signál alebo či to je inak. Od toho potom aj závisí či má na to transport vplyv alebo nie.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 15. 3. 2017 10:04

No, woodoo přístup je spíš "jitter není problém".

Transport bez pochyb vliv má, viz můj první příspěvek. Nikdo ti ale neřekne, která ze 3 cest je ve tvém případě pro tvé uši zvukově nejlepší. Ani ti nikdo neřekne, která je po technické stránce objektivně nejlepší. To by tvou sestavu musel důkladně proměřit.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zino333 15. 3. 2017 10:26

Ale ja sa stále pýtam na niečo iné. Aké dáta idú do DAC? Je to zvukový súbor (v podobe .mp3, .ogg, .mqa alebo .flac v závislosti od poskytovateľa stream služby)?

Ak by som mal problém s jitterom, počul by som to v podobe nejakých zvukových skreslení, výpadkov alebo artefaktov. Takže problém s jitterom nemám, resp. ak áno, potom ho nevnímam/nepočujem a teda je pre mňa zanedbateľný.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 16. 3. 2017 18:59

Petulda píše:No, woodoo přístup je spíš "jitter není problém".


U Cambridge CX A80 zřejmě nemá smysl řešit jitter, protože tam na SPDIF vstupu bude nejspíš WM8805 na jeho potlačení, když už jako DAC použili WM8740.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků